Irácká armáda ztrácí dech, do bojů o Ramádí nasadí šíity

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 5. 2015 8:32
Bagdád se doposud nasazení šíitských milic v převážně sunnitské provincii Anbár vyhýbal. Poté, co klíčové město padlo do rukou Islámského státu, mění plány.
Šíitské milice mají na 100 000 bojovníků.
Šíitské milice mají na 100 000 bojovníků. | Foto: Reuters

Bagdád/Ramádí - Irácká armáda je v defenzivě a namísto plánovaného tlaku na bojovníky Islámského státu (IS) počítá ztráty. Vláda v Bagdádu proto rozhodla, že do bojů o západoiráckou provincii Anbár nasadí tisíce příslušníků šíitských milic.

Provincii přitom obývají především sunnité, proto se armáda doposud nasazení šíitů ve velkém snažila vyhnout.

Mluvčí šíitských oddílů agentuře Reuters řekl, že šíitské jednotky dostaly pokyn k mobilizaci. Kdy budou nasazeny v Anbáru a v jakém počtu, prý z bezpečnostních důvodů nebude zveřejněno.

Na základnu Habbaníja, která leží asi 30 kilometrů od Ramádí, dorazil podle svědků citovaných agenturou Reuters dlouhý konvoj obrněných vozidel a nákladních vozů vyzbrojených těžkými kulomety a raketomety. V očekávání nového boje o město prý k základně vyrazily z druhé strany obrněné síly Islámského státu.

Jen čekali na rozkaz

Šíitské oddíly zvané Hašd Šaabí, neboli lidové mobilizační síly, jsou státem sponzorované jednotky sestavené z šíitů. Vznikly před rokem a odhaduje se, že v nich slouží na 100 000 lidí.

V dubnu vojsku pomohly získat zpět město Tikrít, ale premiér Hajdar Abádí po této bitvě řekl, že šíité nebudou nasazeni do bojů o severoirácký Mosul. Vybojování Tikrítu se považovalo za otevření cesty k osvobození Mosulu, který příslušníci IS obsadili loni.

Mluvčí šíitských jednotek řekl, že velitelé šíitů pouze čekali na rozkaz vstoupit do bojů o Anbár. Tuto rozsáhlou provincii na západě Iráku začali bojovníci IS obsazovat loni jako první irácké území a jako sunnitská organizace mezi tamními sunnity nenaráželi na velký odpor.

Až na Ramádí obsadili většinu měst, provinční středisko jim padlo do rukou o víkendu. Nedávno ale vláda oznámila, že vznikají oddíly sunnitských dobrovolníků, které se připravují bojovat o Anbár.

2,5 milionu uprchlíků

Zástupce provinční rady řekl, že v bojích o Ramádí padlo 500 iráckých civilistů a vojáků. Podle Organizace spojených národů z města od minulého týdne uprchlo asi 25 000 lidí. Část z nich přitom z Ramádí prchala už podruhé.

V dubnu z města uteklo na 130 000 lidí, někteří se ale po konci bojů vrátili. Kvůli konfliktu s Islámským státem je v současnosti podle OSN v Iráku mimo své domovy asi 2,5 milionu lidí.

K Ramádí se v Jižní Koreji v pondělí vyslovil americký ministr zahraničí John Kerry. Řekl, že se očekávalo, že v Anbáru budou tvrdé boje, protože irácké bezpečnostní síly tam nejsou dobře vybudovány. Ztráta Ramádí je podle něj pouze dočasný neúspěch v boji proti IS, který prý bude nakonec úspěšný.

V boji proti IS pomáhá v Iráku mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. Její vedení podle Reuters oznámilo, že od nedělního rána letadla podnikla v Iráku 19 náletů. Zasáhla budovy a vozidla v oblasti Ramádí, Fallúdže, Sindžáru a na dalších místech.

Před Islámským státem uteklo na severu Iráku přes 100 tisíc lidí. Shromažďují se v táborech v Anbarské provincii. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy