Dramatický útěk Saúdské Arabky v přímém přenosu. Twitter ji ochránil před deportací

Martin Novák Martin Novák
9. 1. 2019 14:54
Osmnáctiletá Saúdská Arabka utekla od své rodiny do Thajska a zapojila Twitter do své obrany proti deportaci. Téměř v přímém přenosu zveřejnila videa apelující na svět, aby jí pomohl a aby ji thajské úřady neposlaly domů, kde by podle svých slov našla smrt.
Mladá saúdskoarabská žena se zabarikádovala v hotelovém pokoji. Utekla před rodinou | Video: Reuters

Thajci původně Raháf Mohamed Kunúnové nedovolili opustit letiště v Bangkoku a chtěli, aby se zpátečním letem vrátila do Kuvajtu. Dívka začala dávat na sociální síť vzkazy o tom, jak se zabarikádovala v letištním hotelu, a žádala o ochranu Organizaci spojených národů (OSN).

Příspěvky na Twitteru viděly a sdílely tisíce lidí, informovala o nich média. Její účet sleduje přes 93 tisíc lidí. Thajské úřady pod tlakem změnily názor a povolily Raháf zůstat v zemi pod ochranou vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). OSN ji udělil status uprchlice.

Dívka tvrdí, že její rodina jí znemožňuje svobodný život a vzdělání. Proto se rozhodla uprchnout a požádat o azyl v Austrálii, kam ale zatím z Bangkoku neodletěla. Naopak do thajské metropole za ní přijeli její otec a bratr, chtějí s ní mluvit. OSN to umožní, pokud s tím bude dívka souhlasit.

"Nechce se vrátit domů a my ji nebudeme nutit. Thajsko je země úsměvů. Nikoho nepošleme zemřít," prohlásil v úterý šéf thajské imigrační policie Suračát Hakparn. Země úsměvů je slogan, kterým se Thajsko prezentuje zahraničním turistům.

Drama začalo v sobotu. Osmnáctiletá Saúdská Arabka přistála v Bangkoku na palubě letadla společnosti Kuwait Airways. Chtěla letět dál do Austrálie, podle thajských imigračních úředníků ale neměla platné australské vízum. Proto jí sdělili, že se musí vrátit zpět do Kuvajtu nejbližším letem a do té doby neopustí tranzitní zónu letiště.

Když se měla dostavit k odletu, zabarikádovala se v hotelovém pokoji. "Chci OSN! Chci OSN!" psala v jednom z dramatických tweetů. "Zabijí mě. Můj otec mi vyhrožuje zabitím i kvůli velmi malicherným věcem," uvedla v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Mám ráda život a jsem velmi ambiciózní. Ale rodina mi nedovoluje žít," uvedla k důvodům svého dramatického útěku.

Jak to bylo s australským vízem?

V rámci saúdskoarabských zákonů nemohla sama svoji zemi opustit, protože ženy k tomu potřebují souhlas mužů.

Využila tedy toho, že rodina odjela do Kuvajtu. Ten volný pohyb žen neomezuje, takže se jí povedlo od příbuzných utéct, koupit si letenku a odletět. V Bangkoku saúdskoarabské velvyslanectví vydalo prohlášení vyzývající thajské úřady k její repatriaci. Rodina se podle diplomatů obává o její bezpečnost.

"Jsme velmi vděčni za to, že thajské úřady dívku neposlaly domů proti její vůli a poskytly jí ochranu," řekl zástupce UNHCR v Thajsku Giuseppe de Vincentiis.

Zatím není jasné, jak to bylo s australským vízem Raháf. Ona tvrdí, že ho má a platí. Podle Thajců Austrálie vízum vydala, ale pak zrušila. Sama australská vláda spekulace nekomentovala. Ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že z humanitárních důvodů je země ochotna ji přijmout. Ministryně Marise Payneová jede ve čtvrtek do Bangkoku.

S dívkou je ve spojení zástupce ředitele humanitární organizace Human Rights Watch pro Asii Phil Robertson.

"Její otec je nyní v Thajsku a to nás znepokojuje. Nevíme, jak se zachová. Zda se pokusí ji vyhledat a něco jí udělat. Nevíme, zda něco chystá ve spolupráci se saúdskoarabskou ambasádou," řekl agentuře Reuters Robertson.

Podobné případy z minulosti

Před rokem uprchla podobným způsobem na Filipíny Saúdská Arabka Dina Alí Laslúmová. Také chtěla azyl v Austrálii, nicméně filipínská imigrační policie ji donutila nastoupit na zpáteční let do Saúdské Arábie. O jejím osudu po návratu není nic známo.

Nejde o první případy, kdy ženy ze Saúdské Arábie žádají v zahraničí o azyl, protože jim přísné islámské zákony království neumožňují žít život tak, jak si představují.

V 90. letech se odehrávala diskuse v Kanadě poté, co skupina Saúdských Arabek chtěla azyl s odůvodněním, že jsou diskriminovány jako ženy. Odpůrci argumentovali tím, že se může vytvořit precedent a jakákoliv žena ze Saúdské Arábie či podobné země může přijet s tvrzením, že je diskriminovaná.

Loni saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán zrušil některé restrikce týkající se žen. Například jim povolil řídit auta. Zákon znemožňující ženě zřídit si bankovní účet, studovat nebo odjet do zahraničí bez souhlasu mužského příbuzného však stále platí.

Loni policie zatkla desítky aktivistek bojujících za ženská práva. Některé vypověděly, že byly ve vazbě mučeny.

Video: Připomeňte si případ saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy