Italská televize zveřejnila záběry ze sledování Kuciaka. Údajně si ho objednal Kočner

jh ČTK jh, ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2019 14:14
Italská televize RAI 1 v pátek zveřejnila nové záběry ze sledování Jána Kuciaka. Slovenský novinář, který byl spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zavražděn loni v únoru, je na nich zachycen například na autobusové zastávce nebo před redakcí deníku Aktuality.sk, pro nějž pracoval.
Záběry ze sledování Jána Kuciaka
Záběry ze sledování Jána Kuciaka | Foto: RAI 1

Případem Jána Kuciaka se v Itálii zabývala přední novinářka a expertka na mafii Maria Grazia Mazzolová, upozornil jako první slovenský Denník N.

"Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie… dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku," říká v reportáži ze Slovenska italská novinářka.

Podle Denníku N záběry pořídil bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky (SIS) Péter Tóth, který nyní spolupracuje jako utajovaný svědek s policií.

"Fotografie ze sledování jsou součástí vyšetřování. Jsou velmi důležité," vysvětlila deníku Aktuálně.cz italská novinářka Mazzolová.

Snímky posloužily vrahovi

Exšéf SIS přitom údajně pracoval na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v jiném případu.

O Kuciakovi chtěl podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie podle slovenského listu později posloužily i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Investigativní novinář Kuciak byl zastřelen ve svém domě v obci Velká Mača loni v únoru. Policie informovala, že Kuciak byl zavražděn kvůli své práci a koncem září zatkla podezřelé, které potom obvinila. 

Zprostředkovatelkou vraždy je podle slovenské prokuratury Alena Zsuzsová. Ta je v médiích označována za osobu blízkou právě podnikateli Marianu Kočnerovi.

Politické zemětřesení na Slovensku

Novinář Kuciak psal mimo jiné právě o Kočnerových aktivitách. Podnikatel je od loňského června ve vazbě kvůli obvinění v případu falšování směnek.

Policie minulý týden Zsuzsovou obvinila také z podílu na jiném úkladném zločinu. Nejnovější obvinění Zsuzsové souvisí s vraždou někdejšího primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka. Ten byl zastřelen v létě roku 2010 poté, co několik měsíců předtím přežil jiný pokus o atentát. Policie dříve v případu zadržela střelce, kterému soud za vraždu Basternáka uložil dlouholetý trest vězení.

Vražda Jána Kuciaka vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení premiér Robert Fico v březnu podal demisi. Tříčlenná koalice se pak dohodla na sestavení nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů předchozí vlády. Premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Video: Skutečného zadavatele vraždy Jána Kuciaka neznáme, říká Kostolný

Zdá se, že policie má silné důkazy, kdy budeme znát skutečné zadavatele, ale nevíme. Překvapilo mě, že za vraždou stojí lidé, co tu žili s námi | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy