reklama

Fukušima hlásí 10krát vyšší radiaci než smrtelná dávka

28. 3. 2012 18:38

Hladina chladící vody nedosahuje 10 metrů, ale 60 centimetrů, zjistila sonda

//cdn.i0.cz/public-data/1b/a7/894b9c8a303282d47f7e432e7212_r16:9_w480_h270_gi:photo:445565.jpg Foto: Reuters

Fukušima - Radiace ve druhém reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou minulý rok fatálně poškodily zemětřesení a následná tsunami, je stále desetkrát vyšší než smrtelná dávka.

Hladina vody, jež jádro nouzově ochlazuje, navíc klesla na pouhých 60 centimetrů.

Ještě v prosinci minulého roku přitom japonská vláda ujišťovala, že je Fukušima stabilizovaná a hladina chladící vody dosahuje deseti metrů.

Nezbývá tak, než do reaktorové budovy dál pumpovat vodu a čekat, než jádro elektrárny úplně vychladne. To ale může trvat velmi dlouho.

Vyplývá to z interních průzkumů, které znovu vyvolávají pochyby o stabilitě komplexu, jehož poškození způsobilo nejhorší jadernou havárii od výbuchu v ukrajinském Černobylu.

Teprve druhý úplný průzkum rozsahu škod provedl robot vybavený minikamerou, teploměrem, dozimetrem a měřidlem úrovně vody.

Záběry, jež sonda stihla v reaktoru natočit, ukazují, že chladící voda obsahuje žluté usazeniny. Jakého jsou původu, technici nevědí. Předpokládají ale, že se jedná o usazeniny nebo prachové částice.

Při lednovém průzkumu robot hladinu vody vůbec nedokázal změřit, poskytl jen snímky s vodní párou, neidentifikovatelnými částmi a zkorodovaným kovovým zařízením, které poškodila radiace, horko a vlhkost.

  • Na 80 tisíc z celkem 200 tisíc evakuovaných Japonců stále nemůže domů. Přes 11 tisíc z nich tvoří obyvatelé kdysi prosperujícího města Okuma, ležícího 50 kilometrů východně od města Fukušima a necelých deset kilometrů jihovýchodně od poničené elektrárny.
  • Úroveň radiace v Okumě stále dosahuje životu nebezpečné úrovně 11,3 mikrosievertů za hodinu. Za zdravotně nezávadné je přitom považováno absorbování 250 milisievertů ročně.
  • Odvážlivci, kteří se přesto rozhodli podívat domů, se ale našli. Důvody měli různé...
  • Tento pár přišel zavzpomínat na své blízké. Od havárie dělá zesnulým obyvatelům města společnost jen divá zvěř a hřbitov podle toho vypadá. "Pomodlili jsme se, abychom se mohli brzy vrátit a dát hroby do pořádku," prozradil reportérovi agentury Reuters 59letý Minoru Fukuo, jenž se do města vydal spolu se svou ženou.
Galerie (18)

Téměř rok po havárii ve Fukušimě Japonci mohli domů. Na tři hodiny

Autor: Reuters, Petr Jemelka

Ukazuje se tak, že Japonci skutečný rozsah poškození elektrárny přesně neznají.

To, co automatická sonda objevila, je podle odborníků alarmující. Situace v reaktorových budovách jedna a tři, kde rovněž došlo k roztavení většiny palivových tyčí, přitom může být ještě horší.

Podle simulací se totiž v reaktoru číslo jedna protavilo jádrem více paliva než ve dvojce. Úroveň radiace je ale podle všeho nejvyšší v trojce.

Elektrárenská společnost Tepco nicméně  ujišťuje, že teplota vody uvnitř reaktorové místnosti číslo dvě dosahuje "pouze" padesáti stupňů a takzvané chladné odstavení je na zdárné cestě.

Naměřená radiace 70 sievertů za hodinu je však tak vysoká, že v ní nemohou pracovat ani roboti. Sonda, jež poslední průzkum prováděla, by v daných podmínkách vydržela pouze 14 hodin.

Tepco navíc přiznává, že by elektrárna v případě dalšího zemětřesení nebo tsunami mohla způsobit další jadernou katastrofu.

Krom toho z ní stále uniká radiace. Při posledním úniku minulý týden vyteklo do oceánu 120 tun kontaminované vody.

Havárie už si v Japonsku vynutila evakuaci 100 tisíc lidí a do značné míry změnila pohled světa na jadernou energetiku.

autor: Petr Jemelka

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama