Popravčí pole v Iráku. Islamisté páchají bezpříkladné čistky

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 9. 2014 14:15
Radikálové, kteří na obsazeném území Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, prý proměnili celé oblasti v "popravčí pole prosáklá krví". Tvrdí to Amnesty International.
Jeden z ozbrojenců Islámského státu.
Jeden z ozbrojenců Islámského státu. | Foto: Reuters

Londýn - Lidskoprávní organizace Amnesty International tvrdí, že shromáždila důkazy o "vlnách etnických čistek" páchaných ozbrojenci Islámského státu (IS) v severním Iráku.

Islámští radikálové, kteří na obsazeném území Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, podle Amnesty proměnili celé oblasti v "popravčí pole prosáklá krví".

Čistky jsou namířeny proti všem nesunnitským muslimům a mužům i chlapcům jiného vyznání. Popravováni jsou i 12letí hoši.

Od vyhlášení samozvaného Islámského státu v lednu letošního roku už teroristé povraždili tisíce lidí, přičemž většinu z nich tvořili civilisté. Více než milion dalších lidí musel ve strachu před násilím opustit své domovy, připomíná BBC.

OSN vyšle pozorovatele

Podle statistik Organizace spojených národů boje v Iráku jen v srpnu nepřežilo nejméně 1420 lidí, dalších 1370 utrpělo zranění. Skutečná čísla ale pravděpodobně budou vyšší.

Islámský stát se dopouští brutálního tažení proti veškerému nearabskému a nesunnitskému obyvatelstvu.

"Islámský stát se dopouští ohavných zločinů a ve svém brutálním tažení proti veškerému nearabskému a nesunnitskému obyvatelstvu proměnil zemědělské oblasti Sindžáru v krví promáčená popravčí pole," píše se ve zprávě Amnesty International doslova.

O závažném porušování lidských práv ze strany Islámského státu v pondělí hovořila i zástupkyně vysokého komisaře OSN pro lidská práva Flavia Pansieriová. "Zpráva Spojených národů odhaluje nelidské činy nepředstavitelných rozměrů," konstatovala s tím, že OSN do Iráku vyšle zvláštní vyšetřovací tým, jenž bude situaci monitorovat.   

Průlom u Kirkúku

Jednotkám složeným z iráckých šíitů a Kurdů se mezitím podařilo po dvou měsících osvobodit město Amirlí poblíž Kirkúku v severním Iráku. Významnou roli v osvobození města sehrála podpora Íránu, jenž milicím dodával zbraně, střelivo a další vybavení.

Bojovníky proti Islámskému státu nadále podporují také Spojené státy. Americký prezident Barack Obama v pondělí informoval Kongres, že nařídil bombardování islamistických pozic u Amirlí a že americká armáda pomáhala v oblasti s distribucí humanitární pomoci.

"Tato operace je v souladu s vojenskou misí, kterou jsme si v Iráku vytyčili, a to chránit americký personál a zařízení a reagovat na humanitární situaci v zemi," doplnila podle ČTK mluvčí amerického národního bezpečnostního výboru Caitlin Haydenová.

 

Právě se děje

Další zprávy