Korupční skandál v Brazílii bobtná. Za mřížemi jsou prominentní bankéř i přední politik

Simone Radačičová Simone Radačičová
26. 11. 2015 15:05
Policie zadržela miliardáře a prominentního bankéře Andrého Estevese. Ve vězení skončil také předák senátorů vládní Strany pracujících Delcídio do Amaral. Oba se zřejmě pokusili zmařit vyšetřování kolem korupčního skandálu Petrobras. Na úplatcích se podle vyšetřovatelů protočila až miliarda dolarů.
Chapadla skandálu kolem Petrobrasu prorůstají do stále vyšších pater brazilské politické scény i podnikatelských kruhů.
Chapadla skandálu kolem Petrobrasu prorůstají do stále vyšších pater brazilské politické scény i podnikatelských kruhů. | Foto: Reuters

Brasília - Bankéř a miliardář André Esteves patřil dlouhá léta mezi prominentní osobnosti brazilského veřejného života.

Z banky BTG Pactual se mu podařilo vytvořit mezinárodní kolos, který je zastoupen ve dvaceti zemích a spravuje aktiva v celkové hodnotě 112 miliard dolarů. I kvůli tomu se v rodné Brazílii těšil uznání.

To je ale už pryč. Nyní Estevesovi, jehož majetek se odhaduje na více než dvě miliardy dolarů, hrozí vězení.

Podle vyšetřovatelů se i on zapletl do rozsáhlého korupčního skandálu, který je spojen s ropnou společností Petrobras.

Scénář jak z telenovely

Chapadla skandálu kolem Petrobrasu prorůstají do stále vyšších pater brazilské politické scény i podnikatelských kruhů.

Společně s Estevesem byl zadržen také předák senátorů vládní Strany pracujících Delcídio do Amaral. A to způsobilo v Brazílii šok.

Právě Amaral hraje ve Straně práce klíčovou roli - sedí v čele senátního hospodářského výboru. Prezidentce Dilmě Rousseffové měl právě on pomoci prosadit úsporný balíček, který by měl srazit rostoucí rozpočtový schodek.

Příběh obou zadržených by vydal i na scénář k telenovele. Oba muži se nejenže zapletli do korupce, ale navíc hodlali uplatit klíčového svědka, aby neposkytl úřadům důkazy, jež by je usvědčily.

Tím klíčovým svědkem je bývalý šéf mezinárodní divize Petrobrasu, a sice Nestor Cerveró.

Ten je už od letošního ledna ve vězení, kde čeká na soud. Přiznal se k braní úplatků, které získával výměnou za udělování kontraktů. Cerveró se ale rozhodl spolupracovat s vyšetřovateli a chtěl jim výměnou za nižší trest dát konkrétní důkazy, které by usvědčily i další lidi. A mezi nimi právě Estevese a Amarala. Jenže ti se to dozvěděli a rozhodli se tuto hrozbu odvrátit.

V listopadu se Amaral v jednom z luxusních hotelů v hlavním městě Brasília setkal se synem Cerveróa. Tomu nabídl úplatek zhruba jeden milion dolarů s tím, že mu bude každý měsíc vyplácet ještě dalších 13 tisíc dolarů.

Současně slíbil, že se pokusí dostat Cerveróa z vězení a poté ho nechá soukromým letadlem přepravit do sousední Paraguye a pak do Španělska. Syn Cerveróa však spolupracoval s policií a měl u sebe nahrávací zařízení, které celý rozhovor zaznamenalo. Policie tak získala další cenný důkaz.

Prezidentka Rousseffová v úzkých

Zprávy o dalším zatýkání snad nemohly přijít v horší okamžik.

Prezidentka Rousseffová čelí rostoucí kritice, její popularita je rekordně nízká a stále silněji roste tábor Brazilců, kteří volají po jejím odvolání z funkce. Rousseffová, která v době, kdy ke korupci docházelo, seděla ve správní radě Petrobrasu, se ale na zločinech podle vyšetřovatelů nepodílela. Poslední zprávy o zatčení bankéře Estevese a politika Amarala však její pozici ještě zhorší.

A jak korupční propletenec v Petrobrasu fungoval? Podle policie docházelo ke korupci hned na několika různých frontách. Například manažeři záměrně předražovali zakázky. Část z peněz pak končila na účtech předních politiků, a to také z vládní Strany práce.

Do skandálu se zapojily také přední brazilské stavební společnosti, jež zase podplácely manažery, aby jim zakázky přiklepli. Odhaduje se, že na úplatcích se protočila až jedna miliarda dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy