Janukovyč přiznal část viny za krveprolití na Majdanu

Zahraničí Zahraničí
23. 6. 2015 11:43
Ukrajinský exprezident v interview pro BBC označil anexi Krymu za "tragédií", ke které by za jeho dohledu nedošlo.
Viktor Janukovyč na archivním snímku.
Viktor Janukovyč na archivním snímku. | Foto: Reuters

Kyjev - Sesazený ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč na sebe bere část odpovědnosti za loňské krveprolití na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Ve vzácném rozhovoru pro britský server BBC, jednom z mála, které od loňského útěku do Ruska poskytl, uvedl, že střelbu sice nenařídil, ale neudělal toho dost, aby úmrtím zabránil.

Při střetech s bezpečnostními silami zemřelo v centru ukrajinské metropole přes sto lidí. Stovky dalších byly zraněny.

"Zodpovědnost nepopírám"

"Nepopírám svoji zodpovědnost," prohlásil Janukovyč. "Nedal jsem žádné rozkazy (k použití střelných zbraní – pozn. red.), to nebyla moje pravomoc... Byl jsem proti jakémukoliv použití síly, natož používání střelných zbraní. Byl jsem proti krveprolití."

Janukovyč nicméně doplnil, že členové bezpečnostních složek reagovali v souladu s platnými zákony. "Měli právo použít zbraně," je přesvědčen.

Šéf tajných služeb SBU Valentyn Nalyvajčenko loni v dubnu - dva měsíce po krveprolití - uvedl, že příkaz k operaci dal právě tehdejší prezident a přímý rozkaz k použití zbraní proti demonstrantům měl vydat exministr vnitra Vitalij Zacharčenko.

Janukovyč BBC rovněž řekl, že jeho oponenti se neměli uchylovat k "vojenskému puči" a k zatažení ultrapravicových sil. "Varoval jsem, že se nezastaví na Majdanu, že půjdou dál. A oni šli dál. Rozbili zemi. Zatáhli do tohoto konfliktu celý svět."

"K anexi Krymu by za mě nedošlo"

Probíhající válku ve své domovině bývalý prezident v rozhovoru označil za "noční můru", která se stala skutečností. Anexi Krymu pak nazval "tragédií", která by se nestala, kdyby na to dohlížel on sám.

"Co se tam stalo, bylo hrozné. Dnes potřebujeme najít z této situace východisko... Teď je tam válka. Mluví o získání Krymu nazpět. Jak? Pomocí války? Potřebujeme další válku?" táže se.

Oblast Donbasu by podle něj měla zůstat součástí Ukrajiny. Západní země by ale měly Kyjev dotlačit k přímým jednáním s vůdci povstalců.

"Putin mi zachránil život"

Sám Janukovyč po měsících demonstrací v únoru 2014 s pomocí Vladimira Putina uprchl do Ruska. Ruský prezident prý speciálním silám nařídil, aby ho přivedly, a zachránil mu tím život. Spolu to ale prý neprojednávali.

"Jsem mu samozřejmě vděčný za to, že ten rozkaz dal a pomohl mé ochrance, aby mě dostala pryč, a zachránil můj život," řekl Janukovyč, který doufá v návrat na Ukrajinu.

"Ti pštrosi tam prostě byli"

Svržená ukrajinská hlava státu také odmítla nařčení ze zpronevěry státních financí.

Honosné sídlo poblíž Kyjeva prý nepatřilo přímo jemu a nalezené doklady o značných částkách na jeho úpravu Janukovyč označil za překroucené. Pštrosi, kteří tam žili, tam podle něj "prostě byli".

Podle ukrajinských představitelů ale exprezident zpronevěřil miliony dolarů. Letos v lednu ho Interpol umístil na seznam hledaných lidí.

"Ano, korupce existovala, to nikdo nepopírá. Ale uběhl rok a půl, ti u moci mají k dispozici všechny prostředky. Ukažte nám, kde jsou ty Janukovyčovy bankovní účty? Neexistují a nikdy neexistovaly," reagoval v rozhovoru Janukovyč.

 

Právě se děje

Další zprávy