Clintonová po první porážce zaútočila na Sanderse. Jeho sliby chudým jsou nesplnitelné, řekla

ČTK ČTK
12. 2. 2016 7:05
Vermontský senátor ale ve druhé vzájemné diskusi prezidentských kandidátů své plány na dostupnou zdravotní péči či bezplatné veřejné vysoké školy hájil. Někdejší ministryni zahraničí přitom opět obvinil z toho, že je pod vlivem finančních společností z Wall Street. Sanders, který svou sokyni v New Hampshire porazil o rekordních 22 procent hlasů, rovněž uvedl, že voliči nestojí o politiky spojené s establishmentem, jako je Clintonová. A chtějí politickou revoluci.
Foto: Reuters

Milwaukee (USA) - Sociálně štědré sliby senátora Bernieho Sanderse v jeho prezidentské kampani jsou nesplnitelné. Prohlásila to ve čtvrteční televizní debatě jeho konkurentka Hillary Clintonová, která po neúspěchu v primárkách v New Hampshire přistoupila k jejich druhé vzájemné diskusi útočně.

Sanders své plány na dostupnou zdravotní péči či bezplatné veřejné vysoké školy hájil a někdejší ministryni zahraničí opět obvinil z toho, že je pod vlivem finančních společností z Wall Street.

Clintonová zaútočila na důležitá témata vermontského senátora, který se označuje za demokratického socialistu a v kampani mluví o finančně dostupném zdravotním pojištění pro chudé Američany či o bezplatných veřejných univerzitách. V debatě mimo jiné prohlásil, že za 500 dolarů vybraných proti dnešku navíc na daních ušetří každá rodina na zdravotních výdajích 5000 dolarů ročně.

"Na základě jakékoli analýzy od lidí, kterým jsou tyto cíle blízké, tady ta čísla nesedí," prohlásila v debatě přenášené televizí CNN bývalá první dáma, podle níž se na splnění Sandersových slibů sotva najdou peníze.

Výrazně levicový politik, který Clintonovou zatím poráží především u mladých voličů, prohlásil, že tyto plány jsou důležité pro zajištění slušného životního standardu i těch nejchudších skupin Američanů.

Clintonová hájí zájmy bohatých

V této souvislosti Clintonovou obvinil z toho, že hájí zájmy bohatých. "Neurážejme inteligenci Američanů. Nejsou hloupí. Proč proboha Wall Street tolik přispívá na kampaň? Hádám, že jen tak pro legraci, chtějí prostě rozházet nějaké peníze," prohlásil Sanders s odkazem na štědrou podporu Clintonové z finančních kruhů.

Senátor, který svou sokyni v New Hampshire porazil o rekordních 22 procent hlasů, rovněž uvedl, že voliči nestojí o politiky spojené s establishmentem, jako je Clintonová, a chtějí politickou revoluci.

Soupeřka současného prezidenta Baracka Obamy z posledních demokratických primárek již poněkolikáté hájila jeho politiku proti Sandersovým výpadům, které si podle ní úspěšný prezident a člen téže strany nezaslouží. Bělovlasý senátor naopak vyčetl své soupeřce to, že muže v Bílém domě nekritizuje vůbec.

Jediná žena v boji o prezidentskou nominaci se snaží zastavit propad svých voličských preferencí změnou strategie kampaně. V debatě prohlásila, že neláká voliče jen na to, že se může stát první prezidentkou, což jí vyčítájí někteří kritici. Zmínila například, že se hodlá zasadit o reformu systému trestního práva, která ukončí praxi, kdy jsou nepoměrně častěji za mřížemi černoši a příslušníci dalších menšin než běloši.

Otázka etnických menšin tvořila vůbec důležitou součást čtvteční debaty, neboť podpora černošských organizací je pro demokratické politiky tradičně významná a dosud byly nakloněny spíše Clintonové. Oba kandidáti slíbili podporu imigrační reformě prosazované už Obamou. Sanders prohlásil, že v případě jeho zvolení se zásadně sníží diskriminace etnických menšin.

 

Právě se děje

Další zprávy