Druhá studená válka a rána do zad. USA se zlobí na Rusy

Martin Novák Martin Novák
2. 8. 2013 14:55
Azyl pro Snowdena zhorší vztahy velmocí, Obama zvažuje zrušení schůzky s Putinem.
Foto: Reuters

Moskva/Washington - Britský politolog Edward Lukas před časem vzbudil velkou pozornost svojí knihou o budoucnosti vztahů mezi Ruskem a Západem, kterou nazval Nová studená válka.

Poté, co ve čtvrtek bývalý technik CIA Edward Snowden opustil tranzitní prostor moskevského letiště a vydal se do Ruska s ročním povolením k pobytu, tento název patrně vystihuje pocity na americké straně.

Ironií je, že Snowden, který vyzradil tajné informace o sledování internetu a telefonických hovorů, získal azyl a ochranu v zemi, jejíž bezpečnostní struktury mají ve sledování vlastního obyvatelstva praxi a zkušenosti jako málokde jinde.

Prezident Barack Obama je podle zdrojů z Bílého domu velmi rozzloben a zvažuje, že zruší na září naplánovanou schůzku s ruským protějškem Vladimirem Putinem v Soči nebo dokonce účast na summitu G-20 v Petrohradu.

Radikálnější kongresmani žádají rovnou americký bojkot zimní olympiády v Soči, což přímo duchy studené války vyvolává. V roce 1980 USA jako trest pro Sovětský svaz za invazi do Afghánistánu bojkotovaly olympiádu v Moskvě.

Tak daleko ale zřejmě Obama nezajde, navíc Rusko přece jenom nikam žádnou vojenskou invazi nepodniklo.

Putin přitom do rány ještě přisypává sůl. Udělení azylu Snowdenovi doprovází slovy, že by to nemělo negativně ovlivnit spolupráci obou zemí a že technik "musí skončit s poškozováním našich amerických přátel, jakkoliv tato slova znějí divně z mých úst".

"Rusko nás bodlo do zad. Každý další den, který tam Snowden stráví, je otočením tohoto nože," uvedl senátor Charles Schumer z Obamovy Demokratické strany.

Obama po nástupu do Bílého domu představil program "resetu" vztahů s Ruskem. Chtěl je zlepšit, vnést do nich více důvěry a spolupráce.

Ale selhává to na všech frontách. Snowdena vzala Moskva pod svoji ochranu, nadále vystupuje proti americké protiraketové obraně v Evropě, tvrdě brání režim Bašára Asada v Sýrii, vypuzuje ze země americké a jiné zahraniční nevládní organizace, zakázalo adopce ruských sirotků do USA, omezuje spolupráci obou států v boji proti terorismu.

Téměř ve všem se objevují mezi oběma stranami spory. Dohoda o dalším snížení počtu jaderných zbraní, navržená Obamou, se vzdaluje.

"Klima, které vládne nyní ve Washingtonu směrem k Rusku, je otrávené. Už dříve tam bylo plno hněvu vůči Rusku a kauza Snowden to ještě akcelerovala," řekl agentuře Reuters bývalý poradce prezidenta Billa Clintona pro Rusko Andrew Weiss.

Pro Česko je podstatné, že na takovém velmi potemnělém pozadí současných rusko-amerických vztahů se má rozhodovat o dostavbě Temelína a volit mezi jednou nebo druhou stranou.

I nepolitické věci, jako je Temelín, se ve vypjatější atmosféře mezi velmocemi přece jen stávají politikou.

 

Právě se děje

Další zprávy