reklama

Katarský emír abdikoval ve prospěch syna Tamima

25. 6. 2013 10:08, aktualizováno

Tamimovi bin Hamadovi Sánímu je 33 let, bude jedním z nejmladších vládců v Perském zálivu

Tamim bin Hamád Sání, nový vládce Kataru Tamim bin Hamád Sání, nový vládce Kataru | Foto: Reuters

Dauhá - Katarský emír Hamad bin Chalífa Sání odstoupil a předal moc synovi a dosavadnímu korunnímu princi Tamimovi.

V televizním vystoupení svůj krok zdůvodnil tím, že je čas pro novou generaci.

Jednašedesátiletý bin Chalífa Sání je prvním z vládců arabského státu, který se vzdává moci z vlastní vůle.

"Obracím se na vás, abych oznámil, že předávám moc šajchovi Tamimovi bin Hamadovi Sánímu. Jsem naprosto přesvědčen, že jeho prioritou bude zájem země a blaho Katarců. Je čas otočit stránku na cestě našeho národa a předat odpovědnost nové generaci," řekl emír v sedmiminutovém projevu.

Oficiální důvod jeho kroku nebyl oznámen, ale předpokládá se, že jsou za ním emírovy zdravotní problémy.

Mocenské boje

Klan Sáníů vládne Kataru od roku 1825. Jeden z princů, Hámid bin Abdal Sání, pobýval v Česku a za sexuální kontakty s mladistvými a nezletilými dívkami zde byl v roce 2005 nepravomocně odsouzen k 2,5 roku vězení.

Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale rozhodl o předání případu do Kataru, kauza tak v ČR nebyla nikdy pravomocně uzavřena a může pokračovat jedině tehdy, až bude Sání zadržen. Je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Bin Chalífa Sání se dostal k moci v roce 1995 při pokojném palácovém převratu. Korunním princem byl v letech 1996 až 2003 jiný z jeho synů, šajch Džásim. Pak ale emír převedl nástupnictví na šajcha Tamima.

Oficiálně se tehdy uvádělo, že starší syn postoupil mladšímu nástupnictví dobrovolně, prý ze zdravotních důvodů. Proslýchalo se ale, že emír učinil tento krok proto, že šajch Džásim chtěl na sebe údajně strhnout více moci.

Odstupující katarský emír Hamad bin Chalífa Sání. 

Odstupující katarský emír Hamad bin Chalífa Sání.

Foto: Reuters

Jeden z nejmladších vládců

Tamimovi bin Hamadovi Sánímu je 33 let a bude jedním z nejmladších vládců v zemích Perského zálivu. Je synem druhé emírovy manželky Múzy.

Odstupující emír má tři ženy a s nimi 24 dětí. Nový katarský vládce je absolventem britské vojenské akademie v Sandhurstu, je považován za pragmatika, věnuje se také sportu. Má dvě manželky a s nimi šest dětí.

Palác plánovanou abdikaci oznámil už v pondělí a na dnešek byl vyhlášen národní svátek. V Kataru nefungují banky ani burza.

Emír neoznámil, kdy má jeho syn převzít moc, ale podle zdrojů z paláce citovaných agenturou Reuters by to mělo být okamžitě. Palác pozval Katarce, aby Tamimovi přišli přísahat věrnost dnes a zítra.

Katar je se svými dvěma miliony obyvatel regionálním spojencem Spojených států. Je také největším světovým exportérem zkapalnělého zemního plynu a patří k oporám syrské opozice, již spolu se Saúdskou Arábií ve vleklém syrském konfliktu podporuje.

Přijal roli prostředníka v jednáních mezi palestinskými frakcemi, nedávno nechal v Dauhá otevřít úřad afghánského Tálibánu, pomáhal vyjednávat řešení krizí v Somálsku, Libanonu i Dárfúru.

autor: ČTK

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama