Koaliční síly se snaží rozdělit chalífát na dvě části. Do pohybu se mohou dát dva miliony lidí

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
9. 7. 2016 6:32
Různé syrské opoziční skupiny dotírají na Islámský stát, mimo jiné ve městě Búkamál. Jeho ztráta by pro IS znamenala katastrofu. Chalífát by se tak totiž rozpadl na dvě části. Přesun zbraní a jednotek mezi Sýrií a Irákem by byl pro džihádisty, kteří po ztrátě Fallúdži čelí ofenzívě irácké armády také u Mosulu, takřka nemožný.
Nová syrská armáda (NSA)
Nová syrská armáda (NSA) | Foto: Reuters

Búkamál (Sýrie) - Příměří, které ve středu vyhlásila syrská vláda, skončilo s úderem páteční půlnoci. Žádná ze stran konfliktu ho ale nedodržela.

Během proklamovaného klidu zbraní vládní vojska útočila nejen na islamisty, ale i na rebely z opozičních skupin. A naopak.

Syrské jednotky udeřily například u Aleppa, kde se snažily dobýt poslední zásobovací cestu do části města ovládané povstalci, oznámila v pátek Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Londýně.

Boj o Búkamál

Bojovníci Nové syrské armády (NSA), podporovaní USA, zase cílili na město Búkamál na hranici mezi Sýrií a Irákem. Město stále drží Islámský stát.

Ofenzíva se jim daří střídavě. V uplynulých dnech sice pronikli na předměstí a nedaleké malé letiště Hamdán, islamisté však podnikli protiútok a zatlačili je zase zpět.

Jednotky NSA podle svého mluvčího Muzahíma Šalúma padly do nastražené léčky, utrpěly značné ztráty a musely se stáhnout do pouště za městem. IS, který kolem Búkamláu vytvořil rozsáhlý obranný systém včetně zákopů, přitom ukořistil značné množství zbraní a munice.

Noční můra pro IS

Islámský stát (IS) kontroluje takřka celou přilehlou iráckou provincii Dajr az-Zaúr. Ztráta Búkamálu by ale pro něj znamenala zásadní problém. Chalífát by se tak totiž rozpadl na dvě části.

Přesun zbraní a jednotek mezi Sýrií a Irákem by byl pro džihádisty, kteří po ztrátě Fallúdži čelí ofenzívě irácké armády také u Mosulu, takřka nemožný.

Fallúdžu, vzdálenou necelých 100 kilometrů západně od Bagdádu, ztratili islamisté letos v červnu po pěti týdnech obléhání Iráčany. Drželi ji přes dva roky, od ledna 2014.

Ze severu postupují k údolí Eufratu také bojovníci kurdských milic z Lidových obranných jednotek (YPG). Kurdové a jejich arabští spojenci se navíc snaží islamisty vytlačit i od posledního úseku hranic s Tureckem na severu Sýrie.

Zaútočili také na město Manbídž severovýchodně od Aleppa.

Bombardováni Ruskem

Velitel jednotek fronty Asala val-Tanmíja, která je jednou z hlavních složek NSA, v rozhovoru s agenturou Reuters připustil, že situace na bojišti je značně nepřehledná.

"Zprávy nejsou příznivé," uvedl. "Naše jednotky se dostaly do léčky, utrpěly značné ztráty a někteří bojovníci byli zajati."

Syrským rebelům útočícím na Búkamál se dostalo výcviku od amerických armádních specialistů v Jordánsku. Později se připravovali přímo na vojenské základě al-Tanf, ležící u stejnojmenného hraničního přechodu mezi Sýrií a Irákem, dvě stě kilometrů jihozápadně od Búkamálu.

Právě tato základna však byla minulý měsíc dvakrát cílem útoků ruského letectva, podporujícího armádu prezidenta Bašára Asada. Druhému útoku nezabránila ani přímá žádost Washingtonu, zaslaná do Moskvy.

Co se děje u Mosulu

V okolí Mosulu získala irácká armáda několik vesnic, které předtím kontroloval Islámský stát.

Letecké útoky koalice vedené Spojenými státy zároveň zarazily sebevražedné útoky, s jejichž pomocí se bojovníci IS snaží zastavit ofenzívy svých nepřátel. S touto taktikou islamisté nedávno uspěli - v bojích proti syrské armádě, směřující k baště džíhádistů, městu Rakká.

Irácká armáda se pro změnu nachází poblíž letecké základny u města Kajará, kde stojí ropná rafinerie s kapacitou 16 tisíc barelů denně. Její ztráta by jen zvýšila tlak na další financování Islámského státu.

Irácký premiér Hajdár Abádí slíbil, že armáda osvobodí Mosul, druhé největší město v zemi, ještě tento rok.

Pomalejší postup než na jihu hlásí irácké jednotky na východním břehu Tigrisu. Pozice islamistů tam ostřelují u města Hádž Alí.

Před postupujícími Iráčany prchá místní většinové sunnitské obyvatelstvo. Podle OSN se mohou dát v dohledné době do pohybu více než dva miliony lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy