EU spouští operaci proti pašerákům, zatím jde jen o sběr dat

Silvie Housková
Aktualizováno 22. 6. 2015 13:32
V první fázi chce Unie posbírat co nejvíce informací o pašeráckých sítích či o lodích používaných k přepravě migrantů do Evropy. Pak má dojít i na ničení pašeráckých lodí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lucemburk (od naší zpravodajky) - Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie zahájili operaci proti pašerákům lidí ve Středozemním moři.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Frederica Mogheriniová uvedla, že jde o první znamení, že Unie bere imigrační krizi vážně. "Operace odstartuje dnes. Cílem nejsou migranti, ale pašeráci, kteří na nich vydělávají," řekla Mogheriniová.

Ministři zatím ale schválili pouze spuštění první fáze operace, která je založena na sběru informací.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek to nepovažuje dostatečné opatření. "Já se domnívám, že ta akce, která by zavčas likvidovala ty pašerácké a pirátské lodě, by mohla opravdu výrazně zkomplikovat život organizovanému zločinu a těm, kteří jsou napojeni na tento byznys," řekl.

K potápění lodí je potřeba souhlas OSN

Samotné zadržování lodí pašeráků nebo potápění opuštěných plavidel lodě na libyjském pobřeží potřebují schválení Rady bezpečnosti OSN.

K námořní operaci se evropské země uchýlily poté, co začala být uprchlická krize v Evropě neudržitelná. Pašeráci navíc pouštějí uprchlíky na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře na starých plavidlech, a vystavují je tak obrovskému riziku. Jen od ledna se už při cestě do Evropy utopily tisíce lidí.

Ministři zahraničí teď odsouhlasili vyslání lodí a letadel, které budou sbírat informace o pohybu pašeráků a lodí s imigranty. Podle diplomatů už ale EU tyto informace má. Celkem detailně je totiž zmapovala evropská agentura pro ochranu hranic Frontex.

"Obávám se, že to dostatečné opatření není, ale těším se na debatu s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, na které se budeme bavit o možném schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jež by umožnila tu druhou, zásadnější fázi operace," uvedl Zaorálek.

Získat mandát Rady bezpečnosti ale nebude vůbec jednoduché. Schválení podle diplomatických zdrojů komplikuje zejména Rusko, které má v RB OSN právo veta a svou podporu podmiňuje mimo jiné tím, že s operací bude souhlasit Libye. Ta má ale v současné chvíli dvě vlády, jež se nedokážou dohodnout, která je ta pravá, a pokusy speciálního vyslance OSN Bernardina Leona k jejich sjednocení a vytvoření vlády národní jednoty jsou zatím marné.

"Není to to řešení (migrační krize), ale je to součást řešení, které ztíží život pašerákům," uvedl ke schválené fázi operace unijní diplomat.

 

Právě se děje

Další zprávy