Masakr v kostele měl začít rasovou válku, vysvětluje mladík

Petr Jemelka ČTK Petr Jemelka, ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2015 0:03
Dylann Roof působil nenápadným a neškodným dojmem. V soukromí ale holdoval drogám a tíhl k rasismu. K masakru se už přiznal.
Dylann Roof.
Dylann Roof. | Foto: Reuters

Charleston - Tichý průměrný podivín. Až do středy neškodný.

Všichni si říkali, že asi bere drogy, tvrdí o Dylannovi Roofovi, podle policie strůjci středečního krveprolití v kostele v americkém Charlestonu, jeho sestřenice Emily i další příbuzní a známí.

Z kusých informací, které postupně pronikají na veřejnost, se postupně utváří profil subtilního 21letého bělocha, jenž má na svědomí vraždu devíti černochů.

Ve škole ani v okolí svého domova v Columbii, hlavním městě Jižní Karolíny, neměl příliš kamarádů. Ničím nevyčníval.

Smím se s vámi pomodlit?

Nic proto nenasvědčovalo tomu, že by byl schopen masakru.

"Jsem tu, abych pozabíjel černochy," křičel podle svědků mladík, když vtrhl do kostela plného modlících se Afroameričanů. "Znásilňujete naše ženy, berete nám zemi a musíte odejít," dodal před tím, než začal střílet.

V pátek se Roof policistům k masakru v kostele přiznal a vysvětlil, že vraždil s úmyslem "rozpoutat rasovou válku". Před tím, než začal vraždit, si mladík sedl k věřícím se slovy, že by se rád pomodlil s nimi.

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že vyšetřuje Roofův případ jako zločin z nenávisti, ale i jako možný terorismus. "Hodnotíme zločin ze všech úhlů," prohlásila mluvčí ministerstva Emily Pierceová.

Roof byl už několik hodin před soudním líčením obviněn z devítinásobné vraždy a z ozbrojeného přepadení. Soudce James Gosnell prohlásil, že pro obvinění z vraždy nemá právo určit žádnou kauci, pro obvinění z ozbrojeného přepadení ji stanovil ve výši jednoho milionu dolarů (24 milionů korun). I kdyby ji snad nezaměstnaný Roof složil, zůstane ve vazbě.

"Jednoznačně budeme chtít, aby dostal trest smrti," řekla v pátek podle agentury AP jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová o mladíkovi, který byl podle jednoho ze svých známých přesvědčen, že "černoši přebírají vládu nad světem". "Je to absolutní zločin z nenávisti, hledíme ďáblu do tváře," řekla Haleyová.

Rasistické vtipy, které nikdo nebral vážně

O rasovém motivu tedy nemůže být pochyb. Spolužák vraha ze střední školy White Knoll High School John Mullins televizi CNN potvrdil, že Dylann Roof míval rasistické narážky, okolí to ale údajně bralo jen jako snahu o humor.

Policie teď musí vraha chránit.
Policie teď musí vraha chránit. | Foto: Reuters

"Byl tak trochu divoký, ale ne násilnický. Šlo jen o rasistické vtipy a nadávky. Nikdy jsem je nebral vážně. Bohužel. Teď si uvědomuji, že jsme je vážně brát měli," vzpomíná Mullins.

Ničeho podezřelého si nevšimli ani učitelé. "Byl to takový ten student, který přijde a zase odejde," popsala ho učitelka Mary Beth Hillová.

Dostal pistoli k narozeninám?

Kromě drog neměl vrah z Charlestonu ani žádné významnější záliby. Tedy až do letošního dubna, kdy si pořídil pistoli ráže .45. Podle prvotních zpráv, které se objevily v amerických médiích, mu ji ale dal otec k 21. narozeninám. Policie to ale v pátek odpoledne popřela, CNN nicméně s odkazem na nejmenovaný policejní zdroj tvrdí, že otec Roofovi pistoli skutečně koupil. Buď jak buď, střelbu Roof trénoval od dubna. A to velmi intenzivně. 

Dával jí dokonce přednost i před lekcemi řízení se svým strýcem Carsonem Cowlesem, přestože ve svých 21 letech stále neměl řidičský průkaz, což je ve Spojených státech velmi neobvyklé.

"Volal jsem mu a on mi řekl, že nemá čas, protože venku střílí ze své nové pistole," řekl Cowles BBC.

K Roofově dopadení přispěli lidé z jeho okolí. Poznali ho na snímcích z bezpečnostních kamer a zavolali policii.

Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda vrah neměl vazby na některou z extremistických organizací. Zatím však spojitost s žádnou z nich neodhalili.

Na snímcích z Twitteru nicméně střelec pózuje v bundě s našitými vlajkami Jižní Afriky z doby apartheidu a Rhodésie (dnešní Zimbabwe) - bývalé britské kolonie, kde černošskému obyvatelstvu vládla bělošská menšina.

Podle policie byl Roof opakovaně přistižen s drogami - naposledy před několika dny se suboxonem, což je přípravek, který se používá při substituční léčbě závislosti na opiátech. Policii na něj tehdy zavolala obsluha nákupního centra, protože se choval podezřele.

Strýc by mladíka nejraději zastřelil sám

Tentokrát to ale sepsáním protokolu a zákazem vstupu do obchodu neskončí.

Roofovi hrozí za devítinásobnou vraždu trest smrti. A jeho strýc Carson Cowles se nechal slyšet, že pokud by měl tu možnost, byl by první, kdo by "zmáčkl tlačítko".

"Jestli je pravda to, co o něm říkají, musí za to zaplatit," řekl televizi ABC. První slyšení se uskutečnilo už v pátek, verdikt by pak mohl padnout během šesti měsíců až tří let. Není vyloučeno, že Roof bude souzen pro terorismus.

Obama: Ukázala se dobrota Američanů

Americký prezident Barack Obama v pátek na svém osobním twitterovém účtu napsal, že v reakci pozůstalých se ukázala "dobrota" Američanů. "Uprostřed nejtemnější tragédie vyzařuje z těchto rodin slušnost a laskavost," napsal Obama. Reagoval tak na informace médií, že příbuzní některých z obětí u soudu střelci řekli, že mu odpouští.

"Odpouštím ti, moje rodina ti odpouští," řekl Anthony Thompson. "Byl bych rád, kdybys využil této příležitosti k pokání... Udělej to a budeš na tom lépe, než jsi teď," citovala pozůstalého agentura AP.

Obama rovněž upozornil starosty amerických měst, že rasismus zůstává neštěstím, které musí Spojené státy společně potírat. Šéf Bílého domu se také znovu vyslovil pro zpřísnění pravidel držení zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy