Chtěl být jako Chávez, teď má v Ekvádoru výjimečný stav

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 9. 2010 22:43
Protesty vojáků a policistů proti prezidentovi vyvolaly chaos, Peru zavřela hranici

Quito - Ekvádorská vláda ve čtvrtek v celé zemi vyhlásila výjimečný stav kvůli nepokojům, které vyvolali vojáci a policisté protestující proti krácení finančních výhod. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na sdělení ministra vnitra Miguela Carvajala.

V ekvádorské metropoli Quitu a hlavním přístavním městě Guayaquilu vypuklo rabování poté, co vojáci a policisté zahájili protestní akce, obsadili v Quitu budovu parlamentu a letiště i přístupovou silnici k němu. Na letišti je zablokováno asi 700 cestujících. Uzavřena je řada škol a obchodů, lidé v chaotické situaci vybírali vklady z bank.

Prezident: Chtějí mě svrhnout

Prezident Rafael Correa prohlásil, že jde o pokus o státní převrat. Část demonstrujících policistů obvinil ze spiknutí a zrady. Řekl také, že jej protestující napadli a že byl donucen vyhledat ošetření v nemocnici. Tam se uchýlil do jednoho z pokojů a podle AFP se obává o život.

Rafael Correa s bratrem kubánského vzoru všech revolucionářů Raúlem Castrem.
Rafael Correa s bratrem kubánského vzoru všech revolucionářů Raúlem Castrem. | Foto: Reuters

Za "pokus o státní převrat" označila podle agentury AFP protest v Ekvádoru i španělská vláda, která jej odsoudila a současně vyjádřila podporu "legitimní vládě" prezidenta Correy. Correovi vyjádřili podporu představitelé řady zemí i organizací včetně Evropské unie.

Prezident sousedního Peru Alan García v reakci na nepokoje nařídil okamžitě uzavřít hranice s Ekvádorem. Veškeré obchodování na severní hranici je zastaveno, "dokud nebude plně obnovena autorita prezidenta Correy a dokud nebude situace vyřešena," oznámil García. Poznamenal, že do řešení se budou snažit zapojit ministři zahraničí jihoamerických zemí. Navrhl také setkání regionálních ministrů u hranice s Ekvádorem, pokud nebudou moci vstoupit na jeho území.

'Banda lumpů'

Můj Ekvádor

Prezident Rafael Correa je spojencem venezuelského prezidenta Huga Cháveze, prosazujícího tvrdě socialistickou politiku. Correa se v posledních týdnech snaží dosáhnout rozpuštění parlamentu, protože jeho vlastní levicová strana blokuje legislativní návrhy na krácení státních výdajů. V případě úspěchu by vládl zvláštním dekretem samostatně až do nových voleb.

Stovky vojáků a policistů obsadily základny v Quitu, v Guayaquilu a v dalších městech. Poté odpalovaly granáty se slzným plynem a pálily pneumatiky.

Velitel ozbrojených sil Luis González ale vyjádřil podporu Correově vládě a fakticky se od protestujících vojáků distancoval. Zároveň řekl, že vojáci zůstávají vůči prezidentovi loajální.

Correa už dříve zdůraznil, že policistům ani vojákům neustoupí. Podle agentury AP se snažil s protestujícími policisty jednat, avšak byl překřičen a byl dokonce poléván vodou.

"Je to banda nevděčných lumpů. Nikdo nepodporoval policii tolik jako tahle vláda," řekl prezident na adresu vzbouřených.

Do centra města se vydaly i desítky Correových stoupenců, aby jej podpořily.

Lupiči mají svátek

Protestující vojáky a policisty rozzuřil zákon, jenž přijal Kongres ve středu a který ukončuje udělování medailí příslušníkům armády a policie, respektive bonusů při každém povýšení. Zároveň byla prodloužena z pěti na sedm let lhůta pro další povyšování. Ovšem zákon musí být nejprve zveřejněn v úředním listě, než vstoupí v platnost, a to se nestalo.

Jelikož v ulicích policisté nehlídkují, nýbrž protestují, byly už v hlavním městě vykradeny dvě banky. Rabování je hlášeno z Quita i Guayaquilu, kde se terčem staly zejména supermarkety.

Násilnosti na osobách však s výjimkou údajného napadení prezidenta hlášeny nejsou.

Ekvádor, který má 14 milionů obyvatel, je dlouhodobě poznamenán politickou nestabilitou. V desetiletí před Correovým nástupem do úřadu pouliční protesty kvůli ekonomickým potížím způsobily pád tří prezidentů.

 

Právě se děje

Další zprávy