Určit přesnou rozlohu území kontrolovaného IS je takřka nemožné. Během bojů o oblasti přichází, získává ale jiné. Letos islamisté dobyli Palmýru v Sýrii, ale v listopadu ztratili Sindžár na severu Iráku. Někde navíc žádní lidé nežijí – velkou část území tvoří pouštní oblasti s minimálními zdroji vody. To se týká zejména syrsko-iráckého pomezí.
Rakka, město v Sýrii, kde až donedávna sídlilo hlavní velitelství IS. Po zahájení intenzivních náletů francouzského letectva byla velící centrála Islámského státu údajně přesunuta do iráckého Mosulu.
1,5 milionu obyvatel žije v největším městě ovládaném IS – v Mosulu. Čísla ale nejsou přesná, protože statisíce Syřanů a Iráčanů před Islámským státem uprchly.
Území kontrolované IS je rozděleno do 18 až 20 vilájatů (arabský název pro provincie). 8 až 10 jich je v Iráku, 1 na hranici se Sýrií a 9 v Sýrii.
Islámský stát si na rok 2015 naplánoval rozpočet ve výši 51 miliard korun, z něhož chtěl platit své operace v Iráku a Sýrii. Podle analytiků nemá IS dostatečné příjmy, aby pokryl výdaje plánované v této výši.
Organizace disponuje úřadem, který lze přirovnat k ministerstvu financí. Nazývá se Diwan Bayt al-mal a má na starosti finanční a měnovou politiku IS.
Finance Islámského státu měl dlouho na starosti Abú Sajjáf. Podle vyjádření amerických představitelů zemřel v květnu 2015 během amerického útoku na jeho sídlo v Sýrii. Měl se podílet na vymáhání peněz z únosů a pomáhal také řídit finanční operace a aktivity týkající se ropy a plynu.
IS také otevřel svoji vlastní banku v Mosulu, která poskytuje úvěry a přijímá vklady. Centrální banka Muslim Financial House má pomoci s řízením vlastní měny – Islámského dináru.
Ke konci roku 2014 IS oznámil, že chystá vlastní měnu – mince vyrobené ze zlata, stříbra a mědi s označením 1, 5 a 10. V červnu 2015 se pak na Twitteru objevily první fotografie, které údajné platidlo zobrazují.
Podle BBC je platidlo založené na měně užívané v 17. století v Ottomanském chalífátu. Mince je údajně vytvořena z 24karátového zlata a v USA by vynesla asi 139 dolarů. Na platidle je nápis „V boha věříme: Islámský stát – chalífát založený na učení Proroka.“ Cílem vlastní měny je údajně uniknutí „tyranskému monetárnímu systému, který byl uvalen na muslimy“.
#Syria | First pictures of minted #ISIS coins. pic.twitter.com/k1rClNo2mO
— Zaid Benjamin (@zaidbenjamin) 23. Červen 2015
Zástupce pro SýriiZřejmě Abú Ali al-Anbárí.
Chalífa V současné době Abú Bakr Bagdádí. Je opatrovníkem a dohlížitelem nad dodržováním „božského“ práva. Nemá absolutní moc, ale může vydávat zákony a strategie. Je odvolatelný. Odvolat ho může rada šúra, a to v případě, že nedokáže plnit své povinnosti.
Zástupce pro IrákDonedávna Abú Muslim al-Turkmání, který byl ale v srpnu 2015 údajně zabit.
Nejvyšší rozhodovací, resp. poradní orgány: Rada Šaría (též Velitelská rada)Rozhoduje o důležitých věcech, její verdikty ale musí posvětit chalífa. Rada ŠúraRadí Velitelské radě v otázkách právních a vojenských.
Další (méně významné) rady: Právní rada Vojenská rada Bezpečnostní rada Rada tajných služeb Finanční rada Mediální rada Rada pomáhající bojovníkům
Bagdádí se pravidelně setkává s oblastními emíry či vůdci na velitelství v syrském městě Rakka, které si IS (Daeš) určil za svou metropoli. Po zahájení francouzských náletů na Rakku se centrála údajně přesunula do Mosulu. Kvůli bezpečnosti údajně musí všichni přizvaní emíři odevzdat své telefony – aby je nikdo nemohl vystopovat. Každého z nich zvlášť vyzvedává některý z prověřených řidičů. Ke komunikaci používají vrcholní vůdci IS kurýry a zakódované kanály. Součástí komunikačního řetězce jsou i manželky vůdčích osobností. Předáváním informací z člověka na člověka se organizace snaží vyvarovat zachycení informace nepovolanou osobou. Užívání přístrojů s GPS či produktů firmy Apple apod. je zakázáno, protože se dají vystopovat.
Vojenští velitelé mají značné pravomoci, shora dostávají pouze základní operační směrnice. Disponují tak značnou autonomií, která jim umožňuje vést vlastní operace v Sýrii i Iráku. Když velitelé zemřou, nahradí je někdo jiný – organizaci jako celek to nepoznamená. IS se snaží budovat strukturu, která dokáže přestát i případné ztráty vrcholných představitelů, včetně samotného Bagdádího. Řadoví bojovníci Islámského státu nedisponují žádnými důležitými informacemi o tom, jak vypadá vnitřní fungování organizace. Když jsou zajati, nemohou je tedy vyzradit.
IS po vyhlášení chalífátu provozuje i několik úřadů – tzv. diwany. Jde o jakási „ministerstva“. Pro zajímavost: V červenci 2014 Bagdádí svolával všechny možné experty – od vědců a lékařů přes soudce a inženýry až po byrokraty –, aby se vydali do IS. V prosinci 2014 se například konal nábor zaměstnanců pro „ministerstvo financí“ – tzv. zakat. Hledali se mimo jiné lidé s diplomem PhD v oborech islámské právo a ekonomie. Úřady, jejichž existence je známá: Diwan al-Ta’limvzdělání Diwan al-Chidamatveřejné služby (elektřina, voda, parky, apod.) Diwan al-Rikazdrahocenné zdroje (známá jsou např. oddělení fosilních paliv a starožitností) Diwan al-Da’wah wa al-Masadžid (wa al-Awqaf)Obracení na víru a kázání o víře, dozor nad mešitami Diwan al-Sihhazdravotnictví Diwan al-Aša’irkomunikace s kmeny Diwan al-Amn (al-Aam)veřejná bezpečnost Diwan Bayt al-Malfinanční a měnový systém Diwan al-Hisbahvymáhání veřejné morálky, islámská policie Diwan al-Kada wa al-Mazalimislámské soudy, svatby apod. Diwan al-Alakat al-Ammavztah s veřejností Diwan al-Zira’azemědělství, životní prostředí Diwan al-Ifta’ wa al-Buhuthfatwy, učebnice pro výcvikové tábory rekrutů apod. Diwan al-Džundarmáda a obrana
Některé diwany mají zřejmě centrální úřad, ale i lokální pobočky (provinční a regionální). Například Diwan al-Ta’lim (vzdělání) na regionální úrovni rozhoduje o vstupních poplatcích, napříč provinciemi pak o vyučovaných předmětech apod. (Jeho hlavním představitelem je zřejmě Dhu al-Karnain, Němec egyptského původu). Diwan al-Ifta’ wa al-Buhuth (fatwy, učení) je naopak silně centralizovaný. Řeší, zda není v rozporu s učením hrát stolní fotbal, jíst maso z Turecka apod. Co se úřadů a veřejných služeb týče, IS nepotřebuje vytvářet zcela nové struktury. Mnohdy stačí pohrozit stávajícím úředníkům a přinutit je pracovat pro IS (např. Diwan al-Chidamat, zabývající se veřejnými službami, takto funguje). Vlády v Sýrii a Iráku navíc v řadě případů platí své zaměstnance i na územích kontrolovaných IS, radikální hnutí tedy šetří vlastní finanční zdroje.
- Nikdo z obyvatel území prohlášeného za chalífát – ať už muslim, nebo nemuslim – se nesmí dopouštět „nevhodného“ chování, či dokonce kriminální činnosti. - IS publikuje jakéhosi „průvodce“ s výčtem trestů, které za takové přečiny hrozí. Část postihů vychází přímo z koránu (tzv. zločiny hadd), ostatní (taʿzir) určuje samotný IS. Tři kategorie kriminality 1Zločiny, které ohrožují chalífát jako takový nebo veřejný pořádek (např. špionáž, zrada, kolaborace či zpronevěra veřejných prostředků). 2Zločiny vůči náboženství nebo veřejné morálce (cizoložství, sodomie, rouhání, odpadlictví, pornografie, prodej nebo konzumace drog a alkoholu, čarodějnictví). 3Přečiny proti konkrétním osobám (krádeže, znásilnění, vražda).
V IS fungují dvě samostatné policejní jednotky. 1. Islámská policie - Odpovídá za veřejnou bezpečnost a dodržování zákonů. - Na starosti má inspekce, ale také dopravní přestupky. - Její členové zřejmě případy předávají zkušenému znalci práva, který je přímou spojnicí k soudu. - Konflikty mezi lidmi se tento znalec nejprve pokouší řešit neformálně. Teprve pokud jednání selže, postupuje případ soudu IS. 2. Hisba - Zabývá se náboženskou morálkou. Má propagovat ctnost, bránit neřesti, předcházet projevům neposlušnosti apod. - Její okruh působnosti je široký. Mimo jiné se zabývá hlášeními o zakázané konzumaci alkoholu a ničí zakázané zboží (cigarety, hudební nástroje apod.). - Dohlíží, aby se během modliteb přestalo obchodovat. - Zkoumá, zda nedošlo k porušení práva šaría. - Soudu mohou postupovat i vážné zločiny.
Soudy IS zřídil v Sýrii, Iráku, Libyi, podle některých zdrojů dokonce na Sinaji a v okrajových částech Libanonu. Na soudy a soudce dohlíží regionální Komise Šaría. (Pro zajímavost: Pokud se soudce rozhodne právní postoje chalífátu nedodržovat, může být nejen sesazen, ale i popraven. Smrt mu hrozí i v případě, že publikuje například neodsouhlasené fatwy.) Tři kategorie soudů: 1Mazalim - Řeší stížnosti. 2Islámské soudy - Řeší porušování zákonů IS. Nejvyšší soud tohoto typu se nachází v iráckém Mosulu. 3Diwan al-Hisba - Řeší zločiny a přečiny, které nahlásí policie kontrolující morálku. Označuje se též jako jedno z „ministerstev“ IS.
Islámský stát jich provozuje několik. V prosinci 2013 jich měl podle Amnesty International nejméně sedm, a to v provinciích Aleppo a Rakka. Vězni jsou v zařízeních podrobováni mučení.
Co o něm víme Stojí v čele organizace od roku 2010. Od roku 2014 je samozvaným chalífou. Narodil se pravděpodobně v roce 1971 ve městě Samarrá na severu Iráku. Studoval na Islámské univerzitě v Bagdádu a po americké invazi se zapojil do ozbrojeného odporu. Američané jej v roce 2005 zadrželi a čtyři roky strávil v cele v táboře Bucca u přístavu Umm Kasr na jihu Iráku. Není "mediálně vidět". Jen naprosto výjimečně pronáší projevy či zveřejňuje videa na internetu. Už několikrát se spekulovalo o jeho zabití. Naposledy na jaře 2015. Iráčané tehdy tvrdili, že byl Bagdádí těžce raněn při americkém bombardování konvoje nedaleko Mosulu (což ovšem Američané nepotvrdili). Bagdádího role a moc Bagdádí je zřejmě zapojen do vydávání rozkazů na celém teritoriu ovládaném IS. Poskytuje základní vedení a pořádá schůzky vůdců IS. Důležitá je i Bagdádího „náboženská věrohodnost“. Působí a vystupuje též jako náboženská figura, dodává organizaci a jejím operacím náboženskou auru, serióznost a legitimitu. Vůdcovi spolupracovníci Bagdádí si vůdčí postavy organizace vybírá zejména ze dvou skupin: 1) mezi zkušenými veterány Al-Káidy v Iráku, 2) mezi bývalými důstojníky armády Saddáma Husajna, kteří mají zkušenosti v bezpečnostní oblasti a ve zpravodajství (ti tvoří vojenské jádro organizace). Řadu vrcholných pozic zastávají Iráčané, mnoho náboženských postů nicméně patří Tunisanům a Saúdům.
29. června 2014 – Organizace Islámský stát vyhlašuje chalífát. Útvar, který má být řízen v souladu s islámským právem. V jeho čele stojí zástupce boha na zemi, chalífa.
Islámský stát požaduje, aby:
- pravověrní muslimové celého světa přísahali věrnost jejich vůdci, Abú Bakr Bagdádímu,
- se všichni přestěhovali na území, které chalífa spravuje,
- ostatní džihádistické skupiny přijaly vůdčí roli IS,
- se vymýtily všechny překážky, které brání opětovnému ustanovení božské vlády na zemi,
- se bránila umma (muslimské komunity) před nevěřícími i odpadlíky od víry.
Džihádismus-salafismus
Vyhraněné hnutí v rámci sunnitského islámu. Je založeno na radikálním a menšinovém výkladu islámu. Opírá se o základy islámu, jak je měl položit sám prorok Mohamed a jeho brzcí následovníci.
Výklad islámských textů je velice přísný, doslovný, zakořeněný v předmoderní teologické tradici a dál rozpracovaný náboženskými autoritami. Absolutní většina muslimů ho odmítá, přesto není omezen jen na IS – jeho příznivci jsou roztroušeni po celém světě.
Muslimské bratrstvoSunnitská organizace založená roku 1928, která ale ve své ideologii nikdy nebyla tak přísná. Myšlenku obnovení chalífátu coby ideálního uspořádání Islámský stát zřejmě převzal právě od něj.
SalafismusTeologický proud v rámci sunnitského islámu, usilující o očištění víry. Prosazuje jednotu božství, odstranění „modlářství“ a dalších „zvrácených“ praktik. Každý muslim, který se s ním neztotožňuje – například šíité – je považován za odpadlíka od víry. Ostatní za bezvěrce.
DžihádismusJako proud se objevuje až ve 20. století, výrazněji se prosadil až na jeho konci. Obecně jde o „obranu a šíření islámu“, dnes je však spojován zejména s radikálními islamisty.
K džihádistické organizaci Islámský stát se přihlásily desítky islamistických bojůvek z bezmála 20 zemí - od Alžírska a Mali na západě po Filipíny a Indonésii na východě. Zřejmě nejvýznamnějším spojencem je nigerijská organizace Boko Haram, která ze severovýchodu země podniká krvavé výpady i do okolních států. Má na svědomí více mrtvých než IS.
Islámský stát pečlivě tají, jak funguje, aby byl co nejméně zranitelný. Aktuálně.cz se pokusilo z dostupných zdrojů zmapovat, co všechno se o něm ví. Sesbírat detaily o jeho fungování, financování i lidech, kteří Islámskému státu vládnou a terorizují Blízký východ i Evropu. Mnohé z informací, které vám nabízíme, pocházejí z dokumentů, laptopů a mobilních telefonů zabavených Američany při zásahu v květnu 2015 ve východní Sýrii. Dalšími zdroji byly zprávy tajných služeb, analýzy expertů či odborných serverů. Vznikla unikátní grafika, kterou vám teď nabízíme.
Fotografie: Reuters, ČTK | Data pro mapu IS: Institute for United Conflict Analysts