Vědci přišli s novým způsobem, jak zachránit korálové útesy. Vyhubit krysy v okolí

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2018 6:40
Hlodavci na neobydlených tropických ostrovech vybíjejí mořské ptáky, jejichž exkrementy fungují jako přírodní hnojivo pro korálové útesy. Ty pak rostou pomaleji a v jejich okolí není tolik ryb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Lancaster - Krysy ohrožují korálové útesy u tropických ostrovů. Suchozemští hlodavci mají podle vědců poměrně kuriózní vliv na jejich křehký podmořský ekosystém.

Vybíjejí totiž populace mořských ptáků, jejichž exkrementy fungují jako přírodní hnojivo. Tím přímo ohrožují schopnost přežití korálových útesů, rostoucích okolo člověkem většinou neobydlených ostrůvků.

Studii, která se zaobírala kousky pevniny roztroušenými v Indickém oceánu, nyní zveřejnil prestižní časopis Nature.

Někteří vědci dokonce navrhují, aby byly krysy v blízkosti útesů vyhubeny. Hlodavci se na ně totiž dostali kvůli lidem - na lodích nebo z nedaleko potopených vraků. Není to jejich přirozené prostředí. Dokládá to skutečnost, že na některých jiných ostrovech se krysy naopak nezabydlely.

Jako "nebe a dudy"

"Ostrovy s krysami a bez nich jsou jako 'nebe a dudy'," řekl britskému serveru BBC profesor Nick Graham z univerzity v Lancasteru. "Ostrovy bez krys jsou plné ptáků, je na nich hluk a zapáchají - protože guano, které ptáci kálejí zpátky na ostrov, je velice pronikavé. Pokud vstoupíte na ostrov s krysami, skoro žádní mořští ptáci tam nejsou."

Guano je pro místní ekosystém důležité. Je velice bohaté na živiny, protože ptáci za potravou létají i stovky kilometrů. Týmu profesora Grahama se prostřednictvím analýzy hub a kousků řas z útesů podařilo vystopovat původ živin například až k rybám, kterými se ptáci živí. 

Korálové útesy okolo ostrovů s ptactvem navíc rostou značně rychleji a v jejich okolí je mnohem více ryb.

Krizový bod

Útesy sice nepokrývají ani 0,1 procenta plochy světových oceánů, ale představují domov pro asi třetinu druhů oceánského života. Tím také poskytují obživu milionům lidí na celém světě, připomíná BBC.

Podle Grahama je stav korálových útesů v "bodu zlomu", a to kvůli globálnímu oteplování. "Zoufale se snažíme najít způsoby, jak zvýšit odolnost korálových útesů a umožnit jim vyrovnat se s klimatickými změnami."

Jedním z kroků může být právě vyhubení krys, které na ostrovy zavlekl člověk, a způsobil tím narušení místního provázaného ekosystému.

Vytvořili jsme databázi ingrediencí, u kterých jsme započetli všechny vstupy a výstupy jejich produkce, říká výzkumnice Dana Kapitulčinová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy