Znásilnění nebylo jen jedno, ve hře je organizovaný zločin. Fakta o útocích na ženy v Německu

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 6. 1. 2016 20:59
Při oslavách Nového roku bylo v Kolíně nad Rýnem slovně i fyzicky napadeno přes 150 žen. Ralf Jäger, ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, ve středu oznámil, že policie má první tři podezřelé. Kolínští policisté zmínili osoby čtyři. Informace se stále rozcházejí i v dalších bodech.
Nádraží v Kolíně nad Rýnem s varováním před zloději.
Nádraží v Kolíně nad Rýnem s varováním před zloději. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Ještě v pondělí si většina Němců myslela, že se u nich doma nic podstatného nestalo. Že jejich země zažila jen další z řady běžných silvestrů, při nichž se pije hodně alkoholu a do vzduchu létají rachejtle.

"Oslavy do značné míry poklidné," tweetovala 1. ledna nad ránem policie v Kolíně nad Rýnem. Krátce poté měla na stole třicet trestních oznámení. Podaly je ženy, které v prvních hodinách roku 2016 kolem kolínského hlavního nádraží sexuálně obtěžovali nebo okradli neznámí útočníci.

Mnohé z nich shodně vypověděly, že je obestoupily skupinky arabsky vyhlížejících mužů.

Teprve o tři dny později - v pondělí odpoledne - začalo být jasné, jak obří rozměry celý incident má. Obětí rapidně přibylo (postupně na více než 150), město svolalo krizové zasedání, na útok se zděšením reagovala německá politická elita i široká veřejnost.

Situaci ještě vyhrotilo úterní prohlášení kolínské policie, že o pachatelích nemůže nic říct, protože nic neví.

Až ve středu po poledni ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko oznámil, že policie má první tři konkrétní podezřelé.

Jak je možné, že němečtí policisté na nejfrekventovanějším místě ve městě nezasáhli? Je pravda, že se o tak rozsáhlém sexuálním obtěžování dozvídali až zpětně z výpovědí obětí? A jak to, že ani několik dní po atacích neměli nikoho z útočníků?

Jaká jsou fakta a co pouhé spekulace? Aktuálně.cz se pokusilo z dostupných zdrojů vyčíst, co všechno už víme o útocích na ženy při novoročních oslavách v Německu.

Jak to na nádraží vypadalo před incidentem?

Poslední den roku 2015, před 21. hodinou večerní, se na prostranství u hlavního nádraží v Kolíně nad Rýnem shromáždilo zhruba 500 mužů. Podle policie tou dobou už notně "posilněných" alkoholem.

Hodinu před půlnocí dav výrazně sílí, shromážděných je asi tisícovka. Zaměstnankyně nádraží serveru Spiegel Online řekla, že viděla "mnohem více cizinců než obvykle".

Právě touto dobou podle Spiegelu v davu dochází k prvním sexuálním útokům, nikdo si jich ale ještě nevšimne.

Agresivní nálada panuje hlavně před nádražní budovou. Od půl dvanácté odpalují muži rachejtle, nejen do vzduchu, ale i do davu či na projíždějící sanitku. Policie prostranství vyklízí a do 0:45 uzavírá.

1. ledna 2016 po 1:00 pak sexuální obtěžování propukne naplno. Policie registruje první hlášení o krádežích.

Co dělala tou dobou policie?

Není pravda, že policie jen nečinně přihlížela. Zjevně ale neudělala dost.

Když se ozvaly první oběti nočního sexuálního obtěžování a krádeží, dostaly policejní složky rozmístěné ve městě povel, aby se stáhly právě k budově hlavního nádraží u kolínské katedrály. A to také udělaly.

U zvláště agresivních jedinců pak policisté na místě ověřovali jejich totožnost. Kvůli sexuálnímu obtěžování žen ale nikoho nezadrželi, ani kvůli krádeži.

Pracovník nedaleké diskotéky vypověděl, že policistů bylo na místě příliš málo. "Byl by jich zapotřebí nejméně dvojnásobek, aby situaci dostali pod kontrolu," cituje ho Spiegel.

"Takhle policie nemůže pracovat," kritizoval své kolínské kolegy německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

Vědí se už o útocích nějaké detaily?

To nejhorší se na prostranství před nádražím odehrálo mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. "Došlo k velmi vysokému počtu sexuálních deliktů, také ve velmi masivní formě," uvedl kolínský policejní prezident Wolfgang Albers.

Z tisícovky shromážděných mužů se oddělilo několik skupin, které obestoupily své oběti. Muži následně obklíčené ženy osahávali, fyzicky, ale i slovně napadali.

Policie přijala dvě trestní oznámení kvůli znásilnění (původně se mluvilo o jednom), řekl Albers ve středu odpoledne v rozhovoru pro rozhlasovou stanici WDR 5.

Dalším ženám pachatelé ukradli peněženky, kabelky a mobilní telefony.

Videa umístěná na webu ukazují i ženu, kterou útočníci téměř vysvlékli donaha.

"Kolem žen se utvořil kruh. Lidem, co je chtěli bránit, bylo vyhrožováno," popsal ataky svědek, s nímž mluvil list Kölner Stadtanzeiger.

Na nádraží zavládl totální chaos, došlo i k několika rvačkám.

Primátorka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová na tiskové konferenci k silvestrovskému násilí, 5. ledna 2016.
Primátorka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová na tiskové konferenci k silvestrovskému násilí, 5. ledna 2016. | Foto: Reuters

Kolik je obětí?

Policie vyšetřuje dvě podezření ze znásilnění.

Trestní oznámení podalo podle zatím posledních informací (středeční večer) celkem více než 150 lidí. Kvůli krádežím, sexuálnímu obtěžování nebo obojímu.

Číslo ale stále nemusí být konečné.

Kdo jsou pachatelé?

Oběti většinou mluví o mužích ve věku mezi 18 a 35 lety. Identita útočníků ale není jasná (policie ji každopádně dosud nesdělila).

Jediné, co zatím oznámila, je, že pravděpodobní pachatelé zřejmě pocházeli "převážně ze severoafrického, respektive arabského prostoru". Mnoho Němců si proto myslí, že šlo o uprchlíky.

Bulvární list Kölner Express anonymně citoval policistu, který tvrdil, že osobně kontroloval několik pravděpodobných pachatelů. A že šlo o lidi, kteří v Německu požádali o azyl.

Policejní mluvčí takovou interpretaci odmítl. Upřesnil, že existují indicie, podle nichž se na útocích mohli podílet policii dobře známí pachatelé se severoafrickými kořeny, kteří kolem nádraží už roky provozují obchod s drogami a kradou.

Jiná německá média uvedla, že by útočníky skutečně mohli být běženci, ovšem nikoliv ti noví (loni jich do Německa přišel zhruba milion). Podezřelí z útoků prý v zemi žijí už asi dva roky.

Jasné zatím není ani to, kolik mužů na ženy útočilo. To, že bylo podáno 90 trestních oznámení (ve středu už přes 150 - pozn. red.), ještě neznamená, že bylo 90 útočníků, zdůraznil v úterý policejní prezident Kolína nad Rýnem Albers.

Koho už policisté identifikovali?

Tady nejsou informace jasné.

Ve středu po poledni v Kolíně poprvé zaznělo, že policie vyšetřuje tři konkrétní podezřelé. Uvedl to Ralf Jäger, ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.

Žádný z podezřelých podle něj zatím (středa poledne) nebyl zadržen. Detaily neuvedl s tím, že nechce ohrozit další vyšetřování.

Ve středu večer pak s prohlášením vystoupila i policie v Kolíně nad Rýnem. Přinesla jiné informace: podle ní policisté v inkriminovanou dobu přechodně zadrželi dva muže ze severu Afriky, kteří kradli v blízkosti nádraží.

Dva další muži jsou podle ní ve vazbě už tři dny. Za to, že sexuálně obtěžovali ženy - řeč je však v tomto případě o noci ze soboty na neděli (z 2. na 3. ledna 2016). Nikoliv té novoroční, při níž došlo k mnohonásobnému útoku.

Jeden z policistů následně médiím řekl, že jde o různé osoby, a konkrétních podezřelých je tudíž dohromady sedm. Tuto informaci ale zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Kolínské státní zastupitelství pracuje podle posledních informací s verzí, že šlo o organizovaný zločin.

Běženci v Německu
Běženci v Německu | Foto: Reuters

Jak reagují němečtí politici?

"Je absolutně nepřijatelné spojovat etnikum pocházející ze severní Afriky s uprchlíky," řekla na úterní mimořádné tiskové konferenci primátorka města Henriette Rekerová. "Neexistuje žádný důkaz toho, že pachateli jsou lidé, kteří v Kolíně nad Rýnem hledají azyl."

V podobném duchu mluví i řada dalších, zejména vládních politiků z Německa. Zároveň ale sborem tvrdí, že v tak závažném případě je nutné postupovat proti pachatelům razantně, bez ohledu na to, z jaké oblasti pocházejí (byť to v Německu může vyvolat politické napětí).

Německá krajní pravice a euroskeptická Alternativa pro Německo mají naopak o vinících jasno: za silvestrovské útoky může podle nich špatná migrační a azylová politika vlády kancléřky Angely Merkelové.

Co bude policie dělat dál?

Policie ustavila po útocích zvláštní vyšetřovací komisi. Zkoumá mimo jiné to, zda se muži neorganizovali prostřednictvím sociálních sítí.

Policisté se momentálně soustředí na vyhodnocování záznamů natočených mobily a záznamů z bezpečnostních kamer.

Kolín nad Rýnem - katedrála sv. Petra
Kolín nad Rýnem - katedrála sv. Petra | Foto: Thinkstock

Co všechno se po novoročních útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem změní?

Na masová shromáždění má v budoucnu dohlížet mnohem více policistů než dosud, do akce budou nasazeni i policisté v civilu a zintenzivní se monitorování s pomocí bezpečnostních kamer.

Město chce také vydat kodex chování pro ženy, které se do Kolína vypraví na tradiční únorový karneval. Prý aby zajistilo, že se budou cítit bezpečněji a mohly nerušeně slavit. (Nejen) ženy v Německu oznámení o vydání kodexu pobouřilo.

 

Právě se děje

Další zprávy