Herečce z filmu o Mohamedovi hrozí smrtí, žaluje tvůrce

Radim Klekner Radim Klekner
20. 9. 2012 12:25
Při protestech proti filmu urážejícímu proroka Mohameda už zemřely tři desítky lidí
Film o proroku Mohamedovi vyvolal v arabském světě divoké protesty.
Film o proroku Mohamedovi vyvolal v arabském světě divoké protesty. | Foto: Reuters

New York, Paříž - Je přednější absolutní svoboda projevu, nebo respekt k principům, jimiž se řídí ostatní?

Po vášnivých protestech proti čtrnáctiminutovému filmu znevažujícím proroka Mohameda, natočeném kalifornským koptou Nakulou Basilem Nakulou, se v západních zemích rozpředla debata, zda to autor snímku s karikaturním znázorněním muslimské ikony nepřehnal. A jestli za jeho dílem nestála jen snaha za každou cenu šokovat a vyvolat kontroverze.

Producenta filmu ve středu zažalovala jedna z hereček, která se cítí být podvedena, protože ve scénáři nebyla o Mohamedovi ani zmínka. Snímek Nevinnost muslimů nesl také původně název Pouštní válečník a byl Nakulovými lidmi dodatečně nadabován.

Cindy Lee Garcíová ve filmu hrála matku Mohamedovy nevěsty a teď jí kdosi telefonicky vyhrožuje smrtí. Žalobu na ochranu osobnosti podala i na server YouTube, na němž se video objevilo.

Film může mít dopad i na bankovní sektor. Islámská skupina Kybernetoví bojovníci Izzadína Kassáma totiž oznámila, že zaútočí na internetové stránky wallstreetské burzy a Bank of America. Potíže s připojením měli také klienti amerického bankovního domu Chase.

"Útoky budou pokračovat až do úplné eliminace filmu," nechali se islamisté slyšet na webové stránce pastebin.com, veřejně přístupné všem uživatelům internetu. "Cíle našeho útoku jsou ve vlastnictví americko-sionistických kapitalistů".

Nakula a jeho nejbližší příbuzní jsou nyní pod ochranou amerických úřadů a skrývají se na utajeném místě.

"Satira může a smí všechno"

Nakulou se nechal inspirovat francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, který ve středu otiskl Mohamedovy karikatury. Loni se přitom pařížská redakce týdeníku stala cílem žhářského útoku poté, co zveřejnil jiné kreslené vtipy namířené proti muslimskému prorokovi.

Karikatury Mohameda otiskl nyní také týdeník Charlie Hebdo.
Karikatury Mohameda otiskl nyní také týdeník Charlie Hebdo. | Foto: Martin Novák, Charlie Hebdo

Pozadu nezůstal ani německý časopis Titanic, jenž pro změnu hodlá publikovat na titulní stránce karikaturu manželky bývalého spolkového prezidenta Christiana Wulffa Bettinu v objetí s islámským válečníkem.

Vlády Spojených států i Francie zdůrazňují nezbytnost hájit svobodu slova a projevu, autory karikatur ale kritizují. Kromě toho, že při nynějších protestech zahynuly v muslimském světě tři desítky osob, vyžádají si bezpečnostní opatření před zahraničními zastupitelstvími a státními institucemi obou zemí desítky milionů dolarů a eur z kapes daňových poplatníků.

Karikatury jsou podle mluvčího Bílého domu "pro některé věřící hluboce urážející" a "mají potenciál vyvolat nepokoje".

"Svoboda projevu představuje jeden ze základních principů naší republiky," zdůraznil francouzský premiér Jean-Marc Ayrault, citovaný deníkem Le Monde. "Jsem proti jakýmkoli excesům a apeluji na odpovědnost všech a každého."

Autoři filmu i redakce časopisů, které otiskují prorokovy karikatury, si totiž byli dobře vědomi toho, co v muslimském světě způsobí. Stejnou bouři nevole vyvolal i dánský deník Jyllands-Posten, který si z Mohameda "utahoval" v roce 2006.

"Satira může a smí všechno," tvrdí nicméně šéfredaktor Titaniku Leo Fischer. To, co nyní provedl Charlie Hebdo, je podle něj "správnou reakcí na šílené protesty" muslimů.

"Je to jen přilévání oleje do ohně," odporuje mu rektor Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

Protesty proti urážkám islámu:

Zakazuje korán znázorňovat Proroka?

Debata se v západním tisku rozhořela i nad dávným sporem, zda korán skutečně zakazuje znázorňovat proroka Mohameda, ať již v satirickém, či jiném duchu.

"Ve 14. a 15. století nebyly problémem obrazy Mohameda s odhalenou tváří a ze strany církevních autorit nevyvolávaly žádné odsudky," tvrdí americký časopis Slate. Hadíth, soubor náboženských textů dokumentujících slova a činy muslimského proroka, podle jeho redaktorů dokonce vysloveně povoluje grafické znázornění zvířat a lidí.

A tedy i Mohameda, který nebyl Bohem, nýbrž jen jeho zvěstovatelem.

"Islám je abstraktním náboženstvím, a bylo proto zapotřebí vynalézt systém, jak Proroka znázornit," zdůrazňuje pařížský specialista na islám Malek Chebel. "Proto se vymyslely kaligrafy, zrozené v mešitách. Alláh a Mohamed našli svůj výraz v grafému, písemném znaku."

Kaligrafy i grafémy mají ovšem daleko do karikatury, byť v nich symbolika má přednost před čitelností.

Organizace pro islámskou spolupráci (OIC) sdružující sedmapadesát muslimských zemí už proto oznámila, že znásobí své úsilí, aby blasfemie - hanění náboženských symbolů i představitelů - byla zakázána v rámci mezinárodního práva.

 

Právě se děje

Další zprávy