Izrael se loučí s Šimonem Peresem, na pohřeb s předstihem přiletěl Bill Clinton

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 29. 9. 2016 21:32
Izraelská veřejnost i nejvyšší představitelé státu se od čtvrtečního rána loučí s bývalým prezidentem Šimonem Peresem, který zemřel ve středu ve věku 93 let. Rakev pokrytá státní vlajkou je vystavena před budovou izraelského parlamentu. Pohřeb se bude konat v pátek, dorazí na něj americký prezident Barack Obama nebo český premiér Bohuslav Sobotka.
Někdejší izraelský prezident Šimon Peres.
Někdejší izraelský prezident Šimon Peres. | Foto: Reuters

Jeruzalém – Před budovou izraelského parlamentu je od čtvrtečního rána vystavena rakev s tělem zemřelého bývalého prezidenta Šimona Perese. Nejvyšší představitelé státu přišli k rakvi položit v tichosti a bez proslovů věnce.

Vojáci nesou rakev před Kneset.
Vojáci nesou rakev před Kneset. | Foto: Reuters

V pátek dopoledne se bude konat pohřeb, na který míří státníci z celého světa. Peres zemřel ve věku 93 let ve středu.

Rakev vystavená před izraelským parlamentem.
Rakev vystavená před izraelským parlamentem. | Foto: Reuters

V Izraeli jsou spuštěny vlajky na půl žerdi. Americký prezident Barack Obama nařídil spustit vlajky na půl žerdi na Peresovu památku na Bílém domě, veřejných budovách, na amerických velvyslanectvích, vojenských základnách a lodích námořnictva.

Zájem zúčastnit se pohřbu projevil palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který nebyl na oficiální návštěvě v Jeruzalémě několik let. Izraelské úřady následně jeho cestu schválily a Abbás tak do Jeruzaléma dorazí i se čtyřmi dalšími palestinskými představiteli, mimo jiné s mírovým vyjednavačem Saíbem Irikátem.

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, aby mu kondoloval v souvislosti s Peresovým úmrtím. Během telefonátu Putin vyjádřil k exprezidentovi "velký obdiv", uvedl Netanjahův úřad. Ruský prezident dodal, že rusko-izraelské přátelství je pro něj velmi důležité. Své kondolence zaslal do Izraele i jordánský král Abdalláh II. Jordánsko bude na obřadu zastupovat ministr Džavád Ananí.

Vlajky na půl žerdi.
Vlajky na půl žerdi. | Foto: Reuters

Na páteční pohřeb se očekává příjezd až 80 státníků z celého světa a úřady kvůli tomu na celý čtvrtek uzavřely dálnici mezi Tel Avivem, kde je letiště, a Jeruzalémem. Americkou delegaci povede Obama.

Do Izraele už ve čtvrtek jako první dorazil bývalý prezident Bill Clinton, který zprostředkoval podpis první izraelsko-palestinské dohody z Osla. K rakvi se přišel rozloučit hned po příletu. Čeká se také ministr zahraničí John Kerry. Za Českou republiku se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka a šéf diplomacie Lubomír Zaorálek.

Bill Clinton u rakve Šimona Perese.
Bill Clinton u rakve Šimona Perese. | Foto: Reuters

V Jeruzalémě bylo pro občany vyčleněno několik parkovišť, odkud budou lidi k budově Knesetu svážet autobusy. Úřady žádaly, aby lidé přišli bez batohů a bez zbraní. Veřejnost se mohla se státníkem přijít rozloučit do 20:00 hodin SELČ.

S bývalým izraelským prezidentem se loučí i veřejnost.
S bývalým izraelským prezidentem se loučí i veřejnost. | Foto: Reuters

K rakvi pokryté státní vlajkou položili věnce premiér Benjamin Netanjahu, prezident Reuven Rivlin, předseda parlamentu Juli Edelstein i šéf opozice Jicchak Herzog. Občany přicházející se rozloučit vedla eskorta ve vzdálenosti asi pět metrů od rakve.

Izraelský prezident Reuven Rivlin.
Izraelský prezident Reuven Rivlin. | Foto: Reuters

Přípravou pohřbu byla pověřena ministryně kultury Miri Regevová. Podle izraelských sdělovacích prostředků půjde o jednu z nejsložitějších bezpečnostních akcí v Izraeli, do níž budou zapojeny policie, armáda a bezpečnostní služba Šin Bet.

Šimon Peres.
Šimon Peres. | Foto: Reuters

Podle izraelských sdělovacích prostředků bude v pátek rakev v 7:30 SELČ převezena na Herzlův vrch, státní obřad začne o hodinu později. V 10:00 bude zahájen průvod do sekce, kde jsou pohřbeni politici. Pohřební ceremonie pak začne v 11:00 SELČ.

 

Právě se děje

Další zprávy