reklama

Jako Lenin či Gottwald. Cháveze nabalzamují a vystaví

8. 3. 2013 11:51

Pohřeb se uskuteční v pátek. Státní smutek byl prodloužen o sedm dní

Hugo Chávez a jeho dcery. Hugo Chávez a jeho dcery. | Foto: Reuters

Caracas/Moskva - Tělo zesnulého prezidenta Huga Cháveze bude nabalzamováno podobně jako ostatky Vladimira Iljiče Lenina.

Jeho tělo poté bude nastálo vystaveno ve skleněné rakvi v Muzeu revoluce ve venezuelské metropoli Caracasu, napsala agentura AP s odvoláním na viceprezidenta Nicoláse Madura.

Agentura ITAR-TASS nedlouho poté přispěchala s tvrzením, že pokud je Venezuela požádá, jsou ruští odborníci připraveni s balzamováním pomoci. Mají s ním ostatně nejvíc zkušeností.

  • Čestná stráž u Chávezovy rakve
  • Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se sklání k Chávezově rakvi.
  • Státníci na obřadě
  • Nástupce Huga Cháveze Nicolás Maduro pokládá meč na rakev zemřelého vůdce.
Galerie (35)

Vivat Chávez! Venezuela se loučila s prezidentem

Autor: Michal Žák, Reuters

"Rusko disponuje absolutně špičkovou technologií balzamování, která už funguje mnoho let a je rozpracovaná do detailů," nechali se slyšet specialisté z moskevské laboratoře, která se oficiálně jmenuje Vědeckovýzkumné a učebně metodické středisko biomedicínských technologií.

Chávez zemřel 5. března, tedy přesně 60 let po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina, jehož nabalzamované tělo bylo v Moskvě vystaveno osm let.

Přes Gottwalda ke Kimovi

Seznam zasloužilých nebožtíků, o které se pracovníci moskevského centra postarali, je ovšem mnohem delší. Prvním byl v roce 1924 zakladatel sovětského státu Vladimir Uljanov (Lenin), jehož pozůstatky dodnes spočívají v mauzoleu na Rudém náměstí.

V roce 1949 přišel na řadu bulharský komunista Georgi Dimitrov, v roce 1952 mongolský maršál a komunistický vůdce Chorlogín Čojbalsan, rok po něm pak vůdce československých komunistů Klement Gottwald. Jeho balzamování nebylo podle historiků příliš úspěšné, Gottwald byl nakonec v roce 1962 zpopelněn.

Vietnamského revolucionáře Ho Či Mina pomáhali ruští odborníci balzamovat v roce 1969, angolského vůdce Agostinha Neta v roce 1979 a v roce 1985 guayanského prezidenta Lindena Forbese Burnhama. Zatím posledním státníkem, na jehož posmrtné úpravě se Rusové podíleli, byl v roce 1995 severokorejský prezident Kim Ir-sen.

  • Prezident Venezuely v útlém dětství. Nedatovaný snímek zachycuje Huga Cháveze (vpravo) spolu s jeho bratrem Adanem v jejich rodném městě Sabaneta.
  • Hugo Chávez (uprostřed) s přáteli ze základní školy.
  • Chávez (na snímku druhý zprava) v době, kdy chodil na základní školu ve městě Sabaneta.
  • Nedatovaný portrét.
Galerie (37)

Foto: Ze života Huga Cháveze, muže socialistické revoluce

Autor: Reuters, Daniel Poláček

autoři: Zahraničí, ČTK

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama