reklama

Klaus: Evropská unie je nekontrolovatelný experiment

11. 3. 2013 19:28

Bývalý český prezident vystoupil na myšlenkovém trustu Cato Institute ve Washingtonu

Washington - Bývalý český prezident Václav Klaus se domnívá, že je současné směřování Evropské unie od základu chybné a dlouhodobě neudržitelné.

Přebujelá byrokracie, měnová unie nesourodných sedmnácti ekonomik a příliš štědrý sociální systém jsou chyby natolik nákladné, že vedou sedmadvacítku do slepé uličky. 

Klaus svou dlouhodobou kritiku Bruselu zopakoval ve Washingtonu, během přednášky v myšlenkovém trustu Cato Institute. Pokud jde o měnovou unii, je podle Klause možná nanejvýš v osmi zemích, nikoli ale v sedmnácti.

Současná Evropa je podle českého exprezidenta nekontrolovatelným experimentem, jenž by nikomu nedoporučil následovat.

"Nevěřím, že je nezbytné likvidovat EU, nikdy jsem to nenavrhoval," prohlásil Klaus. "Je stále možné udělat fundamentální změny uvnitř její struktury. Jsem ale přesvědčen, že jsme ve slepé uličce, a tam nelze jít vpřed. Musíte se vrátit na poslední křižovatku a učinit jiná rozhodnutí."

Klaus svým posluchačům řekl také to, že Řecko není viníkem, nýbrž obětí finanční krize. Měnovou unii podle českého exprezidenta lze vytvořit v šesti či osmi zemí, nikoli v sedmnácti. "Otázkou je, zda touto cestou pokračovat, nebo některým zemím umožnit, aby z eurozóny vystoupily. Jsem si jist, že je možné nechat jednu, dvě, tři země odejít, a vše bude lepší," řekl a připomněl bezproblémové rozdělení Československé koruny.

autoři: ČTK, Petr Jemelka

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama