Jako za intifády. Izraelci rodinám teroristů bourají domy

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 11. 2014 19:03
"Když už se teroristé nestarají o to, že při útoku položí svůj život, mohli by se starat alespoň o své milované a o to, kde bydlí," vysvětluje mluvčí izraelského kabinetu.
Foto: Reuters

Jeruzalém - Ještě před pár dny stál v jeruzalémské čtvrti Jabel Mukaber cihlový dům s malebným výhledem na olivový háj a pole plná pasoucích se ovcí.

Teď je z něj ruina.

V onom domě totiž vyrostl Ghassán Abu Jamal, který minulý týden spolu se svým komplicem rozpoutal masakr v jedné z jeruzalémských synagog. Než policie dvojici zastřelila, stihla údery sekáčky na maso povraždit šest modlících se lidí.

Nejednalo se o ojedinělý útok - útoky Palestinců na židovské civilisty jsou v posledních týdnech v Jeruzalémě a na dalších místech židovského státu nejintenzivnější za celé roky. Izraelská vláda se proto vrátila ke strategii z intifády, tedy ozbrojeného povstání palestinských obyvatel Izraele.

Rodinám těch, kdo spáchají teroristický útok a většinou při něm zemřou, bourá domy a nevrací těla teroristů, což je pro věřící muslimy zneuctění.

Můžete si za to sami

Podle Jamalova sedmdesátiletého otce si ale Izraelci za útoky mohou sami. A podobné metody vedou jen k další eskalaci násilí.

Chceme mír. Chceme koexistenci, ale nemůžeme přijmout to, že jsme zahnáni do kouta a že je s námi zacházeno jako s otroky.

"Nikdy by mě nenapadlo, že bude můj syn něčeho takového schopen. Možná je to všechno dohromady. Chceme mír. Chceme koexistenci, ale nemůžeme přijmout to, že jsme zahnáni do kouta a že je s námi zacházeno jako s otroky," řekl Mohamed Jamal CNN.

Izraelská vláda si ale stojí za svým.

"Je to jeden z nástrojů, který máme v rukou. Když už se teroristé nestarají o to, že při útoku položí svůj život, mohli by se starat alespoň o své milované a o to, kde bydlí. A naši bezpečnostní experti jsou přesvědčeni, že tato politika může zachraňovat životy," vysvětlil mluvčí izraelského premiéra Mark Regev.

Sami Palestinci to však vidí jinak.  "Násilí vždycky plodí jen další násilí. A zvyšování tlaku vždycky způsobí jen větší explozi," varuje matka dalšího z teroristů Enas Shalodiová.

A atmosféra v ulicích arabských čtvrtí Jeruzaléma jí dává zapravdu, hlásí z místa reportérka CNN Atika Shubertová.

Hrdinové s krví na rukou

Lidé vyvěšují transparenty a šíří letáky se slogany, které teroristy oslavují jako hrdiny, jež zemřeli jako mučedníci.

Napětí zvyšuje i tvrzení rodiny, že izraelské bezpečnostní složky po útoku v synagoze pozatýkali patnáct Jamalových příbuzných a brutálně je zmlátily.

Během intifády v letech 2000 až 2005 Izraelci v reakci na útoky zbourali 650 palestinských domů, čímž připravili o střechu nad hlavou okolo 4 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy