Čínská vesmírná stanice spadne na Zemi. Nikdo neví kdy ani kam

Zahraničí Zahraničí
21. 9. 2016 14:20
Kusy vesmírné stanice, které můžou podle některých odhadů vážit až 100 kilogramů, dopadnou v druhé polovině příštího roku na Zemi. Čínské úřady odmítají tvrzení o tom, že nad stanicí ztratily kontrolu, a tvrdí, že zbytky lodě nezpůsobí žádnou škodu. Nedovedou přitom ale přesně určit, kdy na Zemi dopadnou. Podle odborníků nelze kvůli tomu určit ani místo. Vesmírná stanice přestala komunikovat už v březnu letošního roku.
Snímek astronauta Terryho W. Virtse z kosmu.
Snímek astronauta Terryho W. Virtse z kosmu. | Foto: Terry W. Virts/NASA // instagram.com/astro_terry

Peking – Měl to být úspěch, který vymrští Čínu mezi vesmírné velmoci. Po šesti letech od vypuštění do kosmu se však první čínská vesmírná stanice vrátí zpátky na Zemi bez pompézního přivítání.

Neví se totiž, kdy a kde dopadne. Přesněji, kam dopadnou její zbylé kusy.

Čínské úřady prohlásily, že čekají návrat stanice Tchien-kung-1 ve druhé půlce roku 2017. "Podle našich výpočtů a analýzy větší část vesmírné laboratoře shoří během pádu," cituje prohlášení zástupce ředitele čínské kanceláře pro kosmonautiku britský list The Guardian.

Nejistota určení času a místa dopadu nahrává spekulacím, že Čína nad 10,4 metry dlouhou a 8,5 tuny vážící stanicí už dávno ztratila kontrolu. Modul tak pravděpodobně proletí zemskou atmosférou zcela neřízen a na Zemi dopadne neočekávaně.

"Nevědět, kdy dopadne, znamená nevědět, kam dopadne"

Kusy z vesmírné lodi přitom mohou dopadnout kamkoliv, aniž by bylo možné konkrétní místo dopadu s dostatečným předstihem určit. Podle Jonathana McDowella z Harvardovy univerzity může jeden takový díl vážit až 100 kilogramů.

"Tyhle věci nemůžete doopravdy řídit," upozornil vědec. "Ještě několik dní před tím, než vstoupí do atmosféry, nebudeme pravděpodobně dobu jejího dopadu moci určit s větší přesností než v rozmezí plus minus šesti až sedmi hodin. A nevědět, kdy dopadne, znamená nevědět, kam dopadne." Určit podle něj momentálně nejde ani kontinent.

Čínské úřady se dušují, že návrat zbytků vesmírné stanice nijak neohrozí leteckou dopravu a ani nezpůsobí škody na Zemi. "Pokud to bude nutné, Čína zveřejní předpověď pádu na mezinárodní úrovni," stojí v oficiálním prohlášení podle čínské tiskové agentury Nová Čína.

Spekulace o ztrátě kontroly Peking popírá a naopak zdůrazňuje úspěch mise, která byla ukončena letos v březnu. V té době stanice přestala komunikovat se Zemí. Podle informací státní agentury je pohyb stanice, která se v současnosti nachází ve výšce 370 kilometrů, stále sledován.

Do vesmíru už byl dokonce vyslán i nástupce mise nesoucí název Tchien-kung-2. V polovině října mají na loď dorazit dva první kosmonauti.

 

Právě se děje

Další zprávy