Indonésané popraví pašeráky z ciziny. Rakve už připravili

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
28. 4. 2015 16:14
Místní úřady neupřesnily, kdy se poprava bude konat. Po 15. hodině SELČ už ale odsouzenci nesmějí přijímat návštěvy.
Naděje vyhasla. Příbuzní odsouzeného Myurana Sukumarana přijeli dát svému blízkému poslední sbohem.
Naděje vyhasla. Příbuzní odsouzeného Myurana Sukumarana přijeli dát svému blízkému poslední sbohem. | Foto: Reuters

Jakarta - V Indonésii se - i přes mezinárodní protesty - zřejmě schyluje k popravě osmi cizinců a jednoho Indonésana.

Skupina byla k trestu smrti odsouzena za pašování drog.

Do ostře střeženého vězeňského komplexu na ostrově Nusakambangan proto v úterý dorazili k rozloučení příbuzní odsouzených, píše agentura AP.

Naděje umírá poslední, brzy ale vyhasne úplně, tuší matka odsouzeného Filipínce Mary Jane Velosová.
Naděje umírá poslední, brzy ale vyhasne úplně, tuší matka odsouzeného Filipínce Mary Jane Velosová. | Foto: Reuters

Indonéské úřady neupřesnily, kdy se poprava bude konat.

Po 15. hodině SELČ už ale odsouzenci nesmějí přijímat návštěvy, média proto odhadují, že poprava zastřelením bude vykonána někdy krátce poté.

Sňatek den před popravou

Poslední rozloučení provázely srdceryvné scény. Jeden z odsouzenců, jednatřicetiletý Australan Andrew Chan, se v pondělí ještě stačil oženit se svou snoubenkou. Na místě je mnoho novinářů.

"Doufáme v zázrak," řekla jim sestra odsouzené Filipínky Mary Jane Velosoové. Do vězení již dorazily též rakve se jmény odsouzených.

Proti absolutnímu trestu pro pašeráky drog protestuje i široká veřejnost.
Proti absolutnímu trestu pro pašeráky drog protestuje i široká veřejnost. | Foto: Reuters

Indonéské úřady v sobotu oficiálně informovaly skupinu o blížící se popravě. Podle tamních zákonů musejí odsouzenci dostat zprávu o vykonání trestu nejméně 72 hodin předem.

Odsouzenci dostali možnost vyslovit poslední přání. Na popravu čekají kromě dvou Australanů také čtyři Nigerijci, jedna Filipínka, Brazilec a Indonésan.

Skupinu zatkla policie na indonéském ostrově Bali v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později. Původně byl mezi čekateli na popravu i Francouz Serge Atlaoui, jeho právník ale prozatím dosáhl odkladu tím, že podal stížnost proti způsobu, jímž byla zamítnuta jeho žádost o milost.

Proti popravám protestuje OSN a především Austrálie. Šéfka australské diplomacie se ještě v pondělí snažila plánovanou popravu oddálit. Ministryně tvrdila, že proces s Australany obžalovanými z pašování drog mohl být ovlivněn korupcí a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit.

Foto: Reuters

Indonésie má výjimečně přísné protidrogové zákony a popravy pašeráků drog tam nejsou výjimečné. Na výkon trestu smrti tam v současnosti čeká 138 lidí, asi třetina jsou cizinci.

Letos v lednu bylo v Indonésii popraveno za obchodování s drogami šest lidí, z nichž pět byli cizinci. Tyto popravy vyvolaly po celém světě ostrou kritiku ze strany vlád a ochránců lidských práv.

 

Právě se děje

Další zprávy