Hry dobrovolníků: Zapomeňte na politiku, bude to fajn

Jiří Just Jiří Just
Aktualizováno 11. 2. 2014 18:45
Na pobřeží Černého moře se sjelo 25 tisíc dobrovolníků z celého světa
Přijeli sem z celého světa.
Přijeli sem z celého světa. | Foto: Reuters

Moskva / Soči (od našeho spolupracovníka) - Ruské přímořské letovisko Soči se na dva týdny proměnilo v olympijskou metropoli.

Na sportovní svátek se netěšili jen sportovci a diváci, ale i 25 000 dobrovolníků. Ti na jih přijeli nejen ze všech ruských regionů, ale i z 66 zemí světa, nejvíce z USA.

Podle organizátorů tvoří až třetinu všech pracovních sil. Mají za úkol nejen zajišťovat zázemí pro sportovce a fanoušky, ale také - jak stojí na oficiální stránce olympiády - "poskytovat hrám pozitivní atmosféru".

Zájem o dobrovolnou pomoc na olympiádě byl obrovský. Podle pořadatelů si žádost podalo zhruba 200 000 pretendentů.

Snad se něco naučím

Sítem výběru prošel také mladý student Igor. Během olympijských her pomáhá novinářům. "Na olympiádu v Soči jsem se velmi těšil. Sám mám blog a zajímá mě, jak pracují profesionálové. Snad se od nich něco naučím," říká spokojeně.

Jak tvrdí, ruští i zahraniční žurnalisté si lepší pracovní podmínky nemohou ani představit. Akreditovaní novináři mají k dispozici dvě moderní tisková centra - jedno ležící nedaleko hlavního olympijského stadionu přímo v Soči, druhé v horském klastru - pár minut jízdy od lyžařských areálů.

Mladému dobrovolníkovi prý nevadí ironické komentáře, které se na adresu olympiády objevovaly v západních médiích. "Proč by mi měla jejich kritika vadit? Jen si brousili pera před zahájením her. Myslím si, že je daleko důležitější, že nic neskrýváme. Organizátoři dokonce zřídili speciální tiskové centrum pro neakreditované novináře, kde budou mít stejné podmínky jako ti akreditovaní," vysvětluje.

Homosexuálové? Bez obav

A jak je to s potlačováním lidských práv v Rusku? Igor je přesvědčen, že bojkot sočské olympiády je nesmyslný. "Politizace sportu nikomu nepomůže. Ani našim opozičníkům."

Ve spojitosti s olympijskými hrami v Soči se nejvíce hovoří o zákonu zakazujícím takzvanou propagaci homosexuality mezi nezletilými. Rusko je kvůli tomuto zákonu terčem intenzivní kritiky. Vladimir Putin dokonce musel sportovce a návštěvníky s netradiční sexuální orientací uklidňovat, že jim na olympiádě žádné nebezpečí nehrozí.

Stejný názor má i mladý student. "Nemyslím si, že by se měli homosexuálové v Soči bát. Navíc v Rusku není homosexualita trestná, třeba na rozdíl od Spojených států. Jak nás mohou Američané kritizovat, když náš přístup je mnohem měkčí, než prosazují u sebe doma? To je nesmysl," myslí si Igor.

"Zapomeňte na politiku a kritiku. Olympiáda v Soči bude fajn. Uvidíte."

Milionoví plyšáci

Pořadatelé ještě před pátečním začátkem her hlásili první miliardu dolarů na kontě. Příjem jim zajistily marketingové smlouvy s partnerskými firmami.

"Příjem organizačního výboru Soči 2014 od realizace marketingového programu přesáhl 1,3 miliardy dolarů. Je to absolutně rekordní částka mezi organizátory zimních olympiád, 1,5krát převyšuje ukazatele olympijských her v roce 2010 ve Vancouveru," sdělil novinářům člen organizačního výboru Dmitrij Maněvič.

Organizační výbor spolupracuje s osmi národními sponzory. Mezi nimi je například letecká společnost Aeroflot, banka Sberbank, energetický gigant Rosněfť nebo automobilka Volkswagen.

Daří se také prodeji oficiální značkové produkce. "Rekord zlomily plyšové hračky. Bylo už prodáno více jak 3,6 milionu talismanů her, z toho jeden milion tvořili lední medvědi," uvedla Jelena Zemjatovová, ředitelka licenčního odboru organizačního výboru.

Pořadatelé očekávají, že fanoušci zakoupí suvenýry se symbolikou sočské olympiády za více jak půl miliardy dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy