Irák zahájí rozhodující bitvu o Mosul. Boje vyvolají další uprchlickou vlnu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 10. 2016 21:41
Mosul je největším městem ovládaným Islámským státem a očekává se, že alespoň část džihádistů bude v ulicích klást iráckých vojákům a Kurdům tuhý odpor. Ofenzíva má začít ještě na podzim, teď přichází zpráva o odhalení "zrádců" ve vlastních řadách.
Foto: Aktuálně.cz

Bagdád/MosulIslámský stát (IS) zmařil pokus části vlastních bojovníků vydat Mosul bez boje irácké armádě.

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák navštívil bunkry Islámského státu a vesnice, které islámští radikálové opustili teprve před několika dny.
3:11
Reportér Aktuálně.cz Martin Novák navštívil bunkry Islámského státu a vesnice, které islámští radikálové opustili teprve před několika dny.

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na irácké bezpečnostní zdroje.

Irácká armáda a kurdští vojáci připravují ofenzívu k dobytí Mosulu, která má začít někdy na přelomu října a listopadu.

Podle iráckého zdroje zradu chystal jeden z velitelů IS, který se rozhodl přejít na druhou stranu. Islámský stát plán odhalil nedávno a prý kvůli němu zavraždil 58 lidí, jejichž těla skončila v hromadného hrobě na okraji města. Byl mezi nimi spolupracovník vůdce IS Abú Bakra Bagdádího.

Poradce irácké vlády pro otázky IS Hišám Hášimí uvedl pro Reuters, že se na plán předání města přišlo, když byl jeden z aktérů zadržen a na telefonu měl vzkaz týkající se předání zbraní.

Přiznal, že zbraně jsou schovány na třech místech a že byly připravené pro členy skupiny, kteří se chtěli připojit k irácké armádě, až se přiblíží k městu. Mluvčí irácké protiteroristické jednotky Sabáh Numání případ považuje za důkaz, že IS ztrácí podporu nejen mezi obyvatelstvem, ale i ve vlastních řadách.

Rozhodující bitva o Mosul má být již za pár dní

Chystané ofenzivy proti Islámskému státu (IS) v iráckém Mosulu se zúčastní jednotky, na jejichž výcviku se podílelo Turecko. Oznámila to turecká tisková agentura Anadolu, podle jejíchž zdrojů by boje mohly začít v nejbližších dnech, jestliže "nenastane nějaký neočekávaný vývoj". Irácká vláda si nepřeje přítomnost tureckých vojáků, a to ani cvičitelů, na svém území, a mezi Bagdádem a Ankarou kvůli tomu trvá napětí.

Anadolu napsala, že pokud se nestane nic neočekávaného, pak operace začne za několik dní. Opírala se o výroky účastníků rozhovorů mezi Tureckem, USA a Irákem, kteří ofenzivu připravují. Podle turecké agentury budou do boje zapojeni kromě vojáků irácké armády také oddíly iráckých Kurdů.

Turecko chce, aby se operace zúčastnili také jeho vojáci, což irácký premiér Hajdar Abádí odmítl. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že turecká armáda nemůže být z operace vyloučena. Abádímu vzkázal, že jako níže postavený politik nemůže dávat rozkazy jemu coby prezidentovi. Mosul byl součástí Osmanské říše několik století až do jejího rozpadu.

Erdogan uvedl, že Ankara je odhodlaná účastnit se plánované vojenské akce a jestliže se tak nestane, přijde na řadu "plán B". Jakou jinou strategii má v plánu, ale již neupřesnil, poznamenala agentura Reuters.

Turecko se rovněž obává, že využití šíitských milicí, na které se irácká armáda spoléhala již v minulosti, vyvolá sektářské násilí a mohlo by spustit exodus uprchlíků. "Budeme tlumočit náš požadavek, že jsme odhodláni být součástí koalice v Iráku, koaličním silám. Jestliže nás nebudou chtít, nastane plán B. Jestliže není v bezpečí Turecko, není v bezpečí nikdo v regionu," dodal turecký prezident.

Dvoumilionové město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadil Islámský stát bez boje v roce 2014. Je to nejvýznamnější město, které IS ještě na severu Iráku kontroluje. Přípravy na boj o ně trvají několik měsíců.

Turecko má na základně Bašika na severu Iráku asi 2000 vojáků; tvrdí, že jsou tam, aby pomohli cvičit Iráčany k boji proti teroristům. Bagdád ale trvá na tom, že Turky nepozval a že přítomnost těchto vojáků porušuje svrchovanost Iráku. Irácké ministerstvo zahraničí si ve čtvrtek pozvalo tureckého velvyslance a znovu protestovalo proti přítomnosti tureckých vojáků v Iráku.

Akce v Mosulu vyvolá novou uprchlickou vlnu

V rámci přípravy na ofenzivu dorazilo v pátek na frontovou linii poblíž Mosulu několik stovek příslušníků iráckých speciálních jednotek, informovala agentura AP. "Včera nám náš velitel řekl: Je to tady, osvobození Mosulu začíná," uvedl jeden z členů jednotek.

Humanitární organizace upozorňují, že boj o Mosul vyvolá zřejmě novou uprchlickou vlnu a že o útěk se pokusí až 700 000 lidí. V narychlo zřízených táborech jsou podle Norské rady pro uprchlíky (NRC) místa pro 50 000 osob, ve výstavbě jsou další tábory pro asi 230 000 osob.

"To je velký nepoměr, pokud přijde takové množství lidí, vznikne chaos," prohlásil Karl Schembri z NRC. Některé z táborů podle něj navíc nejsou pro uprchlíky vhodné, protože budou příliš blízko fronty a dobrovolníci se do nich nedostanou.

 

Právě se děje

Další zprávy