Ebola mutuje. Vědci se bojí lavinového šíření

Kateřina Vítková ČTK Kateřina Vítková, ČTK
29. 1. 2015 20:05
Francouzští vědci z Pasteurova ústavu v Paříži začali analyzovat stovky vzorků krve od pacientů z Guineje. Chtějí zjistit, proč na ebolu někteří pacienti umírají, zatímco jiní nákazu přežijí.
James Flomo teď žije se svými dětmi v izolaci, jeho manželka zemřela na ebolu v hlavním městě Libérie. Ilustrační foto.
James Flomo teď žije se svými dětmi v izolaci, jeho manželka zemřela na ebolu v hlavním městě Libérie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž/Konakry - Virus eboly mutuje a vědci se obávají, zda se tím nezvýšila také jeho schopnost infikovat lidi.

Francouzští vědci z Pasteurova ústavu v Paříži proto začali analyzovat stovky vzorků krve od pacientů z Guineje. Právě jejich laboratoře loni jako první oznámily propuknutí epidemie.

Svým výzkumem chtějí zároveň pomoci zjistit, proč na ebolu někteří pacienti umírají, zatímco jiní nákazu přežijí. Taková informace by mohla pomoct při výrobě očkovacích látek.

"Víme, že se virus docela dost mění," uvedl genetik Anavj Sakuntabhai. "Je to důležité pro diagnostikování i léčbu. Potřebujeme vědět, jak se virus mění, abychom udrželi krok s naším nepřítelem."

Ebola už zabila téměř 8800 lidí, nakazila jich přes 22 000. Úmrtnost současné vlny eboly se pohybuje okolo 40 procent. Podle WHO nicméně epidemie v západní Africe slábne.

Někteří pacienti nevykazují žádné symptomy

Vědci zatím prozkoumali asi dvě desítky vzorků. Dalších 600 budou laboratoře analyzovat v průběhu následujících měsíců. Pracují i na vývoji dvou vakcín.

Podle Sakuntabhaiho už se objevilo dokonce i několik případů, kdy pacienti nevykazovali žádné symptomy. "Tito lidé jsou možná těmi, kteří mohou snáze přenášet virus, ale to zatím ještě nevíme. Virus se může změnit na méně smrtelný, ale více nakažlivý. A to je něco, čeho se bojíme," cituje ho server BBC.

Podle virologa Jonathana Balla se ale mohl počet případů, které nedoprovází klasické symptomy, zvýšit jednoduše díky tomu, že počet infikovaných lidí se rozrostl.

"Víme, že se asymptomatické případy objevují. Ale jestli jich je v současném propuknutí více, je těžké zjistit," uvedl Ball.

Nejčernější scénář: ebola se naučí šířit vzduchem

Vědci se také obávají jiného pochmurného scénáře spojeného s mutací viru. Jak se ebola šíří mezi stále více lidí, mohla by se díky mutaci změnit v šiřitelnou vzduchem. Žádné důkazy tomu ale zatím naštěstí nenasvědčují.

V současnosti se ebola zřejmě stále šíří skrze tělní tekutiny. "Pro tuto chvíli je způsob přenosu stále stejný. Musíte se vyhnout kontaktu s nakaženou osobou," řekl virolog Noel Tordo. Podle něj ale z hlediska vědy nelze vyloučit, že k tomu může dojít.

Proti pesimistickému vývoji stojí i případy dalších známých virů. "Žádný krví přenášený virus, například HIV nebo hepatitida B, nikdy neukázal žádné náznaky, že by se změnil v přenášený vzduchem. Mutace by musela být velká," uvedl odborník přes infekční choroby David Heyman.

Ebola slábne, věří WHO

Podle WHO ebola prokazatelně zmutovala už v průběhu prvních 24 dní od vypuknutí, jak ukázala studie ze Siery Leone.

Pro viry je obvyklé, že se mění. Pomáhá jim to se adaptovat na prostředí, a proto se mohou stát i nakažlivějšími. Vysoká míra mutace je příznačná například pro chřipku i pro HIV. Řada mutací ale nemusí mít nakonec vliv na to, jak se virus šíří nebo jaké léky na něj zabírají.

WHO nicméně ve čtvrtek uvedla, že počet onemocnění ebolou v západní Africe se snížil a snahou je teď nejen šíření choroby zbrzdit, ale epidemii zcela zastavit.

Guinea, Sierra Leone a Libérie, které jsou epidemií eboly zasaženy nejvíce, minulý týden zaznamenaly poprvé od loňského června méně než 100 nových případů této smrtelné virové choroby, napsala ČTK.

WHO nicméně připustila, že u řady nových případů není jasné, jak se lidé nakazili. Například v Guineji se jen u 30 procent z nich ví, že ochořeli kontaktem s pacienty.

"Počet případů se snižuje týden od týdne a na mnoha místech se blíží k nule, nemoc ale trvá v třetině oblastí nejpostiženějších zemí. Setkáváme se ještě občas s náhlými novými ohnisky a s překvapivými nezmapovanými případy osob, které nebyly v kontaktu s nemocnými," řekl David Nabarro, který je koordinátorem OSN pro boj s touto smrtelnou chorobou. Nabarro to řekl v Addis Abebě, kde v pátek začne summit afrických zemí, který projedná i ebolu, doplnila agentura.

 

Právě se děje

Další zprávy