Krize na hranici Thajska a Kambodže trvá. I po jednání

Pavel Vondra
21. 7. 2008 15:04
U chrámu Preah Vihear proti sobě stojí šiky vojáků
Thajský armádní šéf, generál Boonsrang Niumpradit (vpravo) a kambodžský ministr obrany, generál Tea Banh si podávají ruku po schůzce v Aranyaprathetu
Thajský armádní šéf, generál Boonsrang Niumpradit (vpravo) a kambodžský ministr obrany, generál Tea Banh si podávají ruku po schůzce v Aranyaprathetu | Foto: Reuters

Aranyaprathet/Singapur - Ani přímé rozhovory mezi zástupci Thajska a Kambodže dnes nepomohly ukončit týden trvající konfrontaci na společné hranici.

Jak informuje agentura Reuters, jednání o vyhrocené situaci u starobylého chrámu Preah Vihear, který leží na kousku území, o něž obě země vedou už půl století spor, nepřineslo žádný výsledek.

Obě země tak nadále na místě ponechají své několikasetčlenné vojenské kontingenty, ale slíbily, že se vyhnou jakékoli přímé konfrontaci.

Čtěte více: Thajští vojáci zůstávají na území Kambodže. Přituhuje

Agentuře to řekl vrchní velitel thajských ozbrojených sil Boonsrang Niumpradit, který se rozhovorů na thajsko-kambodžském hraničním přechodu Aranyaprathet účastnil.

ASEAN vyzývá ke zdrženlivosti

Ke zdrženlivosti dnes oba sousedy vyzvalo na svém summitu v Singapuru Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož jsou obě země členy.

Kambodžský voják u chrámu Preah Vihear
Kambodžský voják u chrámu Preah Vihear | Foto: Reuters

„Situace se nebezpečně vyhrotila. Na sporném území poblíž chrámu Preah Vihear proti sobě stojí jednotky z obou zemí," konstatoval v zahajovacím projevu hostitel vrcholné schůzky, singapurský premiér Lee Hsien Loong a dodal: „ASEAN nemůže jen nečinně přihlížet, pokud mu záleží na tom, aby neutrpěla jeho věrohodnost."

Mnohem větším testem věrohodnosti desetičlenného sdružení ale podle pozorovatelů bude, zda se mu podaří přinutit vojenskou vládu v Barmě, aby zahájila dlouho slibovaný široký dialog s opozicí o přechodu k demokracii.

Svoboda pro Aun Schan Su Ťij?

Za první pozitivní signál v tomto směru lze považovat čerstvé vyjádření barmského ministra zahraničí Nyan Wina, podle něhož junta uvažuje, že do půl roku pustí na svobodu vůdkyni opoziční Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij.

Svobodu pro Aun Schan Su Ťij opakovaně žádají aktivisté i vládní činitelé v mnoha zemích světa
Svobodu pro Aun Schan Su Ťij opakovaně žádají aktivisté i vládní činitelé v mnoha zemích světa | Foto: Reuters

Ta strávila 13 z posledních 19 let zavřená buď v domácím nebo v regulérním vězení. ASEAN dal najevo svou nelibost s jejím pokračujícím zadržováním v prohlášení zveřejněném na samotný úvod singapurského summitu.

Komentátoři si všímají, že ze strany regionálního bloku, který až do nedávné minulosti více než co jiného charakterizovala zásada nevměšování se do vnitřních záležitostí jednotlivých členů, jde o nebývale ostré gesto.

Organizaci ale nic jiného než tvrdší přístup k barmským generálům nezbývá, pokud chce zajistit, aby ještě letos vstoupila v platnost Charta ASEANu, tedy jakási její miniústava, v níž je zakotveno mimo jiné i důsledné respektování lidských práv.

Čtěte také: ASEAN má chartu. A kostlivce ve skříni

 

 

Právě se děje

Další zprávy