Clintonová jde proti Obamovi. Kritizuje dohodu, kterou pomáhala vyjednat

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
8. 10. 2015 17:00
Demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová vystoupila s kritikou vůči obří dohodě o Transpacifickém partnerství (TPP), na které se tento týden po letech vyjednávání dohodly USA s 11 dalšími státy. Dohoda, kterou coby Obamova ministryně zahraničí pomáhala sama Clintonová vyjednávat, podle ní nedosáhla na laťku, která byla původně vytyčena. Clintonovou čeká příští týden první televizní volební debata a její dosavadní napojení na dohodu jí dosud ubíralo hlasy v řadách liberálnějších demokratů a zaměstnaneckých spolků. TPP se dotýká dvou třetin světového hospodářství a v případě jejího schválení by představovala největší Obamův úspěch na poli hospodářství.
Hillary Clintonová. Ilustrační foto.
Hillary Clintonová. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Hillary Clintonová, demokratická favoritka pro volby prezidenta USA, si - v rámci předvolebního klání - neváhá v posledních týdnech rýpnout ani do svého stranického kolegy a současného majitele křesla v proslulé Oválné pracovně Baracka Obamy.

Tento týden se odhodlala k dosud nejhlasitější kritice.

Po měsících váhavějších kroků se ostře postavila proti robustní dohodě o Transpacifickém partnertví (TPP), na jejímž znění se po letech vyjednávání dohodly USA a dalších 11 států.

"Oceňuji tvrdou práci prezidenta Obamy a jeho týmu v celém tomto procesu a uznávám pokrok, který učinili. Ale laťka je velmi vysoko. A podle toho, co jsem viděla, nevěřím, že jí tato dohoda dosáhla," prohlásila Clintonová.

Právě ona přitom dlouho patřila mezi zastánce TPP. Není se čemu divit, když na vyjednávání v minulosti sama výrazně podílela. Z pozice Obamovy ministryně zahraničí.

Volební debata se blíží

Za účast ve vyjednáváních o TPP ale bývalá šéfka americké diplomacie zaplatila řadou odpůrců, zejména mezi liberálněji založenými demokraty, zaměstnaneckými odbory a environmentálními spolky.

Její názorový obrat jí tak může u těchto skupin zajistit pár plusových bodů. Budou se jí hodit, jelikož první televizní debata demokratů se uskuteční už příští týden.

Dohoda za sebou podle Clintonové zanechává řadu "nezodpovězených otázek". "Nemám její znění, zatím ještě neznáme všechny detaily. Ale nevěřím, že naplní vysoká očekávání, která jsem nastavila," tvrdí nyní Clintonová.

V cíl samotný - "silnou a spravedlivou dohodu v Pacifiku" - prý ale věří i nadále.

Koneckonců už její manžel, někdejší prezident Bill Clinton, pro USA sám uzavřel první z velkých regionálních dohod tohoto typu - Severoamerickou dohodu o volném obchodu.

"Pochybnosti si nemůžeme dovolit"

Clintonová se ohradila zejména vůči údajně nedostatečným nástrojům, které mají bránit možným manipulacím s měnami, a chabé ochraně spotřebitelů před vyššími cenami léků.

V jednom ze svých posledních vyjádření uvedla, že podpoří pouze takovou dohodu, která pomůže pracujícím Američanům.

"Nevěřím, že si můžeme u nových dohod i nadále dovolit luxus pochybností. Existuje příliš vysoké riziko, že navzdory našemu nejlepšímu úsilí to skončí více škodami než užitkem," cituje Clintonovou agentura Reuters.

Sám Obama dnes tvrdí, že právě tato dohoda je pro pracující Američany výhodná, protože jim dává "férovou šanci na úspěch, jaký si zaslouží".

Ještě před pár lety stála Clintonová po jeho boku. "Tato TPP nastavuje zlatý standard v obchodních dohodách - co se týče zavedení volného, transparentního a spravedlivého obchodu - takového druhu prostředí, kde vládne právo a rovné podmínky," prohlásila podle serveru The Guardian v roce 2012 v Austrálii.

Proti TPP se staví i další kandidáti

Mezi demokratickými kandidáty není Clintonová jediná, kdo si na dohodu stěžuje. Staví se proti ní i vermontský senátor Bernie Sanders a bývalý guvernér státu Maryland Martin O’Malley.

Zatímco O’Malley si do názorového obratu demokratické favoritky rýpnul, Sanders jej přivítal. "Doufám, že s její pomocí, s úsilím prakticky každých odborů v zemi a s odporem mnoha ekologických skupin můžeme tuto dohodu, která byla z velké části napsána lidmi z Wall Streetu a korporátní Amerikou, porazit."

Právě Sanders by si ale mohl v soukromí postěžovat, že mu stranická kolegyně sebrala jeden z jeho trumfů, který může se svým zvučnějším jménem nejspíš i lépe využít. Sám se s ním pravděpodobně chystal vytasit v první televizní debatě, která demokraty čeká už příští týden. A jeho kritika by mířila právě na Clintonovou.

Její strategie je zřejmě podobná.

Kritika TPP jí pomůže se vymezit vůči jejímu dalšímu případnému soupeři - současnému viceprezidentu Joe Bidenovi. Ten svoji kandidaturu sice dosud nepotvrdil, i tak se ale v průzkumech řadí v oblibě mezi voliči na druhé až třetí místo. Proti dohodě se vymezili i někteří republikánští kandidáti, například Donald Trump a Rick Santorum.

Clintonová se s Obamou rozchází ve více bodech

Kritika TPP sice přestavuje dosud největší odklon Clintonové od politiky Baracka Obamy, mezi někdejšími soupeři demokratických primárek před volbami roku 2008 ale není jediným bodem rozkolu.

V minulých týdnech Clintonová například kritizovala dosavadní Obamovo úsilí na poli imigrace  - za chybu označila jeho vynucování zákonů o deportacích - a výhrady má i k situaci v Sýrii. Sama podle vlastních slov prezidentovi doporučovala, aby syrské rebely ozbrojil mnohem dříve. Clintonová také vybízí k přijímání většího množství syrských uprchlíků a k vytvoření bezletové zóny nad Sýrií, kterou ale prezident odmítá.

Dohoda v rámci takzvaného Transpacifického partnerství se dotýká dvou třetin světového hospodářství, vedla by k vytvoření jedné z největších zón volného obchodu na světě. V případě jejího schválení Kongresem a zákonodárci v dalších zemích by představovala největší Obamův úspěch na poli hospodářství.

Pakt o volném obchodu zahrnuje Japonsko, Malajsii, Vietnam, Singapur, Brunej, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy. Dohoda by mohla ovlivnit prakticky vše, s čím se obchoduje, od cen potravin až například po náklady na léčbu rakoviny.

 

Právě se děje

Další zprávy