Panama Papers. Únik dokumentů dokazuje, že politici skrývají v daňových rájích miliardy

Zahraničí Martin Ehl ČTK Zahraničí, Martin Ehl, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2016 7:17
Společnosti spojené s bezprostředním okolím ruského prezidenta Vladimira Putina mají na svých zahraničních účtech asi dvě miliardy dolarů. Informaci přinesl v neděli večer web britského deníku The Guardian a opírá ji o řadu dokumentů, které se mu podařilo získat. Putin však není zdaleka jediný politik figurující v "Panamských papírech". Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešly jeho zdanění úřady svých vlastních států.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Londýn - Bezprecedentní únik dokumentů ukazuje, že lidé z bezprostřední blízkosti Vladimira Putina mají na zahraničních účtech ukryty asi dvě miliardy dolarů, informoval v neděli večer web britského listu The Guardian.

I když se prezidentovo jméno neobjevuje v žádném z dokumentů, které se novinářům podařilo získat, materiály údajně dokládají, že jeho přátelé vydělali miliony z obchodů, které nemohly být zajištěny bez Putinovy záštity.

Dokumenty podle Guardianu naznačují, že Putinova rodina z těchto peněz těžila.

Materiály, ze kterých Guardian čerpá, jsou součástí úniku milionů dokumentů z databáze Mossack Fonseca, čtvrté největší offshore advokátní kanceláře na světě. Podle listu ukazují, jak bohatí a mocní jsou schopni využívat tajných offshore daňových režimů.

Offshore trasa, píše Guardian, začíná v Panamě, pokračuje přes Rusko, Švýcarsko a Kypr.

V Putinově případě dokumenty ukazují hlavně na violoncellistu Sergeje Roldugina, který patří mezi prezidentovy nejlepší přátele. Roldugin si oficiálně vydělává stovky milionů dolarů, podle dokumentů panamské společnosti je však pouze nastrčenou figurou "chránící identitu a soukromí skutečného vlastníka profitujícího z firmy".

Panama Papers

Vladimir Putin však není zdaleka jediným politikem, který v kauze "Panama Papers" figuruje. V dokumentech je údajně i zhruba desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra. Jde v nich prý i o offshoreové společnosti s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

V offshorových firmách má svůj majetek například současný argentinský prezident, bývalý gruzínský premiér či bývalí premiéři Jordánska, Kataru a Iráku. Podle BBC Panama Papers ukazují také na pákistánského premiéra Naváze Šarífa či premiéra Islandu Gunnlaugssona. Mezi odhalenými je třeba i otec dnešního britského premiéra nebo bratranec syrského vládce Bašára Asada či osobní tajemník marockého krále.

Z dokumentů například údajně vyplývá, že Petro Porošenko schovává svůj majetek a chystá prodej svého podílu v čokoládovně Roshen, ačkoli tvrdí, že žádnou podnikatelskou aktivitu nevyvíjí.

Materiály získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok.

Legalizovat zisky z nelegální činnosti

Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout platbě daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Za firmou Mossack Fonseca stojí panamský právník a příležitostný romanopisec Ramón Fonseca a Jürgen Mossack, mimochodem syn vysokého představitele jednotek SS.

"Vytvořili jsme monstrum," řekl před časem Fonseca podle investigativního sdružení OCCRP v televizním rozhovoru, když vzpomínal na začátky firmy v osmdesátých letech, kdy svoji malou kancelář spojil s podobně malou firmou Jürgena Mossacka.

Konsorcium médií a investigativních novinářů získalo 11,5 milionu záznamů o finančních operacích 128 aktivních politiků, řady celebrit či fotbalových hvězd nebo také drogové mafie.

Několik milionů uniklých dokumentů označovaných jako "Panama Papers" pochází z interních záznamů firmy, ty nejaktuálnější nesou loňské datum. Vedení firmy dlouhodobě obvinění z jakýchkoli podobných aktivit odmítá.

283 Čechů v Panama Papers

Podle webu investigace.cz se v "Panama Papers" objevuje i řada jmen z České republiky. Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který má spolu se svojí ženou Renatou v databázi Panama Papers údajně několik firem na Britských Panenských ostrovech, nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského.

V databázi dokumentů lze podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se na projektu podílelo, dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který byl v Česku odsouzen na 10,5 roku za krácení daně, podvod a další trestné činy.

K českým klientům firmy Mossack Fonseca se podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvádí centrum.

 

Právě se děje

Další zprávy