Kdo je skutečný Mitt Romney? Lidé v Bostonu to vědí

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
6. 11. 2012 22:34
Reportáž od jedné z předvolebních místností, kde stojí fronta a zároveň se dál vede kampaň
Lore Jonesová (vlevo) a Shirley Kresselová před volební místností.
Lore Jonesová (vlevo) a Shirley Kresselová před volební místností. | Foto: Pavel Tomášek

Boston (Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Scény, které v Evropě, ale ani jinde ve světě neuvidíte, nabízí volební den ve Spojených státech.

Přijdete před volební místnost a u ní se odehrává nefalšovaná předvolební agitace, lidé s transparenty pokřikují a propagují svého kandidáta. Zákony státu Massachusetts sice stanovují "cordon sanitaire" v délce padesáti metrů, u volební místnosti se však tímto úplně striktně neřídí.

Dvě dámy, jedna ve středním věku, druhá důchodového, tu trpělivě, navzdory mrazivému počasí postávají s transparenty na podporu demokratické kandidátky do Senátu Elizabeth Warrenové.

Amerika volí:

Zůstáváme, dokud bude fronta

"Budeme tu tak dlouho, jak se tu bude tvořit fronta," ukazuje na zástup lidí čekajících na odevzdání hlasu Shirley Kresselová. "Jen ještě taky potřebuji stihnout odvolit, ale to stačí až večer," naznačuje své odhodlání.

Obě sem přišly proto, aby upozornily kolemjdoucí, že by skutečně měli přijít odvolit, považují letošní volby za mimořádně důležité. Znějí velmi přesvědčeně, že dosavadního republikánského senátora za Massachusetts Scotta Browna je třeba dostat z funkce pryč a zabránit zároveň tomu, aby se do Bílého domu dostal Mitt Romney.

Ptám se jich proto, zda už někdy v životě hlasovaly také pro republikána. "Samozřejmě, a ne jednou," říká Lore Jonesová, která do Bostonu přicestovala za dcerou až z Texasu.

Rozhoduje charakter

Elizabeth Warrenová usilovně zdraví všechny voliče, kteří ji přišli podpořit. Třese si s nimi rukama a děkuje za hlas. I dětem, které ještě nemohou volit.
Elizabeth Warrenová usilovně zdraví všechny voliče, kteří ji přišli podpořit. Třese si s nimi rukama a děkuje za hlas. I dětem, které ještě nemohou volit. | Foto: Pavel Tomášek

Obě se však shodují v tom, že si vybírají toho kandidáta, jehož charakter se jim líbí víc a s jehož postoji v důležitých otázkách více souznějí.

"Když s nimi souhlasím, nevidím důvod, proč je nevolit. Volila jsem ale vždy umírněné republikány. Současná Republikánská strana se pro mě posunula moc napravo. V řadě otázek zastává pro mě extrémní názory," vysvětluje Kresselová.

Obě ženy jsou důkazem, jak Republikánská strana postupně v různých částech země přichází o středové voliče. Že tak hovoří Kresselová, obyvatelka liberálního Massachusetts, odkud vzešel klan Kennedyů, není až tak překvapivé. Zastává-li ale stejný názor i obyvatelka Texasu, může byt s Grand Old Party něco špatně.

Využívám toho, že Shirley Kresselová dlouhodobě žije v Massachusetts a zažila tak časy, kdy tu Mitt Romney sloužil jedno funkční období v roli guvernéra, a ptám se na jednu z nejzapeklitějších otázek těchto voleb.

Romney by byl prezident-pravičák

Kdo je skutečný Mitt Romney? Pravičák velmi vyhraněných konzervativních názorů, jak se prezentoval v primárkách? Nebo umírněný politik, kterého jsme viděli poslední dva měsíce?

"Víte, Romney může být úplně cokoliv. Udělá vše pro to, aby ho lidé zvolili do funkce," sděluje svůj názor Kresselová.

Kým ale očekáváte, že bude, pokud dnes vyhraje, dotírám otázkou. "Určitě tím pravičákem. To je to, co od něj jeho strana a členové Kongresu očekávají. A bude si moc dobře vědom, že hlasy republikánské pravice bude potřebovat pro znovuzvolení. To ho zažene doprava," je si jistá Kesslerová.

Obě doufají, že večer budou moci slavit, a to jak vítězství Elizabeth Warrenové, ženy, která se ještě nedostala do Senátu, ale už se jí předvídají dobré šance v prezidentských volbách za čtyři roky. Tak Baracka Obamy.

"Ráda bych zašla," odpovídá Kresselová na otázku, zda se chystá na povolební bostonskou party demokratické kandidátky.

 

Právě se děje

Další zprávy