Buď připraven! Putin obnovil sovětskou brannou výchovu

Jiří Just Jiří Just
27. 3. 2014 11:00
Rusové budou znovu plnit branné normy. Výnos podepsal ruský prezident Vladimir Putin. V reakci na sílící konfrontaci mezi Moskvou a Západem.
Vladimír Putin na tréninku džudistů v Petrohradě, 19. prosince 2009.
Vladimír Putin na tréninku džudistů v Petrohradě, 19. prosince 2009. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Tepláky, malorážka a gumový granát. Kreml chce zlepšit fyzičku Rusů - jako za časů Sovětského svazu.

Prezident Vladimir Putin proto oprášil sovětský systém fyzické přípravy "Připraven k práci a obraně" (zkráceně GTO). Začátkem týdne podepsal výnos o obnovení branné výchovy.

Sportovní normy, které byly zrušeny s rozpadem SSSR, budou zavedeny od letošního prvního září.

"Výnos o startu tohoto projektu už byl podepsán. Bylo rozhodnuto zachovat starý název - Připraven k práci a obraně, jako hold tradici naší národní historie," sdělil Vladimir Putin na zasedání Rady pro rozvoj tělovýchovy a sportu.

Rusové se budou připravovat "k práci a obraně" v jedenácti věkových skupinách, počínaje dětmi od šesti let. Systém branné výchovy, který v minulém století trénoval armádní zálohy pro válku s imperialisty, má, jak uvedl Putin, popularizovat sport, vytvořit v zemi neziskové sportovní kluby a veřejná sportoviště.

"Díky GTO vyrostla nejedna generace aktivních a zdravých lidí," zavzpomínal judista Putin.

Na rozvoj masového sportu Rusko plánuje vydělit všechny prostředky, které zbyly v rozpočtu po zorganizování olympijských her v Soči. O jakou částku se konkrétně jedná, hlava ruského státu neupřesnila.

Jak ale uvedl ministr sportu Vitalij Mutko, na zavedení GTO v zemi bude potřeba zhruba 1,2 miliardy rublů (cca 558 milionů korun).

Vzhůru do tepláků

Trénink k obraně vlasti by měl být zatím dobrovolný. Ruský režim chce však naučit skákat do dálky, střílet a vrhat granátem mladé Rusy za každou cenu.

Od příštího roku by sportovní mobilizace měla být povinná - byť nepřímo -  pro budoucí studenty ruských univerzit.

"Počínaje rokem 2015 budou sportovní výsledky školáků, včetně výsledků absolvování GTO, brány v úvahu při přijímání na vysoké školy jako doplněk k výsledkům státních maturit," prohlásil ruský ministr školství Dmitrij Livanov.

Největší nadšení ze zavedení sovětské branné výchovy zatím hlásí Putinův rodný Petrohrad. Jak uvedl gubernátor metropole na Něvě Georgij Poltavčenko, obyvatelé města jsou stoprocentně připraveni k absolvování GTO. Sám Poltavčenko je ochoten bez váhání skočit do tepláků.

"Možná že se soubor norem změnil, ale já jsem přesvědčen, že i nyní je ve své věkové skupině absolvuji," sdělil petrohradský gubernátor.

Sovětská retrovlna

Putinovo rozhodnutí obnovit GTO není pouze součástí nostalgie po Sovětském svazu, která je v současném Rusku mimořádně populární. Jde také o reakci na sílící konfrontace mezi Moskvou a Západem. Ten je ruským režimem znovu považován za úhlavního nepřítele.

V Sovětském svazu se organizace branné výchovy objevily již ve 20. letech minulého století. Samotné hnutí Připraven k práci a obraně bylo založeno v roce 1931. Před vypuknutím druhé světové války prošlo GTO 80 procent příslušníků pozemních sil a námořnictva a 100 procent příslušníků sovětského letectva.

"Je nutné celý náš národ držet ve stavu mobilizační připravenosti před nebezpečím vojenského napadení, aby nás žádná 'náhoda' a žádné triky našich zahraničních nepřátel nepřekvapily," popsal význam GTO ještě v roce 1938 Josif Stalin.

Branná výchova Připraven k práci a obraně masově probíhala i během studené války. Zrušena byla až s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991. Normy GTO se několikrát měnily, většina disciplín ale zůstávala stejná: běh, skoky, lyžování, plavání, střelba z malorážky a vrh granátem.

 

Právě se děje

Další zprávy