Říkají mi Kavkaz, jsem Čech a bojuji za proruské separatisty

Jiří Just Jiří Just
Aktualizováno 27. 7. 2015 9:38
Aktuálně.cz našlo na východě Ukrajiny Pavla Botku. Prvního bojovníka, který otevřeně promluvil s českými médii. A tvrdí: Jeho jednotce slíbila pomoc i jedna politická strana z Česka.
Pavel Botka alias Kavkaz
Pavel Botka alias Kavkaz | Foto: Aktuálně.cz

Doněck (Od našeho zpravodaje) - Na zahrádku arménské restaurace nedaleko centra východoukrajinského Doněcka doléhá troubení aut a hukot rozjíždějících se trolejbusů. Pro místní to je příjemný ruch. Včera kilometr odsud dopadlo několik ukrajinských raket.

U obytného domu zeje v zemi dvaceticentimetrový kráter. Vedle něj leží kusy zdi a střepy z oken.

Zásah dostal také nedaleký supermarket. V jeho stropu zeje obrovská díra. Zákazníci dělají, že si války, která přišla až do jejich obchodu, nevšímají.

Naproti mně na dřevěné židli sedí vytáhlý, zarostlý muž. Tady, v Doněcku, mu říkají Kavkaz. Svým vzezřením prý připomíná obyvatele kavkazského regionu, kterých není na východě Ukrajiny málo.

On ale není z Kavkazu, pochází z České republiky. "Často mě považují za Čečence," usmívá se povstalec z Česka, občanským jménem Pavel Botka.

Za 16 měsíců bojů na východě Ukrajiny válčilo na straně proruských separatistů okolo dvaceti Čechů. Někteří přišli o život, pár jich v Donbasu zůstalo, další beze stopy zmizeli. Pavel Botka je první bojovník, který je ochoten s českými médii otevřeně hovořit o své účasti v ukrajinském konfliktu.

Život dobrodruha

Na schůzku Botka přišel v civilním oblečení. Prý aby nevzbuzoval zbytečný rozruch.

V řadách ozbrojených sil separatistů bojuje bezmála čtyři měsíce. Nedávno přešel do zvláštní jednotky zahraničních bojovníků, které velí francouzský veterán Erwan Castel.

Botka, bývalý úspěšný zápasník ve smíšených bojových uměních, tvrdí, že o vzrušující zážitky neměl před příjezdem na východ Ukrajiny nouzi. "Posledních pět let jsem dělal bodyguarda v zahraničí. Doprovázel jsem třeba majitele firmy, který těžil diamanty v Africe. Pracoval jsem také v Turecku, trochu v Brazílii a Evropě," vypočítává.

Jak přiznává, někdy se nevyhnul ani střelbě nebo automobilovým honičkám.

Na Ukrajinu se rozhodl vydat poté, co se dozvěděl o tragických událostech v ukrajinské Oděse. Při střetech mezi Ukrajinci sympatizujícími s Kyjevem a proruskými aktivisty 2. května 2014 zemřelo 48 lidí. Většina z nich přišla o život při požáru budovy odborů.

"Šokovalo mě, jak může uniformovaný policista střílet po bezbranných lidech, kteří utíkají před ohněm. Současná ukrajinská vládní moc je fakticky likvidovala. To mi přišlo dost nefér a nespravedlivé. Proto jsem s tím chtěl něco udělat," říká český bojovník.

Zleva: Pavel Botka, ministr zahraničí Doněcké lidové republiky Alexandr Kofman (druhý zprava) a Erwan Castel.
Zleva: Pavel Botka, ministr zahraničí Doněcké lidové republiky Alexandr Kofman (druhý zprava) a Erwan Castel. | Foto: Jiří Just

Do Doněcka přes Rusko

Na území kontrolovaném proruskými separatisty se Botka ocitl až po několikaměsíčních peripetiích. Kolonu povstalců, ve které jel do takzvané Doněcké lidové republiky, odhalila a rozstřílela ukrajinská armáda. Do Doněcka se nakonec dostal přes ruskou hranici.

Botka sám se za proruského separatistu nepovažuje. "Jsem tu jako dobrovolník. Poslední dobou si připadám jako domobranec," upozorňuje.

Místní obyvatelé na něj prý reagují převážně pozitivně. "Často jsou dojatí, že někdo z Evropy, z Čech, přijede a zajímá se o jejich problém," vysvětluje.

Když zaujali bojové pozice, babičky jim nosily jídlo z humanitární pomoci, kterou dostávaly. "Nejdřív si o nás ale myslely, že jsme ukrajinští špioni. A zavolaly na nás vojenskou hlídku," směje se Botka.

Krvavá Marjinka

Za čtyři měsíce, které strávil v ozbrojených silách neuznané republiky, se zúčastnil bojů proti ukrajinské armádě. Naznačuje, že byl i u zatím největšího měření sil mezi separatisty a ukrajinskou armádou letošního léta - u bojů o obec Marjinku, těsně přimykající k Doněcku.

Začátkem června se síly proruských ozbrojenců pokusily vytlačit z městečka ukrajinské vojáky. Krvavé boje si na straně separatistů vyžádaly několik stovek obětí.

Vládní vojska přišla oficiálně o čtyři muže. Podle neoficiálních informací byly jejich ztráty mnohonásobně vyšší.

"Zmatek. Zmatek a strach. Lítají rakety, padají granáty," popisuje český rebel boj proti ukrajinské armádě.

Botka přitom tvrdí, že na ukrajinské straně proti nim bojoval také nejméně jeden Čech. "Během bojů o Marjinku byla slyšet v nepřátelské vysílačce jasně česká řeč. Šlo o návodčího těžkého dělostřelectva, které stálo asi 20 kilometrů od fronty," tvrdí.

Podpora české politické strany

Čeští bojovníci se netěší jen přízni místních obyvatel. Podporu prý našli i na české politické scéně.

Pavel Botka tvrdí, že jim pomoc plánuje poskytnout hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které se netají vstřícnými postoji k Rusku.

"Jsem rád, že se česká politika o to zajímá. Konkrétně strana SPD Tomia Okamury, konkrétně paní Nela Lisková. Máme přislíbenou humanitární pomoc. Léky pro naši jednotku. Jsme za to strašně rádi," uvádí český bojovník na Ukrajině.

Nela Lisková, lídryně regionální organizace SPD v Moravskoslezském kraji, pravdivost Botkových slov potvrdila. Uvedla, že skutečně plánuje poskytnout pomoc bojové jednotce, ve které slouží občané České republiky.

Zpátky do Česka? Teď ne

Proruští ozbrojenci z České republiky se jinak snaží o účasti v ukrajinském konfliktu spíš mlčet. Po případném návratu zpět do Česka by jim hrozilo trestní stíhání.

Botka přesto své rodině sdělil, co na Ukrajině dělá.

"Nejsou rádi. Kdo by byl rád, kdyby jejich příbuzný nebo kamarád byl někde, kde může přijít o život," přiznává. "Já se jim to snažím vysvětlit. Snažím se jim říct, že dnes to je tady na Donbasu, zítra může být podobná situace u nás v Česku."

O jeho působení na Donbasu ví také česká policie. Pavel Botka tvrdí, že policisté nutí jeho matku, aby se vrátil zpět do Česka.

Botka se ale domů nechystá. Zatím plánuje zůstat v Doněcku a bojovat. "Situace v České republice, především ta politická, neumožňuje, abych mohl přijet," vysvětluje.

Velký rozhovor s Pavlem Botkou najdete na Aktuálně.cz v příštích dnech.

 

Právě se děje

Další zprávy