Iráku vojensky pomůžeme, shodli se spojenci v Paříži

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 9. 2014 15:24
Spolupráci ale odmítl Írán, a to i přes to že je hlavním spojencem jak Bagdádu, tak Damašku. Teherán se pařížské konference nezúčastnil.
Konference v Paříži.
Konference v Paříži. | Foto: Reuters

Paříž - Představitelé asi 30 zemí, kteří se sešli na konferenci v Paříži, se dohodli, že Iráku v boji proti radikálům z Islámského státu (IS) poskytnou "vhodnou vojenskou pomoc".

Vyplynulo to ze společného prohlášení, které po schůzce svolané prezidentem Francoisem Hollandem vydaly francouzské úřady.

Společné stanovisko nicméně neupřesnilo, o jakou pomoc se má jednat, doplnila agentura Reuters. Podle AFP nicméně ze závěrečného prohlášení vyplývá, že pomoc bude poskytnuta všemi dostupnými prostředky, mezi nimiž budou i prostředky vojenské.

Účastníci pařížské konference situaci okolo islámských radikálů označili za "naléhavou záležitost" a shodli se, že IS "představuje hrozbu pro Irák, ale také pro celé mezinárodní společenství".

Irácký prezident požádal o pomoc

Na konferenci byl také irácký prezident Fuád Masúm, který žádal o rychlou intervenci, jež zabrání dalším územním ziskům IS v Iráku, a tím šíření hrozby, jakou tato skupina představuje.

"Přejeme si intervenci především na logistické úrovni a zejména intervenci vedenou vojenskými prostředky. Nepotřebujeme vojáky, kteří budou bojovat na iráckém území. Potřebujeme leteckou pomoc a je jí zapotřebí rychle. Bude-li se s ní otálet, je možné, že radikálové obsadí další území a stanou se ještě větší hrozbou," sdělil Masúm v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.

Francie v pondělí odstartovala pozorovací vojenské lety nad Irákem. Účastní se jich francouzská bojová letadla z francouzské základny ve Spojených arabských emirátech.

Írán spolupráci odmítl

USA sestavují širokou koalici, která má pomoci bojovat proti IS v Iráku a také v Sýrii. Může mít až 40 členů, mezi nimiž bude desítka arabských států.

Spolupráci ale odmítl Írán, a to i přes to, že je hlavním spojencem jak Bagdádu, tak Damašku. Teherán se pařížské konference nezúčastnil.

Alí Chameneí.
Alí Chameneí. | Foto: Reuters

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že USA hledají "záminku pro to, aby mohly v Iráku a Sýrii dělat to, co v Pákistánu, tedy bombardovat bez pověření, cokoli budou chtít".

"Odmítl jsem to, protože mají (USA) ušpiněné ruce. Ministr zahraničí (John Kerry) o to osobně žádal také (íránského kolegu) Muhammada Džaváda Zarífa, ale ten odmítl," sdělil ajatolláh.

Hollande vyzdvihoval syrskou opozici

Americký prezident Barack Obama ve svém středečním proslovu v Bílém domě sdělil, že autorizoval právě i případné vzdušné údery v Sýrii a po Kongresu žádá peníze na podporu syrské opozice.

Právě umírněnou syrskou opozici, která je zatlačena do pozadí islámskými radikály, se dnes snažil vyzvednout i francouzský prezident Hollande. "Chaos je pro ně (IS) výhodný. Proto musíme podpořit ty, kteří jsou schopni vyjednávat a činit kompromisy ve prospěch budoucí Sýrie. Pro Francii jsou to právě síly demokratické opozice," řekl Hollande.

Jeden z velitelů Svobodné syrské armády, volně propojené umírněné opozice bojující proti IS i syrskému režimu Bašára Asada, podle agentury uvedl, že cizí vojáky nepotřebují. "Nepotřebujeme ani tak více tréninku a vojáků máme dost. Co potřebujeme, jsou kvalitní zbraně," doplnil s tím, že bez protiletadlových a protitankových zbraní válku vyhrát nemohou.

Konference se zúčastnil také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který řekl, že ČR chce Iráčanům pomoci při výcviku jejich bezpečnostních sil. Přímou vojenskou účast Praha nyní nezvažuje.

 

Právě se děje

Další zprávy