Zabrání Ukrajiny plánovalo Rusko už před Majdanem, říká plán

Ondřej Soukup, HN
25. 2. 2015 12:40
Podle informací ruského opozičního listu vznikl dokument v okruhu "pravoslavného miliardáře" Konstantina Malofejeva. Zahrnuje i Krym.
Nepokoje na východě Ukrajiny začaly loni v dubnu. Od té doby si podle odhadů vyžádaly bezmála 6000 mrtvých.
Nepokoje na východě Ukrajiny začaly loni v dubnu. Od té doby si podle odhadů vyžádaly bezmála 6000 mrtvých. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský opoziční list Novaja gazeta publikoval údajný tajný plán připojení východních oblastí Ukrajiny k Rusku.

To by zřejmě nebylo takovým překvapením. Zajímavé je datum. Podle novinářů dokument vznikl mezi 4. a 12. únorem loňského roku. Tedy v době, kdy prezidentem Ukrajiny stále ještě byl Viktor Janukovyč.

Podle informací listu Novaja gazeta dokument vznikl v okruhu "pravoslavného miliardáře" Konstantina Malofejeva. On sám to ovšem popírá a dokonce hrozí listu žalobou.

Rozhodně se nesplnilo vše, co dokument předpokládá, co se ale argumentů pro připojení Krymu a angažování se týče, zde se nezměnilo prakticky nic.

Janukovyč politicky zkrachoval

V prvním bodě neznámí autoři konstatují politický krach Viktora Janukovyče a jeho okolí, které ztratilo kontrolu nad politickými procesy.

Opozice je podle dokumentu placená oligarchy a aktivisté Majdanu jsou především fotbaloví chuligáni a kriminálníci, kteří jsou kontrolováni polskými a britskými tajnými službami.

Proto Kreml nemá a nebude mít partnera na centrální úrovni, se kterým by mohl vyjednávat. Dosti překvapivě dokument tvrdí, že Evropská unie a USA připouštějí rozpad Ukrajiny a hodlají ji postupně pohltit.

Z toho v druhém bodě vyplývá, že další podpora Janukovyče ztratila smysl stejně jako snaha ovlivňovat situaci v Kyjevě.

"Rusko je prostě povinno zasáhnout do geopolitické intriky Evropského společenství, směřující proti územní celistvosti Ukrajiny," píše se v dokumentu s tím, že v opačném případě Rusko může ztratit nejen ukrajinský trh s plynem, ale také jakýkoliv vliv nad tranzitními plynovody, což by mohlo ohrozit postavení Gazpromu ve střední a jižní Evropě.

Doněcká oblast mimo plány

Ve třetím bodě autoři konstatují, že v ukrajinské ústavě chybí mechanismy, jak spustit integraci východních regionů a Krymu do "státněprávního pole Ruské federace", navrhují ale využít mechanismus euroregionů, spojující regiony na hranicích, protože proti tomu by EU údajně nemohla nic namítat.

Rusko by potom s těmito regiony uzavřelo smlouvy o přeshraniční spolupráci a následně přímé státní smlouvy "s těmi regiony, kde jsou zjevné proruské volební sympatie", což jsou podle autorů prakticky všechny regiony východu a jihu Ukrajiny, s překvapivou výjimkou Doněcké oblasti. Tam totiž jsou údajně příliš silné pozice nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, který má mnoho společných zájmů s kyjevskými oligarchy.

"V těchto podmínkách považujeme za správné hrát na odstředivých tendencích různých regionů země s cílem, v té či jiné formě, iniciovat připojení východních oblastí k Rusku. Dominantními regiony se mají stát Krym a charkovská oblast, kde už nyní existují dosti silné skupiny podporující maximální integraci s RF," navrhuje dokument.

Krym se geopoliticky vyplatí

V dalším bodě autoři přiznávají, že podpora Krymu a východních regionů bude mít výrazné dopady na ruský státní rozpočet, geopolitické výhody ale rozhodně převáží.

"Naše země získá přístup k novým demografickým zdrojům, může počítat se vznikem nového migračního proudu ze západu na východ, což bude vyvažovat migraci ze střední Asie," tvrdí autoři s tím, že zbrojní továrny na východní Ukrajině pomohou ruské armádě urychlit přezbrojení. Bude to mít ale i geopolitické dopady.

"Konstruktivní, zjemňující účast Ruska v procesu vysoce pravděpodobné dezintegrace ukrajinského státu nejenže dodá nový impuls integračním projektům Kremlu, ale umožní uchovat si kontrolu nad tranzitními plynovody. A současně podstatným způsobem změnit geopolitické rozložení sil ve střední a východní Evropě a vrátit zde Rusku jednu z hlavních rolí."

V dalších bodech už autoři navrhují hesla, pod jakými by celý proces připojení měl probíhat, a je vidět, že v oblasti politických technologií nejsou žádnými nováčky.

Zdůrazňují, že politici z východních oblastí mají nejprve prohlašovat, že decentralizací jim jde o upevnění ukrajinské státnosti, kterou ohrožuje "agresivní nacionalistická menšina".

Celý proces má mít tři fáze: "1) požadavek federalizace coby garance nevměšování se prozápadních a nacionalistických sil do vnitřních záležitostí těchto regionů, 2) vstup východních regionů na regionální úrovni do Celní unie, 3) přímá suverenizace s následným připojením k Rusku coby k jedinému garantovi stabilního ekonomického rozvoje a sociální stability".

Nakolik se plány neznámých autorů naplnily, může posoudit každý.

 

Právě se děje

Další zprávy