Úkryt před teroristy v každé škole? Bunkry tam hloubit nebudeme, odmítl starosta Bruselu

Silvie Housková
26. 11. 2015 15:22
Belgická ministryně školství Joëlle Milquetová vydala pravidla, jimiž se mají bruselské školy v době ohrožení terorismem řídit. Vyvolala tím různé reakce: od stížností, že vojáků u škol není dost, po kritiku, že zbytečně přehání. Z desítky lidí podezřelých z přípravy teroristických útoků se přitom Belgičanům zatím povedlo chytit jen jednoho. Reportáž Aktuálně.cz z Bruselu.
Znovu otevřené školy hlídají ozbrojení policisté.
Znovu otevřené školy hlídají ozbrojení policisté. | Foto: Reuters

Brusel (od naší zpravodajky) - Ulici Rue du Collège Saint Michel v Bruselu už zase blokuje kolona aut. Je krátce po osmé hodině ranní. A ve městě stále trvá nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli hrozbě teroristického útoku.

Belgická vláda přesto rozhodla znovu otevřít všechny školy. Z aut vyskakují děti s obrovskými školními taškami, které jim často pomáhají nést jejich rodiče. Tentokrát ale pouze k bráně na dvůr školy.

U brány, která je z velké části zavřená, stojí jeden z učitelů. Dovnitř vpouští pouze děti, rodiče je až do budovy doprovodit nesmějí.

"Je to jedno z nových pravidel, které školám doporučila ministryně školství," vysvětluje jedna z maminek, jejíž dítě se právě prosmýklo kolem učitele a utíká do budovy. Kromě toho, že má být u vchodu člověk, který "zná všechny děti a jejich rodiče", měly školy podle ministryně školství Joëlle Milquetové určit i "bezpečné místnosti". Tedy prostory vevnitř ve škole, do kterých by se mohli - v případě nebezpečí - děti i učitelé evakuovat.

"Nebudeme ve školách hloubit bunkry"

"Je to přehnané, nemyslím si, že je potřeba vymýšlet takové hlouposti," říká v rozhovoru s reportérkou Aktuálně.cz jiný rodič, který právě pomáhá nasazovat svým dvěma dětem brašny. "Myslím, že aby někdo stál u vchodových dveří, ještě má smysl, ale aby musely mít děti během vyučování zavřené dveře nebo školy připravovat bezpečné místnosti, je zbytečné."

O své dvě děti se otec ani v nejvyšším stupni ohrožení, který belgická vláda pro Brusel stále ještě neodvolala, nebojí. "Také se nebojím, věřím úřadům. Když říkaly, že se školy opět mohou otevřít, tak snad ví, co dělají," přitakává další matka. I ona čeká v řadě, až bude moct svou dceru vypustit za bránu.

Doporučení Joëlle Milquetové nedělají těžkou hlavu ani předním bruselským politikům. "Rozhodně nebudeme ve školách hloubit bunkry... Není čas na to, přicházet s návrhy, které nedávají příliš smysl," opřel se do ministryně v belgické veřejnoprávní televizi RTBF starosta Bruselu Yvan Mayer.

Milquetová své návrhy přesto brání. S tím, že není čas na hádky a bezpečnost musí být na prvním místě.

Navíc: krom stížností, že jsou bezpečnostní opatření až příliš přísná, ministryně čelí i kritice, že by měla na hrozby reagovat ještě razantněji. Stovky bruselských rodičů se kvůli přetrvávajícím obavám z útoků dokonce rozhodly nechat i nadále své děti doma.

Jinde si zase matky a otcové stěžovali, že u svých škol žádné policisty a vojáky nevidí.

Podezřelí stále na útěku

Vyostřená debata o tom, jestli školy otevřít, nebo ne, jen ilustruje rozčarování obyvatel Bruselu ze současné situace.

Na jednu stranu se město vrací do běžného provozu, na druhou stranu však tento týden belgický ministr zahraničí Didier Reynders americké stanici ABC potvrdil, že úřady stále pátrají po zhruba deseti lidech. Ti dokáží podle něj spáchat útoky, podobné těm v Paříži. Tedy střelnými zbraněmi a sebevražednými bombami na několika místech Bruselu.

Belgické policii se od 21. listopadu, kdy vláda v Bruselu vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení, podařilo chytit pouze jednoho člověka, kterého z pomoci při atentátech podezřívají.

39letý Marokánec Lazez Abraïmi měl po útocích ještě nějakou dobu pomáhat mezinárodně hledanému Salahovi Abdeslamovi. Nepodařilo se rozbít ani žádnou bruselskou teroristickou buňku.

V hlavním městě Belgie přesto znovu jezdí metro, otevřely se školy i téměř všechny obchody a postupně se otevírají také muzea a sportoviště. V ulicích jsou stovky vojáků, ale život v Bruselu se vrací k normálu.

"Nevím, co si mám o tom myslet, proč pustili jen některé stanice metra? Tak hrozí něco, nebo ne?" stěžoval si cestující metra, který hledal navazující spoj do práce.

Cizinci v Bruselu už mají pro podobné situace označení: #OnlyInBelgium. Pod tímto hastagem je možné na Twitteru najít spousty příspěvků, které absurdity v Belgii dokumentují. Spousta z nich se týká právě teroristické hrozby. Jako třeba to, že bruselské krizové centrum má od 21 do 8 hodin ráno zavřeno.

 

Právě se děje

Další zprávy