Čína pustí z vězení posledního demonstranta z Tchien-an-men. Za mřížemi strávil 27 let

Zahraničí Zahraničí
5. 5. 2016 9:29
Podle lidskoprávní nadace Dui Hua by měl jednapadesátiletý tovární dělník Miao Te-šun opustit vězení nejspíš v říjnu letošního roku. Za mřížemi strávil více než polovinu života, úřady mu nyní trest za dobré chování o 11 měsíců zkrátily. Dělníci jako on, kteří stáli v předních liniích a házeli třeba zápalné lahve, dostali za protesty v ulicích mnohem tvrdší tresty než studenti, kteří mírově okupovali náměstí.
Studenti se tlačí na náměstí Nebeského klidu, 4. června 1989.
Studenti se tlačí na náměstí Nebeského klidu, 4. června 1989. | Foto: Reuters

Peking - Čína zřejmě propustí na svobodu posledního člověka, o němž se ví, že si za mřížemi stále odpykává trest za demonstraci na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) z roku 1989.

Jednapadesátiletý tovární dělník Miao Te-šun by měl vězení opustit ještě tento rok, nejspíš v říjnu. Lidskoprávní nadace Dui Hua uvedla, že mu byl trest pro dobré chování zkrácen o 11 měsíců.

"Tyto zprávy vítáme. Chováme naději, že se mu dostane takové péče, jakou potřebuje, aby se vrátil do normálního života. Poté, co více než jeho polovinu strávil za mřížemi," uvedl ředitel nadace John Kamm.

Podle nadace Miao žije už řadu let bez jakéhokoli kontaktu se světem mimo káznici. K tomu trpí schizofrenií a nakazil se žloutenkou typu B.

Jeho bývalý spoluvězeň v minulosti uvedl, že Miao je tak vyhublý, že mu vězeňská stráž ani nedávala řetězy na nohy. Nedokázal by se s nimi pohybovat.

Zatčen za žhářství

Miao byl zatčen v červnu 1989 za žhářství, když hodil košík na hořící tank, připomíná server The New York Times. Dostal za to trest smrti s dvouletým odkladem. 

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Spolu s ním nechaly úřady poslat do vězení více než 1500 lidí, kteří se zúčastnili protestů v Pekingu i dalších městech. Při zásahu policie přitom zemřely stovky dalších demonstrantů.

Miao pochází z čínské provincie Che-pej. Dělníci jako on, kteří stáli v předních liniích a házeli třeba zápalné lahve, dostali za protesty v ulicích mnohem tvrdší tresty než studenti, kteří mírově okupovali náměstí.

Jeden z Miaových spoluvězňů v minulosti uvedl, že Miaovi byl trest ještě zpřísněn, protože nechtěl spolupracovat s vězeňskými úřady. "Byl velmi neústupným odpůrcem komunistické strany a odmítal vykonávat práci, jež nám byla ve vězení přidělena."

Úřady zkrátily Miaovi trest už v minulosti, v roce 2012 o jeden rok.

 

Právě se děje

Další zprávy