Rusa jsme zajali, ale zemřel. Svědectví Gruzínce o Ukrajině

Jiří Just Jiří Just
3. 6. 2015 11:57
Bojujeme na východě Ukrajiny a nemůžeme se vrátit domů, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz velitel Gruzínské legie Mamuka Mamulašvili. Doma jemu i jeho jednotce hrozí zatčení.
Proruští separatisté na doněckém letišti.
Proruští separatisté na doněckém letišti. | Foto: Reuters

Doněck (od našeho zpravodaje) - Velitel Gruzínské legie na Ukrajině Mamuka Mamulašvili trvá na tom, že v Donbasu bojují ruští vojáci. Jeho jednotka prý našla mnoho důkazů.

"Jednou jsme zajali ruského vojáka. Střepina ho ale těžce zranila a krátce nato zemřel," říká v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Mezi Gruzínci na Ukrajině je výjimkou: o svém zapojení do konfliktu v cizí zemi nikdo veřejně mluvit nechce. Doma v Gruzii je totiž za to čeká vězení.

První číst rozhovoru s gruzínským velitelem ČTĚTE ZDE.

A.cz: Tvrdíte, že na východě Ukrajiny bojuje ruská armáda. V Luhanské oblasti byli nedávno zajati dva příslušníci ruské zvláštní jednoty GRU. Setkala se i vaše jednotka v boji s ruskou armádou?

Ano, několikrát jsme s ruskými vojáky bojovali. Nejde o nějakou domobranu nebo bojovníky za ruský svět, pokud nebudeme počítat místní alkoholiky a narkomany. Jde o ruské ozbrojené síly.

Často nalézáme důkazy o přítomnosti ruské armády. Nejednou jsme viděli a fotografovali tanky a obrněnou techniku s ruskými vlajkami.

A.cz: A ruské vojáky jste do zajetí nevzali?

Pouze jednou jsme zajali ruského vojáka. Střepina ho ale těžce zranila a krátce nato zemřel.

A.cz: Věříte, že na východě Ukrajiny může být nastolen mír?

Určitě. Mír na Donbasu bude. Za mír je ale nutné bojovat a ukázat Rusku sílu. Protože Rusko nikdy nerozumělo diplomacii a vyjednávání.

Rusko chápe pouze sílu a my mu tu sílu ukážeme.

A.cz: Je to váš první ozbrojený konflikt? Nebo jste před Ukrajinou už někde bojoval?

Bojovat jsem začal ještě jako nezletilý. Společně s otcem jsem byl v 90. letech v Abcházii.

Ve čtrnácti letech mě zajali Rusové. Už tehdy nešlo o žádnou občanskou válku mezi Gruzií a Abcházií, ale nevyhlášenou válku mezi Ruskem a Gruzií.

V srpnu 2008, když se Rusko s Gruzií střetlo, jsem se přihlásil do naší armády. Protože však válka trvala jen pět dní, na frontu jsem se nedostal.

Ještě předtím jsem bojoval v rusko-čečenském konfliktu. Docela dlouho jsem pomáhal svobodným Čečencům, kteří bojovali za nezávislost na Rusku.

A.cz: Čečenci jsou i tady, v Donbasu...

Ano. Přátelství mezi Gruzií a Čečenskem pokračuje i zde, na Ukrajině. Ruská intervence nás sjednotila a my zde bojujeme proti společnému nepříteli. Na Ukrajině začíná boj za svobodný Kavkaz.

A.cz: Je možné srovnat anexi Krymu se situací v Abcházii?

Ano, to jsou absolutně stejné případy. V obou případech Rusko jednalo podle identického scénáře. Ruská taktika se nemění.

K čemu teď dochází u nás, je takzvaná plíživá okupace Gruzie. Každý den se o několik metrů posouvá hranice mezi Gruzií a Abcházií.

Každý den posouvají ostnatý drát hlouběji do gruzínského území. To znamená, že každý den se může znovu rozhořet konflikt mezi Gruzií a Abcházií.

A.cz: Mluvil jste o těsných vztazích mezi Gruzií a Ukrajinou. Podporuje vaši jednotku gruzínská vláda?

Gruzínská vláda nás nepodporuje. A nejen to. Ona nepodporuje Ukrajinu a je prorusky naladěná.

My jednáme na základě mandátu našeho obyvatelstva. Jsem přesvědčen, že 99 procent Gruzínců podporuje to, co na Ukrajině děláme.

A.cz: Co bude, až na Ukrajině zavládne mír? Můžete se po skončení bojů vrátit zpět do Gruzie?

To je prakticky vyloučeno. Po smrti našeho spolubojovníka přijal gruzínský parlament zákon, který trestá účast gruzínských občanů v zahraničních konfliktech. Naše vláda se snaží vytvořit překážky, které Gruzíncům zabrání na Ukrajině bojovat.

Právě proto se mnoho našich lidí straní publicity. Chtějí se vrátit domů bez obavy, že je tam za podporu svobodné Ukrajiny čeká vězení.

Separatisté znovu útočí na ukrajinskou vládní armádu u města Šyrokyne. | Video: RFE
 

Právě se děje

Další zprávy