Kryptonacisté jsou mužskou stranou. Pro stoupence slovenské čistoty jsou důvěryhodnější než Fico

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2016 15:30
Osm stran v parlamentu, mimořádně obtížné sestavování koaliční vlády a nečekaný úspěch extrémní pravice. Sobotní slovenské volby zemi politicky změnily, Smer-SD premiéra Roberta Fica ztratil většinu. "Krajně pravicový politik Marian Kotleba má větší podporu v oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost, ale to by mu na osm procent ve volbách nestačilo. Nahrála mu i vypjatá protiuprchlická atmosféra," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel bratislavského Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Marián Kotleba a jeho příznivci.
Marián Kotleba a jeho příznivci. | Foto: Reuters

Co způsobilo úspěch Mariana Kotleby? Nezaměstnanost, nebo strach z migrantů?

Grigorij Mesežnikov: Faktorů je víc. Když se podíváme na místa, kde má největší podporu, nedá se říci, že by to někde bylo mimořádně vychýlené. Je úspěšnější v Banskobystrickém a Prešovském kraji. Takže tam je souvislost s tím, že je tam složitější sociální situace. Ale to by mu nestačilo na takový výsledek, na osm procent.

Jeho voličská obec je širší, než že jde jen o lidi z oblastí, kde je vysoká nezaměstnanost. Vypjatá protiimigrační atmosféra - řekl bych až hysterie -, kterou vyprovokoval Smer premiéra Roberta Fica, Kotlebovi určitě nahrála. On je vnímám jako autentičtější zastánce takzvané "slovenské čistoty", obhajoby před vnějšími vlivy. Více než Robert Fico, který tyto nálady živil, ale jak se ukazuje, značná část jeho voličů z roku 2012 se přiklonila ke Slovenské národní straně. Až 44 procent jejich voličů jsou bývalí voliči Smeru z roku 2012.

Co se týče Kotleby, zhruba pětina jeho voličů dříve volila Smer. Získával ale také hlasy nevoličů, tedy lidí, kteří dříve o volby neměli zájem. Třetina hlasů je od těchto lidí. Také ho preferovalo mnoho prvovoličů, kteří vzhledem k nízkému věku volili poprvé. Dostal hlasy dvaadvaceti procent z nich. A mezi nimi samozřejmě nejsou jen lidé z měst a vesnic, kde je vysoká nezaměstnanost.

Zajímavé je, že to je víceméně mužská strana. Dvě třetiny voličů Kotleby jsou podle exit pollů muži.

Skutečně lze o Kotlebově straně říci, že jsou to fašisté?

Samozřejmě. Já tu stranu nazývám kryptonacistickou. Na kandidátce mají lidi, kteří mají na kůži vytetované hákové kříže, adorují Adolfa Hitlera a oslavují jeho narozeniny. Největší radikálové byli umisťování na kandidátkách se symbolickými čísly pro nacisty, jako jsou 88 nebo 44. Je to strana, která oslavuje fašistický Slovenský štát, zpochybňuje holocaust. Někteří členové jsou otevřenými nacisty a vůbec se tím netají.

Banskobystrycký župan uspěl u voličů nikoliv jen svou primitivní nenávistí vůči imigrantům či Romům. Až to pochopí čeští dělníci, může být zle.
1:19
Banskobystrycký župan uspěl u voličů nikoliv jen svou primitivní nenávistí vůči imigrantům či Romům. Až to pochopí čeští dělníci, může být zle. | Video: David Klimeš

Kotleba je protisystémový, má problém s liberální demokracií. Nejraději by ji odstranil, vystoupil z NATO a Evropské unie.

Kde Fico udělal největší chybu?

Příčinou jeho neúspěchu není jen předvolební kampaň. Jde o výsledek čtyř roků jeho vládnutí. Preference byly v posledním půlroce nestabilní. Nejprve vzrostly, potom klesly. Částečně se mu asi několik voličů podařilo získat antiimigrační rétorikou. Ale k horšímu výsledku přispělo to, že mnoho lidí má pocit nespravedlnosti. Ficova politika je méně o obyčejných občanech a více o různých zájmových skupinách v pozadí. Kvůli tomu ztratil část voličů. Lidé čekali, že po roce 2012 nastane spravedlnost a sociální jistoty, vždyť jeho volebním sloganem bylo "Staráme se o lidi".

Paradoxní přitom je, že ekonomika je v dobrém stavu a makroekonomické ukazatele jsou pozitivní. Inflace je pod kontrolou, deficit státního rozpočtu je udržitelný, ekonomický růst je slušný, výběr daní funguje. Ale lidé přestali cítit dopad Ficova vládnutí na svoji aktuální sociální situaci.

Přílišné soustředění na migrační otázku odvrátilo pozornost Smeru od volebních témat, která hlavně trápí občany. Tedy školství a zdravotnictví. Fico a celý Smer se chovali dost arogantně. Nejprve popírali problémy, a když se začaly protestní akce, vyjadřovali se arogantně. Že jsou lidé, kteří organizují protesty, najatí opozicí, a tak dále. Se školstvím a zdravotnictvím jsou přitom lidé konfrontováni každý den, migranty tu nemáme žádné.

Může vůbec vzniknout nějaká stabilní vláda? Lze si například představit koaliční spolupráci mezi stranou maďarské menšiny Most-Híd a Slovenskou národní stranou?

Je to těžko představitelné. Málo pravděpodobné. I když vím, že někteří představitelé opozice se snaží přesvědčit předsedu Most-Híd Bélu Bugára, že Slovenská národní strana už není takový problém jako dříve. Na pozadí Kotlebova vstupu do parlamentu samozřejmě Slovenská národní strana už nepůsobí tak radikálně. Je to nacionalistická strana, ale na pozadí Kotlebovy strany vyznívá umírněněji.

Není to protisystémová strana. Kritizují třeba NATO i Evropskou unii, ale nechtějí je opustit. Nepoužívají agresivní rétoriku ve stylu, že NATO je zločinecký pakt. Mají předsedu Andreje Danka, který - na rozdíl od předchozího lídra Jána Sloty - nemá excesy pod vlivem alkoholu. Komunikuje slušně, jeho vystoupení mají věcný obsah. Není to jen o útocích na menšiny.

Slovenská národní strana momentálně nepoužívá maďarskou kartu, což je dost velké překvapení. Za poslední rok na Maďary vůbec neútočili, já to velmi sleduji. I tak si ale myslím, že spolupráce Most-Híd a Slovenské národní strany v jedné koalici je málo pravděpodobná.

Čekají tedy Slovensko předčasné volby nebo úřednická vláda?

Předčasné volby v dohledné době jsou málo pravděpodobné. I kvůli tomu, že od července máme předsednictví Evropské unie. Jsou na to potřebné určité ústavní podmínky. Prezident může rozpustit parlament jen za určitých podmínek. Předčasné volby může vyvolat i parlament, ale musí to odhlasovat ústavní většina a pochybuji, že ta se najde. Pokud předčasné volby budou, tak nejdříve za rok. Spíš očekávám úřednickou, technokratickou vládu.

Šéf zahraničního oddělení Hospodářských novin Martin Ehl strávil v Bratislavě volební noc, která zcela překreslila politickou mapu Slovenska. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

Další zprávy