Do června 2015 může mít Afrika vakcíny na ebolu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2014 21:30
Světová zdravotnická organizace uvedla, že by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lékaři bez hranic

Ženeva/Bamako - Do poloviny příštího roku by se do Afriky mohly dostat stovky tisíc vakcín proti ebole, uvedla v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO).

Její představitelé zároveň uvedli, že posílají své zástupce do západoafrického státu Mali, který v pátek potvrdil první případ eboly v zemi. Pacientem je dvouletá holčička, která nedávno přijela ze sousední Guineje. V USA se mezitím z eboly uzdravily obě nakažené zdravotní sestry.

Mali se stalo již šestou západoafrickou zemí, kam se dosud nejhorší epidemie této zákeřné choroby rozšířila. Dvěma z nich, Nigérii a Senegalu, se ale podle WHO mezitím podařilo s nákazou vyrovnat.

O prvním případu eboly v Mali informoval tamní ministr zdravotnictví Ousmane Koné. Holčičku přijali v nemocnici ve městě Kayes na západě země už v pondělí. Výsledky testů však ebolu potvrdily až ve čtvrtek. Nakažené dítě je již v karanténě. Do izolace se dostalo také šest zdravotních sester, které se o dítě staraly, a 26 dalších kontaktních osob. Podle informací ministerstva zdravotnictví se ale mohlo do styku s dívkou dostat až 300 lidí.

Tým Světové zdravotnické organizace, která patří pod OSN, zatím tvoří tři lidé. Další čtyři experti by podle mluvčí WHO měli do Mali dorazit v následujících dnech.

WHO v pátek rovněž potvrdila, že se v současné době experimentálně ověřují dvě očkovací látky proti ebole v Evropě, Africe a v USA. Výsledky těchto zkoušek by měly být známy do prosince. Dalších pět experimentálních vakcín je ve stádiu vývoje a klinické testy by měly začít příští rok. "Do konce první poloviny roku 2015 bychom měli mít k dispozici několik stovek tisíc dávek. Může to být 200 000, může to být méně, ale i více," uvedla zástupkyně ředitelky WHO Marie Paule Kienyová.

Jednu z vakcín vyvinul americký Národní ústav zdraví ve spolupráci se společností GlaxoSmithKline, druhou pak americká společnost NewLink Genetics a na vývoji třetí pracuje společnost Johnson & Johnson s tím, že testování na lidech by mělo začít v lednu.

První vakcíny by pak mohly být nabídnuty zdravotníkům v západní Africe, která je ebolou nejpostiženější, již letos v prosinci.

Podle WHO zabila vysoce nakažlivá ebola přes 4870 lidí. Ve třech západoafrických zemích - Libérii, Sieře Leone a Guineji - se jí nakazilo přes 9930 osob. Nejtěžší situace podle organizace panuje v Sieře Leone, kde se ebola vyskytuje na téměř celém území.

 

Právě se děje

Další zprávy