Islámský stát se snaží zasívat strach. Uprchlíci potřebují naši pomoc, tvrdí Human Rights Watch

ČTK ČTK
19. 11. 2015 11:31
Obhájci lidských práv z mezinárodní organizace Human Rights Watch (HRW) vyzvali vlády, aby posílily ochranu uprchlíků. Zasít strach ve společnosti je podle nich přesně to, o co radikálové z Islámského státu (IS) usilují. "Ano, vlády potřebují zavést pořádek do přijímání uprchlíků a vytřídit extremisty, ale nyní je více než kdykoli dříve zapotřebí pomoci lidem, které o domovy připravila ideologie nenávisti, a pomoci jim nalézt skutečnou ochranu," dodal. HRW zároveň zkritizovala vlády, které uprchlíky spojují s teroristickými útoky v Paříži. "Političtí vůdci by neměli upadnout do pasti nastražené extremisty, kteří podněcují nesváry a nedůvěru," uvedl Iain Levine z HRW.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) vyzvala vlády ve světě, aby neoslabovaly, ale naopak posilovaly ochranu uprchlíků.

Kritizuje přitom snahy mimo jiné české, polské a slovenské vlády spojovat nedávné útoky v Paříži s uprchlickou krizí.

Obavy, aby hrstka extremistů nezneužila uprchlické vlny, by neměly vlády zbavovat odpovědnosti za ochranu běženců v nejisté době, uvádí organizace.

"Lidem je zapotřebí pomoci víc než kdy jindy"

"Zasít strach z uprchlíků je přesně ten druh reakce, o který skupiny jako Islámský stát usilují," prohlásil Iain Levine z HRW.

"Ano, vlády potřebují zavést pořádek do přijímání uprchlíků a vytřídit extremisty, ale nyní je více než kdykoli dříve zapotřebí pomoci lidem, které o domovy připravila ideologie nenávisti, a pomoci jim nalézt skutečnou ochranu," dodal.

"Některé vlády zemí Evropské unie - včetně Slovenska, Česka a Polska - se snaží spojovat útoky v Paříži s uprchlickou krizí v Evropě a vybízejí k většímu prověřování, opětovnému zavedení pohraničních kontrol a k větším omezením pro žadatele o azyl," uvádí organizace a dodává, že jiní vůdci EU, včetně německé kancléřky, francouzského prezidenta či předsedy Evropské komise, "jsou uměřenější a odmítli spojovat útočníky v Paříži s lidmi prchajícími před násilím ze Sýrie a dalších zemí".

"Političtí vůdci by neměli upadnout do pasti nastražené extremisty, kteří podněcují nesváry a nedůvěru, ale spíše by měli projevit odvahu a odhodlání chránit ty, kteří byli vyhnáni z domovů ideologiemi nenávisti," zdůraznil Levine.

Koordinace by vnesla větší řád

Lepší koordinace mezi vládami členských zemí EU by podle HRW vnesla více řádu do procesu příchodu do EU a menší chaos by také pomohl žadatelům o azyl, a to i omezením role pašeráků lidí a zlepšením bezpečnosti.

"Vlády místo toho, aby nahrávaly extremistickým skupinám a dělaly z uprchlíků obětní beránky, by měly potvrdit principy ochrany uprchlíků na základě svých mezinárodních závazků ohledně lidských práv, jakož i ze soucitu a slušnosti," míní HRW.

Organizace vyzývá vlády, aby nikdy nevystavily uprchlíky vážné újmě a neporušovaly právo na azyl. Současně připomíná, že je povinností vlád postarat se o to, aby se tato ochrana nevztahovala na pachatele válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a jiných, nepolitických zločinů. Na toto prověřování jako na součást azylového systému by měly být vyčleněny dostatečné zdroje, aby se ochrany dostalo rychle a účinně těm, kdo ji skutečně potřebují.

 

Právě se děje

Další zprávy