Kdo napadl stovku žen v Německu? Neexistuje důkaz, že šlo o uprchlíky, varuje starostka

Barbara Bublíková
Aktualizováno 5. 1. 2016 20:40
Němci jsou v šoku. Ve dvou městech došlo na Silvestra k sexuálním útokům na ženy. Obstoupily je skupinky "nestředoevropsky" vyhlížejících mužů, které je osahávaly a často též okradly. Policii se hlásí stále nové a nové oběti. Co přesně se v Kolíně nad Rýnem a Hamburku stalo, se stále neví. Policie mluví o organizované akci.
Běženec v Německu, ilustrační foto
Běženec v Německu, ilustrační foto | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem (od naší zpravodajky) - Nejméně devadesát obětí. Tak zní dosavadní bilance sexuálních útoků a krádeží během silvestrovské noci v německém Kolíně nad Rýnem

Už v pondělí, první pracovní den po Novém roce, měla policie na stole zhruba šedesát oznámení. Na výzvu úřadů, aby se hlásily další napadené ženy, jich v úterý přibylo ještě třicet.

Na zločin, který je na německé poměry nevídaný, reagovala kolínská primátorka Henriette Rekerová svoláním krizového zasedání zástupců města a policie. Na tiskové konferenci pak prohlásila, že to, co se stalo o silvestrovské noci, "nelze tolerovat".

Zároveň ale vyslala varování. "Je absolutně nepřijatelné spojovat etnikum pocházející ze severní Afriky s uprchlíky," řekla doslova. "Neexistuje žádný důkaz toho, že pachateli jsou lidé, kteří v Kolíně nad Rýnem hledají azyl." 

Podle výpovědí svědků totiž na ženy útočili muži "nestředoevropského" vzezření - severoafrického a arabského vzhledu. Média i sociální sítě následně spekulovaly o tom, že šlo o uprchlíky, kterých do země jen loni přišel milion.

Útok na Twitteru odsoudil německý ministr spravedlnosti Heiko Maas:

Silvestr "v klidu", hlásila policie

K silvestrovským událostem v Německu se vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová. V telefonickém rozhovoru se starostkou Rekerovou podle svého mluvčího řekla, že si "tyto odporné incidenty a sexuální útoky žádají tvrdou odpověď právního státu".  

Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers v úterý odpoledne upřesnil, že pachateli byli převážně mladí muži ve věku 18 až 25 let. "Víc se k činu nedá říct," uvedl.

"Momentálně nemáme o pachatelích žádné informace," dodal.

Právě na "jeho" policii přitom cílí ostrá kritika. Těsně po Silvestru totiž oznámila, že poslední den v roce "proběhl v klidu".

"První informace byly chybné," přiznal teď na tiskové konferenci policejní šéf. Zároveň ohlásil nová bezpečnostní opatření, která mají podobným incidentům v budoucnu zabránit.

Nádraží v Kolíně nad Rýnem
Nádraží v Kolíně nad Rýnem | Foto: Reuters

Na masová shromáždění má dohlížet mnohem více policistů než dosud, do akce budou nasazeni i policisté v civilu a zintenzivní se monitorování s pomocí bezpečnostních kamer.

Policie také založila zvláštní vyšetřovací komisi. Zabývat se má mimo jiné tím, zda se muži neorganizovali prostřednictvím sociálních sítí.

Záhada trvá

Co přesně se v metropoli na Rýnu stalo, zatím stále není jasné. Na tamním hlavním nádraží a náměstí v centru ale na Silvestra zjevně došlo k masivnímu sexuálnímu obtěžování žen, které se tam v té době ocitly.

Kolik mužů bylo do celé akce zapojeno, se neví.

Asi tisíc mužů se zprvu sdružovalo před nádražím a odpalovali rachejtle. Posléze se část z nich rozdělila do menších skupinek. Ty pak obstoupily přítomné ženy.

To, co následovalo, popisují oběti jako osahávání a sexuální obtěžování. Mnohé ženy byly okradeny o mobilní telefony či peněženky. V jednom případě dokonce mělo dojít ke znásilnění.   

"Krátce po půlnoci nás oslovily první ženy, které brečely a v šoku vyprávěly, že byly masivně obtěžovány. Snažili jsme se v davu lokalizovat další ženy," citoval deník Express jednoho z policistů, který tu noc sloužil.

"Jednu ženu jsem dokázal z davu vytáhnout, její kamarádky ne, jelikož na nás dav zaútočil," dodal.

Plakát, který v Kolíně nad Rýnem varuje před zloději.
Plakát, který v Kolíně nad Rýnem varuje před zloději. | Foto: Reuters

"Nová dimenze"

K incidentu však nedošlo jen v Kolíně. Podobné zprávy přišly i z dalšího německého města - Hamburku: také tam si ženy stěžovaly na útoky šesti- až dvacetičlenných skupinek mužů. Atakovali je nejprve verbálně, posléze fyzicky.

I v tomto případě šlo zřejmě o cizince. "Hnali nás jako dobytek," cituje deník Bild jednu z obětí. Hamburská policie zatím registruje zhruba desítku oznámení.

"Tyto útoky mají zcela novou dimenzi. Stav, kdy uprostřed města dochází k takovým činům, je nepřípustný," reagoval prezident kolínské policie Albers. "V podstatě je to organizovaná akce," řekl agentuře DPA.

Německá policistka, ilustrační foto.
Německá policistka, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Policisté teď podle něj zjišťují, jak se tolik lidí do města vůbec dostalo, jak se zorganizovali a sešli.

"Je to příšerné. Není možné, aby návštěvníci města museli mít strach z přepadení," komentovala útoky primátorka Rekerová.

Právě Kolín nad Rýnem je přitom masovými akcemi vyhlášený. Do metropole německého karnevalu se každoročně sjíždějí statisíce lidí.

Ke karnevalu se váže i další nové bezpečnostní opatření, s nímž přicházejí kolínské úřady: město chce vydat kodex chování pro ženy, které se na karneval vypraví. Chce tak zajistit, aby se cítily bezpečněji a mohly nerušeně slavit.

Před kolínskou katedrálou se v úterý konala demonstrace proti násilí na ženách, které se podle policie zúčastnilo asi 300 lidí. Účastníci akce, která byla svolána přes internet, vyzvali úřady k lepší ochraně žen.

 

Právě se děje

Další zprávy