Hawking varuje: Počítače získají převahu do sta let, setkání s mimozemšťany si odpusťme

Martin Novák Martin Novák
13. 10. 2015 20:18
Slavný fyzik Stephen Hawking zopakoval svá dřívější varování. "Pokud nás mimozemšťané někdy navštíví, bude to, jako když se Kolumbus objevil u břehů Ameriky. Pro její původní obyvatele to nedopadlo dobře." Jisté nebezpečí podle něj skrývá i vývoj umělé inteligence. "Počítače získají nad lidmi převahu někdy během příštích sta let. Až se tak stane, potřebujeme mít jistotu, že jejich cíle se budou s našimi shodovat."
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Lidstvo bude možná jednou mrzet, že se pokoušelo kontaktovat mimozemské civilizace a při hledání odpovědi na otázku, zda "jsme ve vesmíru sami", nepotlačilo svoji zvědavost.

Slavný fyzik Stephen Hawking zopakoval své dřívější varování v rozhovoru, který poskytl španělskému deníku El País. Vědec, který loni oslavil sedmdesáté narozeniny, je upoután na invalidní vozík a hovoří pomocí speciálního přístroje, přitom interview příliš často neposkytuje.

Stephen Hawking.
Stephen Hawking. | Foto: Reuters

To, které dal španělským novinářům během svého pobytu na Kanárských ostrovech, se vyznačovalo skeptickými vyhlídkami do budoucnosti.

"Pokud nás mimozemšťané někdy navštíví, bude to, jako když se Kolumbus objevil u břehů Ameriky. Pro její původní obyvatele to nedopadlo dobře," prohlásil Hawking.

"Tito mimozemšťané budou patrně kočovníci dobývající a kolonizující všechny planety ve svém dosahu," varoval britský vědec, který ale také v minulosti tvrdil, že ve vesmíru spíše převládají primitivní formy života nad inteligentními.

Bez jiné planety lidstvo nepřežije

O hrozbě, kterou setkání s jinými civilizacemi přesto představuje, hovořil už několikrát. V této souvislosti zastává názor, že lidé nepřežijí, pokud sami neosídlí jiné planety.

"Musíme jít dál do vesmíru. Změní to budoucnost lidstva a možná to rozhodne, zda lidstvo vůbec má nějakou budoucnost," uvedl už před sedmi lety.

Hawking si zavtipkoval také na svůj účet, když řekl, že ochrnutí má pro něj i pozitivní stránky. "V jistém smyslu mi to pomohlo. Osvobodilo mě to od učení nebo sezení na nudných zasedáních a měl jsem více času myslet a zkoumat."

Nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza Hawkinga postihla v jednadvaceti letech. Lékaři čekali, že brzy zemře. Tento typ sklerózy se projevuje postupným rozkladem nervových buněk, které řídí pohyb svalů. Není na ni lék.

Brit je znám jako odpůrce genetického inženýrství a tentokrát varoval i před vývojem umělé inteligence.

"Počítače získají nad lidmi převahu někdy během příštích sta let. Až se tak stane, potřebujeme mít jistotu, že jejich cíle se budou s našimi shodovat,“ říká autor mnoha bestsellerů.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy