Jak v totalitě? Obama pobouřil zmínkou o povinnosti volit

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
20. 3. 2015 20:00
Kritici obvinili prezidenta z totalitních praktik, obhájci zase upozornili na fakt, že obdobná praxe funguje i ve vyspělých demokratických zemích.
Obama se pustil na tenký led.
Obama se pustil na tenký led. | Foto: Reuters

Washington - Prohlášení prezidenta Baracka Obamy, že je možná čas zavést povinnou účast ve volbách, vyvolalo ve Spojených státech bouřlivé diskuse.

Kritici obvinili šéfa Bílého domu z totalitních praktik, obhájci zase upozornili na fakt, že obdobná praxe funguje i ve vyspělých demokratických zemích, jako je například Austrálie.

S vlastním vysvětlením následně přispěchala prezidentská kancelář, podle níž Obama jen obecně hovořil o dostupných možnostech.

"Některé země mají povinnou volební účast," řekl Obama v Clevelandu, kde ve středu hovořil o významu střední třídy.

Reagoval tak na dotaz, jak by bylo možné čelit vlivu peněz v politice. Podle prezidenta by skutečnou změnu přineslo to, kdyby volil každý. "To by převážilo vliv peněz více než cokoli jiného," dodal s tím, že je to poprvé, co tuto myšlenku vyslovil na veřejnosti.

Volby v USA tradičně doprovází mohutná finanční kampaň, což vyvolává pochybnosti o tom, do jaké míry peníze těch nejbohatších ovlivňují politiku. "Lidé, kteří často nechodí k volbám, jsou mladí, mají nízký příjem, jsou více zaujatí vůči přistěhovalcům a menšinám," řekl Obama. "To je důvod, proč se je někteří snaží držet od hlasovacích uren," dodal.

Právo nevolit

Kritici demokratického prezidenta nyní tvrdí, že jeho nápad je po povinném zdravotním pojištění, známém pod pojmem Obamacare, dalším krokem k utahování šroubů svobodné společnosti.

Mnozí argumentují tím, že povinná volební účast by odporovala prvnímu dodatku ústavy, který zaručuje svobodu projevu. Právo nevolit je podle nich jen vyjádřením svobodné vůle.

Další zase upozorňují, že povinná volební účast by hluboce ovlivnila nynější výsady, kterým se Američané těší. Jako příklad zmiňují zavedení občanských průkazů či jiných identifikačních dokladů, které by sloužily ke kontrole účasti. Američané svou totožnost prokazují například rodnými listy, pasy, řidičskými oprávněními či číslem sociálního pojištění, občanské průkazy ale nemají.

Naopak příznivci povinného hlasování tvrdí, že lidé neúčastnící se voleb jen ukazují nezájem o Ameriku a že prosazení Obamova návrhu by zcela změnilo volební výsledky. Volby v USA totiž dlouhodobě provází nízká účast. Například loňských kongresových voleb se zúčastnilo 36 procent oprávněných voličů.

Řada komentátorů po Obamově projevu poznamenala, že není jasné, co tím prezident sledoval a zda se povinnou volební účast bude snažit prosadit. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest nyní ohlásil, že Obama nehovořil o žádném konkrétním politickém vývoji, ale o škále dostupných možností.

 

Právě se děje

Další zprávy