reklama

Hrozba trvá, USA nechají ambasády zavřené

5. 8. 2013 8:48, aktualizováno

Možnost teroristických útoků je zřejmě nejvážnější za několik let

Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy prodloužily uzavírku některých svých zastupitelských úřadů v muslimském světě.

Od pondělí do soboty 10. srpna tak zůstanou zavřené diplomatické mise v 19 blízkovýchodních a afrických městech včetně Káhiry, Manámy, Saná nebo súdánského Chartúmu, napsala agentura ČTK.

Americké ministerstvo zahraničí svůj záměr uzavřít v neděli na 24 hodin některá velvyslanectví a konzuláty oznámilo v pátek. A to kvůli blíže neupřesněné hrozbě. Ta zjevně trvá. Americká diplomacie nabádá k opatrnosti.

"Aktuální informace naznačují, že (teroristická síť) Al-Káida nebo její přidružené organizace plánují teroristické útoky," zveřejnil již v pátek úřad ve stručném prohlášení. Souběžně varoval americké turisty, aby se měli na pozoru a své cestovní záměry v rizikových oblastech hlásili příslušným konzulárním misím.

V tuto chvíli není známo, zda mají tajné služby poznatky o přesnějším terči, který si radikálové vzali na mušku.

Televize CBS informovala, že hrozba má souvislost s údajným spiknutím Al-Káidy proti americkým diplomatickým misím na Blízkém východě a v dalších muslimských zemích.

Televize CNN na svém webu citovala nejmenovaného amerického činitele, který teroristickou hrozbu označil za "hodnověrnou a vážnou". Je prý zaměřena proti "americkým cílům v zámoří", nemusí se ale vztahovat konkrétně na zastupitelské úřady USA. Důvodem jejich uzavření je podle tohoto zdroje CNN "více než jen obvyklé tlachání" o potenciální teroristické hrozbě, nekonkrétní co do časového určení a místa.

Americký senátor a člen senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Saxby Chambliss sdělil, že hrozba, která americké ambasády uzavřela, je nejvážnější za několik let.

Britský The Guardian napsal, že komunikace radikálů, kterou zachytila Národní bezpečnostní služba (NSA) byla "na úrovni té před 11. zářím".

autor: Zahraničí

reklama
reklama
reklama
 
reklama