Islamisté v Iráku a Sýrii vyhlásili chalífát "Islámský stát"

ČTK ČTK
29. 6. 2014 22:05
Mezi bojovníky takzvané svaté války získal v posledních měsících Bagdádí větší vliv než nynější vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí.
Ozbrojenec s vlajkou ISIL v Mosulu.
Ozbrojenec s vlajkou ISIL v Mosulu. | Foto: Reuters

Mosul - Skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která v posledních týdnech ovládla velká území na severozápadě Iráku a kontroluje i některé oblasti v Sýrii, v neděli podle agentury AFP vyhlásila chalífát pod názvem Islámský stát. Do jeho čela se postavil vůdce ISIL abú Bakr Bagdádí.

Ten se podle internetového prohlášení radikálů, jehož autentičnost ještě chtějí odborníci prověřit, stává chalífou. Chalífát, což znamená vládu chalífy, hlavy muslimské obce, vznikl po smrti proroka Mohameda v roce 632.

Původně to byla náboženská instituce, ale i státní útvar, který zahrnoval veškerá území ovládaná muslimy a ve kterém se striktně uplatňovalo islámské právo šaría. Pátý a poslední chalífát, osmanský, zrušil v březnu 1924 turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk.

Mluvčí ISIL abú Muhammad Adnání prohlásil, že organizace se přejmenovala na Islámský stát a bude nastolovat řád chalífátu na všech dobytých územích táhnoucích se od syrské provincie Halab po iráckou provincii Dijála.

"Rada Islámského státu se na schůzi rozhodla vyhlásit vznik islámského chalífátu a vybrat chalífu pro stát muslimů. Svatý bojovník šajch Bagdádí byl ustanoven chalífou muslimů," citovala AFP Adnáního. Podle něj byl vznik chalífátu snem každého muslima a přáním každého svatého bojovníka.

Bagdádího nazval Adnání chalífou Ibráhímem podle jeho skutečného prvního jména. Zároveň řekl, že je nyní povinností každého muslima novému chalífovi přísahat věrnost.

"Ochranný pás" kolem Bagdádu

Boje mezi iráckou armádou a radikály z ISIL se o víkendu soustředily hlavně na město Tikrít, jehož dobytí zpět má pro vládu v Bagdádu strategický i symbolický význam.

Armáda ohlásila zahájení rozsáhlé vzdušné a pozemní ofenzivy a zakrátko oznámila její první úspěchy. Podle jiných zdrojů ale povstalci mají Tikrít stále pod kontrolou. Radikálové také údajně vyhlásili na obsazených územích v Iráku a Sýrii Islámský stát, do jehož čela se jako chalífa postavil vůdce organizace abú Bakr Bagdádí.

V boji proti ISIL mají vládě premiéra Núrího Málikího pomoci použité ruské stíhačky koupené od Moskvy. Deset těchto letounů podle iráckých vládních zdrojů už v sobotu dorazilo na irácká vojenská letiště a budou nasazeny v bojích v nejbližších dnech. Podle ruského zbrojního experta jde zřejmě o stroje, které prošly opravou v Bělorusku.

Irácká vláda chce dobytím Tikrítu, který leží na hlavní dopravní spojnici mezi severoiráckým Mosulem a Bagdádem, zabránit povstalcům v postupu na hlavní město. To je před bojovníky ISIL bezpečné a povstalci je nikdy nedobudou, ujistil v neděli náčelník armádního krizového štábu, generál Alí Sajdí.

Kolem Bagdádu byl podle něj utvořen obranný pás ze čtyř divizí po 15 000 mužích. Jsou to elitní jednotky, k nim se přidávají dobrovolníci, upřesnil generál.

Přeskočil Zavahrího

Nový chalífa Bagdádí získal mezi bojovníky takzvané svaté války v posledních měsících větší vliv než nynější vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí.

Zavahrí deset let žije na afghánsko-pákistánském pomezí a členy své organizace oslovuje prostřednictvím videa. Bagdádí naproti tomu obsazuje města, zmobilizoval množství lidí a zabíjí své odpůrce v Sýrii a Iráku.

Bagdádí odepřel poslušnost Zavahrímu, když velitel Al-Káidy nařídil, aby ISIL vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, frontě An-Nusra. ISIL v Sýrii dále bojuje, a to nejenom proti režimu prezidenta Bašára Asada v Damašku, ale také proti An-Nusře, jejíž velitelé ale v posledních týdnech rovněž přecházejí na stranu ISIL.

 

Právě se děje

Další zprávy