Islamisté i přes nálety postupují. Jsou u letiště v Bagdádu

Martin Novák Martin Novák
16. 10. 2014 14:50
Americké letouny zaútočily v Kobani na dům, v němž se kromě islamistů ukrývali i civilisté. Šest z nich nálet nepřežilo.
Irácká armáda zkouší ruský raketomet na základně v Bagdádu.
Irácká armáda zkouší ruský raketomet na základně v Bagdádu. | Foto: Reuters

Washington/Praha – Americké letouny zaútočily v Kobani na dům, v němž se kromě islamistů ukrývali i civilisté. Šest z nich, většinou starších kurdských žen, podle dostupných informací nálet nepřežilo.

Neúspěchů v boji s radikály je ale víc.

Kurdům se sice podařilo ve městě Kobani zadržet postup ozbrojenců Islámského státu, na jiných místech, která jsou mimo dosah světových médií, ale islamisté vítězí.

Navzdory bombardování Američanů a jejich spojenců ze vzduchu.

Přiznal to americký generál John Allen, který má za úkol koordinovat činnost mezinárodní koalice v boji proti Islámskému státu.

"Irácká armáda a jednotky iráckých Kurdů uspěly v několika bitvách, zejména se jim podařilo Islámský stát vytlačit od mosulské přehrady. V jiných oblastech ale mají islamisté navrch," uvedl Allen, který v minulosti velel silám NATO v Afghánistánu.

Islámský stát získal v posledních dnech další část území v irácké provincii Anbar západně od Bagdádu a podle některých zpráv už není daleko od bagdádského mezinárodního letiště.

"V jednu chvíli byli zhruba dvacet až pětadvacet kilometrů od letiště. Kdyby přešli přes jednu iráckou jednotku, nestálo by jim už nic v cestě. Ale to nemůžeme dovolit, to letiště nutně potřebujeme," uvedl v televizi ABC šéf sboru náčelníků spojených štábů americké armády Martin Dempsey.

Allen potvrdil, že pro Washington je prioritou právě situace v Iráku spíše než v Sýrii a ve městě Kobani na syrsko-turecké hranici, kde se syrští Kurdové už dva týdny brání ofenzívě islamistů.

"Jsem opatrný v tom, abych říkal, kdo vyhrává nebo prohrává," uvedl generál.

Pentagon už dříve připustil, že k oslabení Islámského státu by byla nutná pozemní vojenská síla, která však v dostatečné míře zatím není k dispozici.

To platí zejména o Sýrii, kde jsou umírněnější povstalci oslabeni skoro čtyři roky trvajícími boji s islamisty i armádou prezidenta Bašára Asada.

Ačkoliv jsou nálety dílem mezinárodní koalice, zhruba devadesát procent provádějí americké bombardéry. Účast arabských zemí, jako jsou Saúdská Arábie nebo Katar, je spíše symbolická.

Američtí politici i generálové vybízejí k trpělivosti, boj s džihádisty v Sýrii a Iráku prý bude dlouhý. Americká veřejnost ale už není tak odmítavá k nasazení pozemních jednotek USA, jak ukazuje nejnovější průzkum pro deník Wall Street Journal a televizi NBC.

Pětatřicet procent dotázaných je pro pokračování vzdušných úderů, zatímco jedenačtyřicet procent by souhlasilo i s pozemní operací.

Foto: Aktuálně.cz

To je změna oproti nedávné minulosti, kdy si většina Američanů po dlouhotrvajících válkách v Iráku a Afghánistánu nepřála další vojenskou angažovanost USA na Blízkém východě či jinde ve světě.

Americký ministr zahraničí John Kerry se tento týden na schůzce se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem dohodl na sdílení zpravodajských informací v boji s extremisty v Sýrii a Iráku.

Zájmy obou velmocí jsou v tomto směru shodné. Podle ruských analytiků bojuje v řadách Islámského státu několik stovek ruských občanů z oblasti severního Kavkazu.

 

Právě se děje

Další zprávy