Guatemalský diktátor Montt znovu před soudem kvůli genocidě

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 1. 2015 0:38
Obžaloba jej viní z toho, že měl začátkem 80. let podíl na smrti 1771 guatemalských Mayů, viněných z podpory levicových povstaleckých skupin.
Guatemala, ilustrační foto.
Guatemala, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Guatemala - Někdejší guatemalský diktátor Efraín Ríos Montt v pondělí stanul před soudem při zahájení nového procesu, v němž čelí obžalobě z genocidy.

Osmaosmdesátiletý generál byl již předloni odsouzen kvůli masovému vyvražďování domorodých obyvatel Guatemaly k 80 letům vězení, verdikt však byl později zrušen. Podle stanice BBC je to vůbec první případ bývalého prezidenta, který je souzen za genocidu justicí své vlastní země. Proces byl v pondělí krátce po začátku přerušen kvůli Monttově zdravotnímu stavu.

Montt se nejprve ze zdravotních důvodů odmítl k soudu dostavit, což o několik hodin zdrželo začátek procesu. Předsedkyně tribunálu Jeannette Valdésová však odmítla jeho požadavku vyhovět a exdiktátora dopravila z jeho domácího vězení do soudní síně sanitka. Z ní vyvezli Montta na kolečkovém lehátku přikrytého dekou.

Zbývající dva členové soudního tribunálu jej podle agentury AP poté uznali za neschopného účastnit se procesu, který byl proto krátce po svém začátku přerušen.

Obžaloba jej viní z toho, že měl začátkem 80. let podíl na smrti 1771 guatemalských Mayů, viněných z podpory levicových povstaleckých skupin. Masakry se odehrávaly ve třech městech provincie El Quiché na severozápadě země.

Soud již uznal Montta vinným v roce 2013, kvůli stížnostem obhajoby na procedurální chyby však verdikt zrušil. "Již jsme prokázali, že v Guatemale došlo ke genocidě, a očekáváme další odsouzení," řekl agentuře AFP právní zástupce rodin obětí Héctor Reyes.

K soudu v pondělí přišly zhruba dvě desítky příbuzných obětí genocidy včetně nositelky Nobelovy ceny za mír a neúspěšné prezidentské kandidátky Rigoberty Menchúové.

Montt, který se dostal k moci pučem v roce 1982 a vydržel v čele Guatemaly 17 měsíců, než byl sám svržen, tvrdí, že činy byly záležitostí armády a on o nich nevěděl.

Spolu s ním je souzen rovněž někdejší šéf vojenské rozvědky José Rodríguez, který byl po prvním procesu také zproštěn viny. Generál Rodríguez, který dorazil k soudu na kolečkovém křesle, prohlásil, že je "spokojen s touto novou debatou" a chce "ukončit toto ponižování", neboť si je jist svou nevinou.

 

Právě se děje

Další zprávy