Vzpoura proti Islámskému státu ve Fallúdži. Lidé se bouří proti nesnesitelným životním podmínkám

Martin Novák Martin Novák
23. 2. 2016 11:41
Lidé ve městě ovládaném dva roky Islámským státem se vzbouřili. Životní podmínky jsou podle zpráv přicházejících z neprodyšně uzavřeného města nesnesitelné. Nakrátko ovládli severní předměstí, ale džihádisté vzpouru potlačují a masivně zatýkají. Po dobytí Ramádí iráckou armádou je Fallúdža posledním velkým opěrným bodem IS západně od Bagdádu.
Fallúdža.
Fallúdža. | Foto: Reuters

BagdádIslámský stát potlačuje vzpouru v irácké Fallúdži. Městě vzdáleném 150 kilometrů západně od Bagdádu, které ovládá už dva roky.

Část obyvatel se vzbouřila proti podmínkám, v jakých musí žít. Bojovníci Islámského státu (IS) nedovolují nikomu město opustit, docházejí zásoby jídla a léků, přitom místní lidé obviňují příslušníky IS, že si sami pro sebe hromadí potraviny.

Ve čtvrtek zaútočila skupina mladých mužů z Fallúdži na budovu velitelství IS. Deset lidí zabili a sídlo vyrabovali a vypálili.

Následující den Islámský stát ostřeloval čtvrti, ze kterých útočníci pocházeli.

V bojích zemřelo několik lidí, islamisté vzpouru potlačují a provádějí razie a zatýkání, oznámil bývalý starosta města Isá Issáví, který Fallúdžu po jejím ovládnutí džihádisty opustil.

Podle jeho zdrojů vyvolalo vzpouru chování hlídky IS, která zbila starší muže stěžující si na drahotu a nedostatek potravin.

Odpůrci IS se údajně nakrátko zmocnili severních předměstí Fallúdži, ale během víkendu je džihádisté vytlačili.

"Pokud nezasáhnou irácké ozbrojené síly a Američané, hrozí masakr," řekl deníku Washington Post šajch Madžíd Džurajsí, představitel místního kmene Džurajsát.

Zprávy z města jsou jen kusé a zprostředkované, protože Islámský stát nepovoluje používání mobilů a také připojení k internetu přes satelit je výrazně omezeno.

Džihádisté se dosud s odporem na dobytých územích vypořádávali velmi tvrdě. V srpnu 2014 zavraždili přes osm stovek příslušníků kmene Šajtát na východě Sýrie, protože se jim kmen odmítal podřídit. Některé oběti ukřižovali.

Irácká armáda za pomoci amerických náletů dobyla na přelomu prosince a ledna Ramádí, které leží sedmdesát kilometrů dále na západ. Islámský stát to v oblasti oslabilo a Fallúdžu drží jako jeden z posledních opěrných bodů západně od Bagdádu.

Zatímco v Ramádí při armádní ofenzívě zůstalo ve městě jen málo civilistů, ve Fallúdži nadále žijí desetitisíce lidí, takže operace tam hrozí přerůst ve velké krveprolití.

Někteří bojovníci IS se z Ramádí přemístili do Fallúdži a už na začátku ledna se objevily zprávy o rostoucím napětí mezi nimi a lokální populací.

Rok po pádu Saddáma zde bylo epicentrum povstání proti americkým jednotkám a novému iráckému režimu. Tady ozbrojenci montovali v garážích do automobilů výbušná zařízení, která pak při sebevražedných atentátech zabíjela desítky lidí.

V listopadu roku 2004 zde americké pozemní jednotky svedly nejtěžší bitvu v městské zástavbě od války ve Vietnamu. Vytlačily povstalce po týdnech bojů o každou ulici a dům. V Iráku USA ztratily přes 4400 mužů, z toho třetinu ve Fallúdži a provincii Anbar.

Islámský stát město obsadil jako jedno z prvních v lednu 2014.

Irácká vláda se chce zaměřit hlavně na dobytí Mosulu, největšího města drženého džihádisty.

Mluvčí mezinárodní koalice vedené USA v Sýrii a Iráku plukovník Steve Warren v pondělí prohlásil, že IS ubývá bojovníků. Zatímco ještě loni jich bylo třicet tisíc, nyní jich je mezi dvaceti až pětadvaceti tisíci. Snížil se počet zahraničních dobrovolníků.

Vedení také snížilo výplaty, protože nálety omezily pašování ropy.

Islámský stát se v minulých letech nerozšířil kvůli svým výjimečným schopnostem, umožnili mu to slabí protivníci, domnívá se arabista Jan Čuřík. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy