Setkání církví po 1000 letech. Papež František si na Kubě promluví s ruským patriarchou Kirillem

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 5. 2. 2016 13:50
Papeže Františka čeká vůbec první setkání s hlavou ruské pravoslavné církve, patriarchou Kirillem. Potkat by se měli příští týden na Kubě. Hlavním tématem setkání by podle ruské církve mělo být „pronásledování křesťanů“. Jde vůbec o první setkání takového druhu od té doby, co se od sebe v 11. století východní a západní větev křesťanství odvrátily.
Papež františek a patriarcha Moskvy a vší Rusi Kirill. Ilustrační foto.
Papež františek a patriarcha Moskvy a vší Rusi Kirill. Ilustrační foto. | Foto: Koláž Aktuálně.cz

Vatikán/Moskva - Papeže Františka čeká historická schůzka, vůbec první setkání s hlavou ruské pravoslavné církve patriarchou Kirillem.

Potkat by se měli příští pátek na Kubě, kde se František zastaví na své cestě do Mexika. V Havaně na letišti podepíší společnou deklaraci.

Schůzka bude vůbec prvním setkáním nejvyšších představitelů západní a východní větve křesťanství od té doby, co se od sebe v 11. století oddělily.

K rozdělení na západní a východní větve křesťanství došlo kvůli sporu římského papeže a cařihradského patriarchy už v roce 1054. Konečnému rozkolu se přezdívá "velké schizma".

Společným tématem bude "pronásledování křesťanů"

Hlavním tématem dlouho připravovaného společného setkání by podle ruské strany mělo být "pronásledování křesťanů" na Blízkém východě.

Ve společném prohlášení obě církve uvedly, že setkání představuje "důležitou etapu ve vztazích mezi oběma církvemi".

Zároveň vyzvaly "všechny křesťany k vroucným modlitbám, aby Bůh tomuto setkání požehnal, aby neslo dobré ovoce," uvedl server BBC.

V listopadu 2014 František Kirillovi údajně adresoval dramatickou výzvu k usmíření, připomíná ČTK. "Půjdu kamkoli chcete. Zavolejte mi a já půjdu," vzkázal ruskému patriarchovi.

Předchozí papežové se už v minulosti setkali s představiteli z Konstantinopolského patriarchátu, který sídlí v Istanbulu. Právě konstantinopolskému patriarchovi - v současnosti jím je Bartoloměj I. - je volně podřízena pravoslavná část církve, přesto mu patří spíše symbolická úloha. Nejvlivnějším patriarchou je právě ten moskevský, pod kterého spadá okolo 165 milionů věřících, uvedla agentura Reuters.

K pravoslavným církvím se hlavně ve východní Evropě hlásí na 250 milionů lidí, katolíků je více než miliarda.

Západní a východní křesťany znovu oddálil pád komunismu

Sblížení obou větví v posledních desetiletích narušil pád komunismu ve východní Evropě. Po obnovení náboženské svobody se obě církve v tomto regionu dostaly do střetu, což bylo patrné zejména v Rumunsku a na Ukrajině.

Ruská pravoslavná církev Vatikán obvinila, že se snaží prostřednictvím řeckokatolické církve získat zpět pozice a zapudit příznivce pravoslaví zastupovaného moskevským patriarchátem. Římskokatolická církev tyto pohnutky popírá.

František není prvním papežem usilujícím o usmíření

Na usmíření s ruskou církví pracoval mimo jiné i bývalý papež Benedikt XVI. Ten si s tehdejším patriarchou Alexijem II. například vyměnil dopisy plné smířlivosti.

"Doufám v rychlé řešení sporů mezi našimi církvemi. Křesťanství dnes čelí výzvám, které vyžadují společné úsilí," stálo v dopise patriarchy, který v roce 2006 zveřejnil Vatikán.

Alexij II. nicméně odmítal dialog s Benediktovým předchůdcem Janem Pavlem II. a zabránil jeho cestě do Ruska. Obviňoval ho, že se snaží po pádu komunismu obracet pravoslavné věřící v bývalém SSSR ke katolicismu.

Patriarcha Kirill nastoupil do funkce v roce 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy